האם כל אדם חייב בבדיקת אלכוהול לאחר שהתבקש לעשותה ע"י שוטר?

שוטר עוצר אתכם במהלך הנהיגה ומבקש שתבצעו בדיקת שכרות ואתם מתלבטים אם לבצע את הבדיקה או לסרב? בכדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת עליכם להכיר את שלושת השלבים השונים בבדיקת שכרות ואת המשמעות המשפטית של סירוב. בכל מקרה יש לדעת כי לא ניתן לחייב ולהכריח אתכם לבצע את הבדיקה כנגד רצונכם. עם זאת יש להבין, שלסירוב לביצוע בדיקת השכרות עלולות להיות השלכות שליליות עבורכם.

שלבים בבדיקת שיכרות
ברמת העיקרון, אלו הם השלבים לביצוע בדיקת שכרות. בשלב הראשון בבדיקת השכרות אתם תתבקשו לבצע נשיפה לתוך מכשיר שנקרא "נשיפון" שתוצאותיו אינן קבילות בבית המשפט אך הוא משמש לשוטר אינדיקציה ראשונית להימצאות אלכוהול בדמו של הנהג. בשלב השני אתם תתבקשו לבצע בדיקת מאפיינים, בה תתבקשו לבצע מספר משימות כמו ללכת בקו ישר או לגעת באף בעיניים עצומות. בדרך כלל, במידה והשוטר מתרשם בעקבות תוצאות ה"נשיפון" ובדיקת המאפיינים כי אתם שיכורים, הבדיקה תיכנס לשלב השלישי שהוא נשיפה למכשיר "הינשוף" שהתוצאות בו קבילות בבית המשפט, כלומר באם נמצא בבדיקת "ינשוף" כי רמת האלכוהול בדמכם עולה על המותר בחוק, תוצאות הבדיקה יוכלו לשמש כראייה נגדכם בבית המשפט. חשוב לדעת שבהתאם לפסיקת בתי המשפט בארץ, גם אם לא ביצעתם את בדיקת "הינשוף", ניתן יהיה להרשיע אתכם בנהיגה בשכרות רק על סמך כישלון בבדיקת המאפייינים.

האם כל אדם חייב בבדיקת אלכוהול לאחר שהתבקש לעשותה ע"י שוטר

המשמעות המשפטית של סירוב לעבור בדיקת שכרות

להחלטה לסרב לבצע בדיקת שכרות יש השלכות משפטיות שונות, המשפיעות הן על ההחלטה האם להעמיד אתכם לדין והן על החלטת בית המשפט האם להרשיע או לזכות מעבירת נהיגה בשכרות. סירוב לבצע את בדיקת "הנשיפון" או בדיקת המאפיינים יעמוד לרעתכם במכלול השיקולים במידה ותועמדו לדין בגין עבירת הנהיגה בשכרות. כלומר בית המשפט יזקוף זאת לרעתכם בבואו להכריע האם ביצעתם את העבירה. לסירוב לבצע בדיקת "ינשוף" יש השלכות שונות ומשמעותיות יותר. ברגע שנהג מסרב לעבור בדיקת שכרות עומדת נגדו חזקה כי הוא אכן נהג בשכרות ויוגש נגדו כתב אישום והוא יועמד לדין. את החזקה האמורה הוא יוכל לסתור באמצעות ראיות שונות במהלך המשפט, אשר בהן ינסה הנאשם להצדיק את סירובו לביצוע בדיקת "הינשוף".

מה יש לקחת בחשבון לפני שמסרבים?

פעמים רבות יהיה קל יותר להוכיח בבית המשפט כי למרות שבדיקת הינשוף הראתה כי יש בדמכם אלכוהול, היא אינה קבילה או פסולה או פגומה, מאשר להוכיח שלא נהגתם בשכרות למרות שסירבתם לבצע את הבדיקה. במילים אחרות ניתן לומר שלעיתים יהיה קל יותר להשיג זיכוי במשפט בגין עבירת נהיגה בשכרות כאשר ביצעתם את הבדיקה והתוצאות העידו כי אתם שיכורים, מאשר במקרה שבו סירבתם לבצע את הבדיקה. כמו כן, בדרך כלל, תקופות פסילת הרישיון בגין נהיגה בשכרות לאור תוצאות בדיקת "הינשוף" יהיו קצרות יותר מאשר תקופות הפסילה בגלל סיורב לבצע את בדיקת "הינשוף".

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.