תפריט

מאמרים

הליכים משמעתיים במוסדות אקדמיים

הפרת התקנון של המוסד האקדמי בו לומדים עלולה להוביל לעונשים כבדים ואף יתרה מכך: להשאיר כתם ולפגוע בעתידו המקצועי והאקדמי של הסטודנט. לכן מומלץ להתמודד עם עבירות משמעת בעזרת ייצוג משפטי של עורך דין מומחה בתחום.

עבירות סמים בקרב בני נוער

בני נוער רבים, הנחשבים כקטינים בעיני החוק, מתנסים בסמים. מה דינם של אלו אשר נתפסים? האם החוק עושה הבחנה בינם לבין בגירים? מהו העונש הצפוי? וכיצד ניתן למנוע פגיעה בעתידם של אותם בני נוער שנתפסו?

עונש מאסר עולם - האם הוא באמת לכל החיים?

אחד העונשים היותר חמורים שבתי המשפט יכולים להטיל על מורשעים הוא מאסר עולם. מהו מאסר עולם ועל אילו עבירות הוא מוטל? והאם אכן כשמו כן הוא: עונש מאסר לכל החיים?

הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר, או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם מסוים. ומה עם יתרת תקופת מאסרו? היא תרוצה בבית הסוהר. באילו מקרים הדבר אפשרי וכיצד ניתן להתמודד עם ההחלטה?

האם טביעת אצבע מספיקה לצורך הרשעה בפלילים?

החוק מבדיל בין ראיה פורנזית מדעית לבין ראיות אחרות. באיזו קטגוריה נכנסת טביעת אצבע? והאם היא מהווה ראיה מספיקה להרשעה בפלילים? כל זאת ועוד לפניכם.

גידול קנאביס: עבירה פלילית שעלולה להוביל למאסר

בתחילת שנת 2017 החלו תמורות חדשות ביחס כלפי צרכני קנאביס במדינת ישראל. את ההליכים הפליליים אשר כללו עבודות שירות ולעיתים אף ישיבה מאחורי סורג ובריח, החליפה מדיניות של עונשים בדמות קנסות כספיים. חשוב לציין שהקלה זו בעונשים מתקבלת עבור אחזקה של כמות מקסימלית של 15 גרם, אשר מוגדרת לפי התקנות החדשות ככמות המיועדת לשימוש עצמי ותו לא.

יחסי הסגרה בין מדינות - מה זה ועל אילו עבירות זה חל?

רבים המקרים בהם עבריין החשוד או נאשם בעבירה מסוימת במדינה אחת נמלט למדינה אחרת. הסגרה כוללת את העברתו למדינה בה ביצע את העבירה שבגינה הואשם או הורשע, על מנת שניתן יהיה למצות את הדין עמו ולוודא כי יבוא על עונשו.

אלימות משטרתית במעצר - מה החוק קובע ומה ניתן לעשות

לרשויות האכיפה בישראל ישנה הסמכות לעשות שימוש בכוח סביר על מנת לאכוף את החוק והסדר. מתי הפעלת כוח זו עוברת את גבול החוקי והמותר? ומה תוכלו לעשות במקרה ונתקלתם באלימות משטרתית בעת ביצוע מעצר?

הגבול שבין משפט צבאי למשפט פלילי - מתי משפט יוצא מחוץ לגבולות הצבא?

מערכת השיפוט של צבא ההגנה לישראל הינה מערכת שיפוט נפרדת ממערכת השיפוט "האזרחית" של מדינת ישראל. כיצד הפרדה זו באה לכדי ביטוי ומתי משפט צבאי יגלוש מחוץ לכותלי מערכת השיפוט "האזרחית"?

הקשר בין המשפט הפלילי לוועדות פסיכיאטריות

בשנים האחרונות ניכר כי תחום המשפט הפלילי חולש גם על העשייה הרפואית, תוך שמתייחס בעיקר לזכויותיהם של חולי נפש ולייצוגם בוועדות פסיכיאטריות. מה הרקע והבסיס לייצוג חולי נפש בפני וועדות אלו? ומה ההשלכות אם ישנן? כל זאת ועוד לפניכם.

כיצד מתמודדים משפטית עם האשמה בהטרדה מינית?

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר תלונות על הטרדה מינית, לא פעם כתוצאה מהרחבת הפרשנות בנוגע למעשי הטרדה. מהי הטרדה מינית על פי החוק? וכיצד ניתן להתמודד משפטית עם האשמה כזאת?

החוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח-1998 מגדיר חמישה מצבים בהם הטרדה מינית יכולה לבוא לכדי ביטוי והם:

שחרור ממעצר

בין אתם בגירים, בין אם קטינים ובין אם אף אין לכם עבר פלילי קודם, עדיין ישנו סיכוי כי תמצאו את עצמכם בתא המעצר, במקרה ויש נגדכם ולו חשד סביר לביצוע דבר עבירה הן במישרין והן בעקיפין.

בנים אכלו בוסר ושיני אבות תקהינה: מהי אחריות ההורים לעבירות שביצעו ילדיהם?

ילדים לא צריכים לשלם על חטאי ההורים, אבל ההורים עלולים לשלם על חטאי הילדים; ואם חטאי הילדים גורמים לנזק של ממש – ההורים עלולים לשלם הרבה. בימים שבהם מהדורות החדשות מוצפות בסיפורים על ילדים ובני נוער שמסתבכים בקטטות, עבירות מין, עבריינות רשת, ונדליזם ועוד, חשוב לדעת שלמעשים כאלה יש השלכות לא רק על עתיד הילדים, אלא גם על ההווה של הוריהם.

 

משחקים באש: עבירות נשק בצבא

הנשק האישי, שאמור לשמש חיילים להגנה על עצמם ועל שלום הציבור, יכול בקלות לשמש ככלי משחית, שפוגע ומסכן את שלום הציבור ואת בטחונו. אין צורך להכביר מילים על פוטנציאל הנזק שטמון בשימוש לרעה בנשק, או אפילו בטיפול רשלני בו, ולכן קיימים בצבא נהלים ברורים המכסים כל שלב משלבי המגע עם הנשק, החל מאופן הניקוי והאחסון של הנשק, דרך הפריקה והטעינה, וכלה בהוראות הפתיחה באש.

תקיפה בנסיבות מחמירות

במסגרת שלל הדיווחים שזורמים אלינו מאמצעי התקשורת בדבר מקרי אלימות, קטטות ותקיפות שמתרחשים על בסיס יומיומי ברחוב, בבתי הספר ובמקומות הבילוי, אנו נתקלים לא אחת בביטוי "תקיפה בנסיבות מחמירות". ראוי אם כן להבהיר מהי ההגדרה החוקית לתקיפה, מה הופך תקיפה "רגילה" לתקיפה "בנסיבות מחמירות", ומהן ההשלכות מבחינת הענישה במקרים אלה.

עורך דין פלילי אלון ארז | עו"ד פלילי במרכז | שאול המלך 8 תל-אביב | 050-7368203