מהירות מופרזת – שאלות ותשובות נפוצות

נהיגה במהירות מופרזת נחשבת לאחת מעבירות התנועה הנפוצות ביותר, אם לא החמורות ביותר, היות ולא פעם עבירה מסוג זה מלווה גם בתאונת דרכים או פגיעה ברכוש, אדם ונפש. אי לכך משטרת ישראל מקצה למיגור התופעה אמצעי אכיפה רבים החל בשוטרים וניידות הפזורים ברחבי הארץ ועד למצלמות מהירות ומכשירי מדידות שונים מגוונים. לפניכם כמה שאלות נפוצות בנושא מהירות מופרזת.

מהי מהירות מופרזת על פי החוק?

תקנות התעבורה השונות קובעות את המהירות המותרת בכבישים השונים ברחבי הארץ. יש לציין כי מטבעם של דברים, מהירות זו אינה אחידה בכל הכבישים היות וישנם גורמים אשר עשויים להשפיע עליה לרבות: תנאי וסוג הדרך וכן התמרורים המורים על המהירות המותרת. כמו כן ישנן הגבלות ספציפיות על רכבים מסוימים ועל נהיגה על גשרים ומנהרות, בסמוך לילדים ותחנות אוטובוס וכיוצא בכך. אם נתייחס לנושא באופן כללי הרי שהחוק מבדיל בין נסיעה בדרך עירונית לבין נסיעה בדרך בין עירונית ובדרך מהירה, כך למשל בתוך העיר המהירות מוגבלת בדרך כלל, באין תמרור שמורה אחרת, ל- 50 קמ"ש, בדרך עירונית ל- 80 קמ"ש או 90 במידה וישנה גדר הפרדה ובדרך מהירה, המהירות מוגבלת ל- 110 קמ"ש. הכל כמובן, כשאין תמרורים שמורים אחרת.

מהו גובה הקנס בגין מהירות מופרזת?

מדובר בשאלה נפוצה אולם כדי לענות עליה יש לעשות את אותה ההבדלה שעושה החוק בין דרך עירונית לדרך בין עירונית.

בדרך עירונית –

  • קנס בגובה 250 ₪ – במידה והמהירות אינה עולה על 20 קמ"ש מעל המותר.
  • קנס בגובה 750 ₪ – במידה ומדובר במהירות של 21 עד 30 קמ"ש מעל המותר.
  • קנס בגובה 1,500 ₪ – במידה ומדובר במהירות של 31 עד 40 קמ"ש מעל המותר.

במידה וחרגתם במעל ל- 40 קמ"ש מעל המהירות המותרת בדרך עירונית יוגש נגדכם כתב אישום ותועמדו לדין בבית המשפט לתעבורה. יש לציין כי בכפוף לפסיקה של בית המשפט העליון, המשטרה מפחיתה כ- 5 קמ"ש מהמהירות בה נתפסתם נוהגים.

בדרך בין עירונית –

  • קנס בגובה 250 ₪ – במידה והמהירות אינה עולה על 25 קמ"ש מעל המותר.
  • קנס בגובה 750 ₪ –  במידה ומדובר במהירות של 26עד 40 קמ"ש מעל המותר.
  • קנס בגובה 1,500 ₪ – במידה ומדובר במהירות של 41 עד 50 קמ"ש מעל למותר.

גם בנהיגה בכביש בין עירוני, במידה וחרגתם במעל ל- 50 קמ"ש מעל המהירות המותרת יוגש נגדכם כתב אישום ותועמדו לדין בבית משפט לתעבורה.

מלבד קנס כספי, האם ישנם עונשים נוספים בגין מהירות מופרזת?

מלבד קנס כספי נהגים הנוסעים במהירות מופרזת מסתכנים בצבירת נקודות ואף בשלילת רישיון הנהיגה בו במקום.

  • נקודות – כאשר המהירות גבוהה יותר ב- 26 קמ"ש מעל המותר בחוק בנהיגה בדרך בינעירונית , יזקפו לחובתו של הנהג גם נקודות. ברוב המקרים מדובר ב- 8 עד 10 נקודות, תלוי במהירות. זה הדין גם לגבי מהירות שהינה גבוהה מ-20 קמ"ש בדרך עירונית.
  • שלילת רישיון מנהלית – בעבירות מהירות חמורות, קצין המשטרה רשאי לבצע שלילת רישיון מנהלית ל- 30 יום והנהג יועמד לדין. יש לציין כי בית המשפט רשאי לשלול גם הוא את רישיונו של הנהג במידה והורשע בנהיגה במהירות מופרזת כאשר זמן השלילה יושפע מגורמים שונים לרבות גובה המהירות, קיומן של הרשעות קודמות, ונסיבות רלוונטיות אחרות.

קיבלתי דו"ח בגין נהיגה במהירות מופרזת, מה עלי לעשות?

במידה וקיבלתם דו"ח בגין נהיגה במהירות מופרזת או שהוגש נגדכם כתב אישום, כדאי ורצוי כי תפנו לקבלת ייצוג וייעוץ משפטי מטעם עורך דין הבקיא בתחום ויפה שעה אחת קודם. לעורך דין תעבורה מקצועי ולו ניסיון בייצוג נאשמים בבתי הדין לתעבורה יש את כל הידע והכלים באמצעותם יוכל לבחון כל מקרה לעומקו, לנתח נתונים ולאסוף ראיות ולהביא לזיכוי מוחלט שלכם ולכל הפחות, להביא להקלה בגזר הדין ולהפחתה משמעותית במידת הענישה.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.