חקירה באזהרה

על פי חוק סדר הדין הפלילי, כל אדם שיש בגינו חשד שביצע דבר עבירה או שהנו שותף לדבר עבירה יוזמן לחקירה במשטרה. חקירה במשטרה עשויה ליפול כרעם ביום בהיר על כל אדם ובכל זמן, גם אם לא ביצע עבירה בפועל.

כאמור, כל אדם יכול למצוא את עצמו תחת חקירה, כאשר ישנן שתי נסיבות עיקריות לקבלת זימון, האחת, זימון לחקירה לצורך מתן עדות לדבר עבירה והשנייה, זימון לחקירה בגין חשד לביצועה. אדם אשר זומן לחקירה כחשוד עיקרי לביצוע דבר עבירה, נחשב כנחקר תחת אזהרה.

מהי חקירה באזהרה?

חקירה באזהרה זוהי חקירה שמתנהלת כנגד אדם אשר חשוד בביצוע עבירה פלילית. ממש כמו בסרטים, בהם שוטרים אשר עוצרים חשוד מובילים אותו לתחנת המשטרה ומקריאים לו את זכויותיו (הביאס קורפוס), כך השוטרים שמבצעים את החקירה, מחויבים בתחילתה להזהיר את הנחקר כי הוא חשוד בביצוע עבירה וכן ליידע אותו על זכויותיו מתוקף החוק.

מטרתה של האזהרה היא להזהיר את החשוד על אופי העבירה וכן ליידע אותו על ההשלכות המשפטיות שיחולו במידה ויחליט לנצל את זכותו, לשמור על זכות השתיקה, או לחלופין, למסור את גרסתו. למעשה, האזהרה של החוקר כלפי החשוד בתחילת החקירה, היא זו שהטמיעה את הביטוי "חקירה באזהרה".

חקירה באזהרה

זומנת לחקירה? דע את הזכויות שלך

כאמור, כל שוטר שהוסמך לכך או כל קצין משטרה, בעלי הסמכות לזמן אדם לחקירה במידה ויש בידיהם יסוד להאמין כי אותו אדם יכול לשפוך אור על הנסיבות. יחד עם זאת, במידה ונחקר זומן כחשוד, ישנה חובה להזהיר אותו בגין אופי החשדות ולמסור לו את זכויותיו על פי חוק.

על אף שחקירה במשטרה עשויה להפתיע ולהעלות אצל חשודים טריים חששות רבות, חשוב שלא להקל ראש בנושא, היות וכל עדות עשויה להכריע את גורלכם, ועל כן, להיות מודעים לזכויותיכם.

בין הזכויות שמגיעות לנחקרים תחת אזהרה –

  • הזכות לשמירה על זכות השתיקה, במקרים בהם מתן העדות יכולה להפליל את הנחקר.
  • הזכות להיוועץ בעורך דין כאשר החוקרים מחויבים לעכב את החקירה עד הגעתו של הנ"ל למקום.
  • הזכות לבקש להקליט את החקירה או לכתוב דברים שנמסרו במהלך החקירה.

קבלת ייעוץ מעורך דין פלילי לפני החקירה

אדם שעבורו זו הפעם הראשונה בחקירה באזהרה, עשוי להיות שרוי במתח נפשי רב ולגלות חוסר אונים כלפי השאלה – "כיצד עלי לפעול"? בסופו של יום, החוקרים מיומנים ונתקלים בעשרות חשודים ביום ובאמתחתם, כמה וכמה תחבולות. ברוב המקרים, נחקרים אינם מודעים לזכויותיהם ואינם יודעים איך למששן במהלך החקירה, ובנוסף, אינם יודעים כיצד להתמודד עם החוקרים בצורה הנכונה.

לכן, על מנת לדעת את זכויותיכם, ולקבל הכנה והכוונה לגבי כיצד לנהוג בחקירה באזהרה, מוטב להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה. בעזרת ייעוץ והכוונה משפטית מידי עורך דין פלילי, ניתן לבסס את גרסת החשוד עם ראיות תומכות, לזמן עדים שיאששו את הסיפור, למנוע מעצר ואף להוביל לסגירת התיק בבוא היום.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.