תפריט

מאמרים

כיצד מתמודדים משפטית עם האשמה בהטרדה מינית?

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר תלונות על הטרדה מינית, לא פעם כתוצאה מהרחבת הפרשנות בנוגע למעשי הטרדה. מהי הטרדה מינית על פי החוק? וכיצד ניתן להתמודד משפטית עם האשמה כזאת?

החוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח-1998 מגדיר חמישה מצבים בהם הטרדה מינית יכולה לבוא לכדי ביטוי והם:

שחרור ממעצר

בין אתם בגירים, בין אם קטינים ובין אם אף אין לכם עבר פלילי קודם, עדיין ישנו סיכוי כי תמצאו את עצמכם בתא המעצר, במקרה ויש נגדכם ולו חשד סביר לביצוע דבר עבירה הן במישרין והן בעקיפין.

בנים אכלו בוסר ושיני אבות תקהינה: מהי אחריות ההורים לעבירות שביצעו ילדיהם?

ילדים לא צריכים לשלם על חטאי ההורים, אבל ההורים עלולים לשלם על חטאי הילדים; ואם חטאי הילדים גורמים לנזק של ממש – ההורים עלולים לשלם הרבה. בימים שבהם מהדורות החדשות מוצפות בסיפורים על ילדים ובני נוער שמסתבכים בקטטות, עבירות מין, עבריינות רשת, ונדליזם ועוד, חשוב לדעת שלמעשים כאלה יש השלכות לא רק על עתיד הילדים, אלא גם על ההווה של הוריהם.

 

משחקים באש: עבירות נשק בצבא

הנשק האישי, שאמור לשמש חיילים להגנה על עצמם ועל שלום הציבור, יכול בקלות לשמש ככלי משחית, שפוגע ומסכן את שלום הציבור ואת בטחונו. אין צורך להכביר מילים על פוטנציאל הנזק שטמון בשימוש לרעה בנשק, או אפילו בטיפול רשלני בו, ולכן קיימים בצבא נהלים ברורים המכסים כל שלב משלבי המגע עם הנשק, החל מאופן הניקוי והאחסון של הנשק, דרך הפריקה והטעינה, וכלה בהוראות הפתיחה באש.

תקיפה בנסיבות מחמירות

במסגרת שלל הדיווחים שזורמים אלינו מאמצעי התקשורת בדבר מקרי אלימות, קטטות ותקיפות שמתרחשים על בסיס יומיומי ברחוב, בבתי הספר ובמקומות הבילוי, אנו נתקלים לא אחת בביטוי "תקיפה בנסיבות מחמירות". ראוי אם כן להבהיר מהי ההגדרה החוקית לתקיפה, מה הופך תקיפה "רגילה" לתקיפה "בנסיבות מחמירות", ומהן ההשלכות מבחינת הענישה במקרים אלה.

נשק קר

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה ברמת האלימות הספונטנית, הלא מתוכננת: ריבים בין חברים שהופכים לקרבות אלימים, תקיפות שמתבצעות על רקע עניינים פעוטים, ובעיקר שימוש נרחב בסכינים, אגרופנים וכן בסוגים אחרים של נשק קר.

מבחן הראיות בשלב המעצר

בהתאם לחוק סדר הדין הפלילי, בית המשפט רשאי להורות על מעצרו של נאשם רק אם הוכחו נגדו קיומן של ראיות לכאורה להוכחת אשמתו. אך מהו טיבן של אותן ראיות לכאורה בשלב המעצר עד תום ההליכים? ומהו הרף הראייתי הנדרש על מנת לעמוד בדרישה של הראיות לכאורה בשלב המעצר עד תום ההליכים המשפטיים?

רישום פלילי לפני הגיוס? יש מה לעשות!

בני נוער אשר נמצאים לפני הגיוס לא פעם מוצאים את עצמם מעורבים במה שהם חשבו למעשה שטות או שובבות נעורים אולם מבחינת החוק, הרי שמדובר בדבר עבירה ובגינה נפתח להם תיק פלילי. פתיחת תיק פלילי מובילה לרישום פלילי (גם במידה והתיק נסגר) אשר סופו להכתים את שמם וכן אף עלול למנוע מהם להתקדם מבחינה מקצועית בעתיד, היות ומופיע באזכורי המשטרה.

סוגי עילות סגירת תיק פלילי

נחקרתם במשטרה והוחלט לסגור את התיק שנפתח כנגדכם? לפני שאתם ממהרים לצאת בצהלות שמחה, מוטב כי תבדקו מהי העילה בגינה נסגר התיק. סגירת תיק פלילי יכולה להתבצע כתוצאה משלוש עילות עיקריות, חוסר ראיות, היעדר עניין לציבור או היעדר אשמה. אולם בעוד ששתי העילות הראשונות יותירו לכם רישום משטרתי, העילה האחרונה – היעדר אשמה, תמחק כליל מהמחשבים המשטרתיים.

עצות נבחרות לנחקר במשטרה

כל חקירה רק מעצם הגדרתה היא מעמד מלחיץ ואף מפחיד אשר יכול לחרוץ גורלות, להשפיע על העתיד ולקבוע האם יוגש נגדכם כתב אישום. כשכל כך הרבה מוטל על הכף, אין זה מפתיע כי נחקרים רבים אינם יודעים כיצד לפעול ומה הדרך בה עליהם לנהוג במהלך חקירה. לכן על מנת להקל על התהליך עד כמה שניתן, עורך דין אלון ארז נותן כמה עצות נבחרות לנחקר במשטרה.

 

ההשפעה של הרשעה בבית דין צבאי על האזרחות – מנגנון "הרישום הפלילי המופחת"

חוק השיפוט הצבאי רואה חומרה יתרה בביצוע עבירות בעלות אופי פלילי בעת השירות בצה"ל, במיוחד בשל העובדה כי על חיילים המשרתים בצה"ל להיות בראש ובראשונה ייצוגיים. לכן על מנת למגר את קיומן של עבירות פליליות בעת השירות הצבאי, הענישה בבתי הדין הצבאיים היא מחמירה הרבה יותר ממקבילתה האזרחית ובאופן משמעותי.

הענישה במערכת הצבאית לעומת האזרחית

מערכת הדינים והחקיקה של מדינת ישראל חלה על כלל אזרחיה, עם זאת, על חיילים ואנשי קבע חלה בנוסף גם מערכת הדינים הצבאית. הענישה בשתי המערכות היא שונה, משום שחיילים ואנשי קבע עלולים למצוא עצמם נותנים את הדין על מעשים שביצעו במהלך שירותם הצבאי אשר באזרחות אינם נחשבים לעבירה פלילית, לדוגמא - סירוב פקודה. בתי דין צבאיים מתמקדים יותר בעבירות צבאיות או עבירות בעלות זיקה לשירות הצבאי.

כיצד מבצעים חקירה משפטית בתוך המערכת הצבאית הצהלית

מלאכת החקירה הצה"לית מתבצעת על ידי מוסדות חקירה ייחודיים אשר שונים מאלו של המערכת האזרחית. סמכויות החקירה הנתונות בידי גופים אלו מצויות בחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו -1955 (קרוי גם - חש"ץ). החש"ץ קובע שלא ניתן להעמיד לדין פלילי בפני בית דין צבאי אלא אם כן נערכה חקירה בעניין העבירה בין אם על ידי מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) ובין אם על ידי קבו"ד (קצין בודק).

חקירה באזהרה

על פי חוק סדר הדין הפלילי, כל אדם שיש בגינו חשד שביצע דבר עבירה או שהנו שותף לדבר עבירה יוזמן לחקירה במשטרה. חקירה במשטרה עשויה ליפול כרעם ביום בהיר על כל אדם ובכל זמן, גם אם לא ביצע עבירה בפועל. כאמור, כל אדם יכול למצוא את עצמו תחת חקירה, כאשר ישנן שתי נסיבות עיקריות לקבלת זימון, האחת, זימון לחקירה לצורך מתן עדות לדבר עבירה והשנייה, זימון לחקירה בגין חשד לביצועה.

מה הדרך לביצוע מעצר?

הלכה למעשה, מעצר מהווה את שלילת חופש על ידי הגבלת התנועה או כליאתו של החשוד בביצוע עבירה לזמן מוגבל, בהתאם לבקשתן של רשויות החוק. אי לכך, הוא מהווה הפרה של זכות יסוד של חופש התנועה ועל כן, ביצוע מעצר בפועל יתבצע בכפוף למגבלות חוקיות מחמירות. המגבלות החוקיות השונות המכתיבות את הסוגיה – מה הדרך לביצוע מעצר?

עורך דין פלילי אלון ארז | עו"ד פלילי במרכז | שאול המלך 8 תל-אביב | 050-7368203