בדיקת ינשוף – איך תדעו שהיא מבוצעת כהלכה?

בילוי סופשבוע אופייני עם החבר'ה: יושבים בפאב עם כל האווירה, המוסיקה, המשקאות, השחרור וההנאה. כוסית מתרוקנת ועוד אחת, רק עוד ספל של בירה מהחבית, והגיע זמן הסגירה.

צעירים ללא דאגות, מרגישים בטוחים בעצמם וביכולותיהם, הכל בשליטה! רק ניידת המשטרה המאותתת מאחור משביתה את זחיחות הדעת והחבר'ה יודעים שאולי הפעם כבר לא יצליחו לחמוק.

מתי מבוצעת בדיקת "ינשוף"?

הסיטואציה המתוארת לעיל מוכרת להרבה מאוד נהגים בישראל. למשטרה סמכות לעצור לביקורת כל רכב וכל נהג, גם ללא חשד לביצוע עבירה. פרט לבדיקת הרישיונות השגרתית לעיתים מבצעים השוטרים בדיקות לאיתור אנשים הנוהגים בהשפעת אלכוהול, על מנת לצמצם את מספר תאונות הדרכים המתרחשות כתוצאה מנהיגה בשכרות.

הבדיקה הראשונה לגילוי השכרות היא בדיקה באמצעות מכשיר הנשיפון. תוצאות בדיקה זו הינן אלו, אשר יעזרו לשוטרים להבין, האם רק קיים חשד כי הנהג שמולם הוא שיכור מבחינה משפטית. בכל מקרה, לא ניתן להשתמש בתוצאות בדיקה הנשיפון כראיה בבית המשפט.

לאחר מכן, בדרך כלל, כשיש חשד לנהיגה לאחר שתיית אלכוהול, מתחילים השוטרים בביצוע "בדיקת מאפיינים": זוהי סדרה של פעולות שהנהג מתבקש לבצע ויכולות לתת אינדיקציה למידת השליטה של הנהג בתגובות המוטוריות שלו – הליכה בקו ישר, הגשת האצבע לקצה האף ועוד.

במקרים בהם הבדיקה אינה תקינה או כאשר השוטר מתרשם שכדאי לבדוק יותר לעומק, ניתנת לו סמכות לבצע את בדיקת ה"ינשוף".

בדיקת ינשוף – איך תדעו שהיא מבוצעת כהלכה?

מהי בדיקת ינשוף?

מדובר בבדיקה בה נושף הנהג אוויר לתוף מכשיר בעל פיה בקצהו. המכשיר – שנחשב אמין וקביל כראיה בבית המשפט – מודד את ריכוז האלכוהול באוויר הנשוף ומחשב את אחוז האלכוהול בדמו של הנהג.

יש לציין כי גם נהג שאינו מגיע למצב של שכרות ואובדן שליטה עלול לעבור את כמות האלכוהול שנחשבת אסורה על פי חוק, ולא עוזרים טיעונים כגון "אני יודע לשתות". הסיבה לכך נעוצה בהשפעת האלכוהול על מערכת העצבים ועל יכולת התגובה של האדם – לעיתים די בכמות אלכוהול שנחשבת סבירה על מנת לעכב בשניות ספורות את יכולת התגובה שלו. וכשמדובר בנהיגה, שניות אלה עלולות להיות ההבדל בין חיים ומוות.

תהליך הבדיקה

על השוטר, המבצע את בדיקת הינשוף, לוודא כי הנהג הנבדק לא אכל, שתה, הקיא או עישן משך חמש-עשרה הדקות שלפני הבדיקה, כדי לנטרל כל גורם שעלול לשבש את תוצאות הבדיקה.

כמו כן, השוטר מחויב לבדוק את המכשיר, לאפס אותו ולהחליף את הפיה לפני הבדיקה. חשוב לדעת כי כאשר אין הקפדה על נהלים אלה ניתן לפסול את הבדיקה מסיבות טכניות, גם אם מוכח שהנהג אכן נמצא בהשפעת אלכוהול.

ומצד שני, נהג שמסרב לבצע את הבדיקה נחשד באופן מידי בנהיגה בגילופין גם אם אין דרך להוכיח זאת בשל הסירוב.

בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם עורך-דין בעל ידע וניסיון בדיני התעבורה ולנהגים זכות להתייעצות כזו במהלך העיכוב לצורך בדיקת הנשיפה: תמיד קיים סיכוי לאתר פגמים מנהליים בהתנהלות המשטרה בעת הבדיקה ובתקינות המכשיר.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.