כך תתמודדו עם אישום על נהיגה בשכרות

כאשר שוטר עוצר אתכם בצד הדרך בחשד שאתם נוהגים בשכרות או לביקורת שגרתית במטרה לעצור נהגים שיכורים אתם צפויים לעבור, בדרך כלל, תהליך בן שלושה שלבים. בשלב הראשון תתבקשו לנשוף לתוך מכשיר "הנשיפון". התוצאה בו אינה קבילה בבית המשפט אך הוא משמש לשוטר אינדיקציה האם שתיתם אלכוהול. במידה ו"נכשלתם" בבדיקה – כלומר על פי תוצאותיה יש סממנים לאלכוהול במחזור הדם שלכם תעברו לשלב השני שהינו בדיקת מאפיינים. בבדיקה זו יבקש מכם השוטר לבצע מספר משימות כגון הליכה בקו ישר, לגעת באפכם בעיניים עצומות וכיוצא בזה. במידה ועל פי התרשמות השוטר הינכם שתויים תתבקשו לבצע בדיקת נשיפה במכשיר "הינשוף" שהתוצאות בו קבילות בבית המשפט. למרות האמור לעיל, ייתכנו מצבים, שבגלל בעיה במכשירים, אתם תתבקשו לבצע רק בדיקת מאפיינים. הצלחה בבדיקה זאת היא קריטית להמשך, משום שבתי המשפט כבר הכריעו, שניתן להרשיע בנהיגה בשכרות, רק בגלל כישלון בבדיקת המאפיינים.

עוד חשוב לציין, כי סירוב לעשות את בדיקת "הינשוף" יקים נגדכם חזקה, שיש באפשרותכם לסתור, כי נהגתם בשכרות.

במידה ונמצא כי נהגתם שיכורים, על סמך הבדיקות שצויינו לעיל, רישיונכם יישלל, בכפוף להזמנתם לשימוע במשטרה, לתקופה של 30 יום ואתם תועמדו לדין בגין נהיגה בשכרות.

כך תתמודדו עם אישום על נהיגה בשכרות

מי נחשב שיכור

חשוב לדעת כי שיכור הוא מי שבדמו יש כ-50 מ"ג אלכוהול ב–100 מ"ג דם או 290 מ"ג אלכוהול בליטר של אויר נשוף. מאחר שכשאנחנו נכנסים לרכבנו איננו יודעים מה אחוז האלכוהול בדם שלנו, מומלץ שלא לנהוג כלל לאחר ששתיתם יותר ממשקה אלכוהולי אחד. עבור נהגים חדשים, נהגים של רכב כבד ונהגים של רכב ציבורי רף השכרות נמוך יותר והוא עומד על 10 מ"ג אלכוהול ב–100 מ"ג דם או 50 מ"ג אלכוהול בליטר של אויר נשוף, רף זה אינו מאפשר כלל שתייה של אלכוהול בטרם נהיגה.

ענישה על נהיגה בשכרות

במידה והואשמתם והורשעתם בנהיגה בשכרות השופט חייב לגזור עליכם מינימום של שנתיים שלילת רישיון. לכך יכולים להצטרף גם קנס כספי, פסילה נוספת על תנאי ומאסר על תנאי. במידה וזו הפעם השנייה שאתם מורשעים בנהיגה בשכרות רישיונכם יישלל לתקופה של לפחות 4 שנים ואולי אף ייגזר עליכם מאסר בפועל. חשוב לדעת, כי במידה ורמת האלכוהול בדמכם הייתה גבוהה פי 2.5 מהמותר בחוק אתם צפויים, כבר בעבירה הראשונה לשלוש שנות שלילה לפחות ואפשרות של מאסר בפועל.

ההליכים המשפטיים

לאור ההשלכות החמורות שיכולות להיות בגין הרשעה בנהיגה בשכרות, חשוב מאוד להיות מיוצגים במשפט על ידי עורך דין המתמחה בתחום. ההמלצה היא שמיד לאחר ששוטר ביצע בכם בדיקת שיכרות אשר נקבע בה כי נהגתם בשכרות תפנו לייעוץ משפטי. כך תוכלו להיות מיוצגים על ידי עורך דין כבר בשימוע בפני קצין משטרה שחובה על המשטרה לערוך לכם לא יאוחר משלושה ימים לאחר פסילת הרישיון. ייצוג משפטי נכון יוכל להביא לכך שבמקרים מסוימים לאחר השימוע יחליט קצין המשטרה שאין מקום להעמידכם לדין ורישיונכם יוחזר לכם.

במידה ותעמדו למשפט יהיה עליכם ועל עורך דינכם להוכיח כי לא נהגתם בשכרות. אחת הדרכים המרכזיות לעשות זאת היא לערער על תוצאות בדיקת הינשוף. ניתן לעשות זאת על ידי הוכחה כי המכשיר לא נבדק ולא כויל על פי ההוראות והכללים או שהפיה לא הוחלפה בין נבדק לנבדק. דרך נוספת לערער את אמינות הבדיקה היא להוכיח כי היא נערכה פחות מרבע שעה לאחר שתיית האלכוהול.

במידה ואתם מעוניינים בייעוץ נוסף או בייצוג בנושא נהיגה בשכרות, אתם מוזמנים לפנות בכל עת לעורך דין אלון ארז, שהוא בעל ניסיון רב בתחום.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.