מהי פסילה מנהלית ומתי משתמשים בה?

פסילה מנהלית היא פסילה של רשיון הנהיגה על יד קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה שמתרחשת בעקבות חשד לביצוע עבירת תנועה חמורה או בעקבות מעורבות בתאונת דרכים, עוד טרם ההעמדה לדין. מטרתה של הפסילה המנהלית היא להרחיק מהכביש באופן מיידי, מבלי להמתין למשפט, נהג שנחשב לנהג מסוכן. בטרם יוכל קצין משטרה לפסול רשיון נהיגה פסילה מנהלית, הוא מחויב לערוך לנהג שימוע ולאפשר לו לטעון בפניו. על השימוע להערך עד שלושה ימים מהמועד בו נעברה עבירת התנועה לכאורה או שהתרחשה תאונת הדרכים. חשוב לציין כי לנהג זכות, כי עורך דין מטעמו יהיה נוכח במהלך השימוע. גם במידה והנהג מחליט לוותר על זכות זו מומלץ להיוועץ עם עורך דין אלון ארז, המתמחה בדיני תעבורה, טרם השימוע.

סמכויות פסילה המנהלית

כאמור פסילה מנהלית של רישיון נהיגה מגיעה בעקבות חשד לביצוע עבירת תנועה חמורה או בעקבות מעורבות בתאונת דרכים. לסיבה שבגללה נפסל רישיון הנהיגה פסילה מנהלית יש השפעה על משך זמן הפסילה.

כאשר מדובר בפסילה מנהלית בעקבות ביצוע עבירת תנועה חמורה דוגמת נהיגה בשכרות, עקיפה במקום אסור, נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לתמרור עצור וכיוצא באלו, רשאי קצין המשטרה לפסול את הרישיון לתקופה של עד 30 ימים. כלומר לא מוטלת עליו כלל חובה לפסול את הרישיון ותקופת הפסילה, בתנאי שלא תעלה על 30 ימים נתונה לשיקול דעתו.

כאשר מדובר בפסילה מנהלית בעקבות מעורבות בתאונת דרכים בה נגרם נזק לרכוש או נפצעו אנשים, רשאי קצין המשטרה לפסול את הרישיון לתקופה של עד 60 ימים, כאשר גם במצב זה שאלת הפסילה ומשכה נתונים לשיקול דעתו של קצין המשטרה. לעומת זאת, אם תאונת הדרכים היתה קטלנית וישנם הרוגים כתוצאה ממנה, קצין המשטרה חייב לפסול את רישיון הנהיגה לתקופה של 90 ימים.

שיקול דעתו של קצין המשטרה

מאחר וכפי שציינו, למעט במקרה של תאונת דרכים קטלנית, לקצין המשטרה ישנו שיקול דעת עצמאי בנוגע לשאלה האם לפסול את רישיון הנהיגה ומה יהיה משך הפסילה, ישנה חשיבות רבה להליך השימוע. זוהי בעצם ההזדמנות של הנהג לשכנע את קצין המשטרה שאין הצדקה לפסילה מנהלית של רישיון הנהיגה. בהחלטתו אם לפסול רישיון נהיגה מתחשב קצין המשטרה בנסיבות המקרה, בעברו התעבורתי של הנהג, בחשיבות של הרישיון לצורכי פרנסה שתלויה בכך, בן משפחה נתמך/סיעודי/נכה שהנהג מטפל בו וזקוק לצורך כך לרישיון הנהיגה וכיוצא בזה. מכאן החשיבות הרבה של ייעוץ וייצוג משפטי בהליך שימוע לקראת פסילה מנהלית. פעמים רבות ייצוג משפטי טוב יכול להוות את ההבדל בין החלטה על פסילה או החלטה על החזרת הרישיון.

ערעור על פסילה מנהלית

במידה ורישיונכם נפסל פסילה מנהלית, ניתן לפנות לבית המשפט המוסמך לדון בעבירה שבגינה נפסל הרישיון בבקשה לבטל את הפסילה. בית המשפט ידון ויחליט האם לבטל את הפסילה, לאשר אותה או לקצר/להאריך את משכה.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.