מציאת סמים ברכב – מה המשמעות ומה הענישה?

במידה ושוטרי משארת ישראל יבקשו מכם לעשות חיפוש ברכבכם, הכרת הנהלים וידיעת זכויותיכם עשויים לחלץ אתכם מסיטואציה משפטית חמורה.

מתי ניתן להגיש כתב אישום על החזקת סמים?

כתבי אישום הנוגעים בהחזקת סמים, להבדיל מהעבירה החמורה יותר של סחר בסמים, מוגשים, בדרך כלל, רק כשמדובר במקרים של החזקה לשם צריכה עצמית.

חמישה עשר גרם נטו של קנאביס או מריחואנה, זוהי הכמות המקסימלית שבגינה ניתן להאשים אדם בהחזקה לצריכה עצמית בלבד – זאת מכיוון שלפי המחוקק, כמות זו מבדילה בין מי שמשתמש בסמים להנאתו הפרטית, לבין מי שסוחר בהם. לשם השוואה, במערכת הצבאית ניתן להגיש כתב אישום גם כנגד מי שהשתמש בסם, אפילו כאשר מדובר בשימוש יחידני.

יחד עם זאת, גם כאשר נתפסה אצלכם כמות גדולה יותר מ-15 גרם קנאביס או מריחואנה, עדיין ניתן יהיה להוכיח, כי ההחזקה נועדה לשימוש עצמי בלבד.

תנאים לחיפוש סמים ברכב

אם נעצרתם בכביש על ידי שוטר המעוניין לבצע חיפוש ברכבכם, חשוב שתדעו מהן זכויותיכם. שוטר מוסמך לבצע חיפוש אחר סמים ברכב שלכם רק במקרים הבאים:

  1. יש ברשותו צו שניתן על ידי שופט.
  2. ישנו לשוטר חשד סביר לביצוע עבירה.

שופט יכול להורות על חיפוש סמים ברכב בשל מספר נימוקים, למשל: כאשר השופט השתכנע כי קיים חשד סביר שברכב מאוחסנים חפצים גנובים, בוצעה בו עבירה על החוק, הרכב משמש למטרה לא חוקית או אם קיים חשד באדם הנמצא בו. לכן במידה והשוטר מציג לפניכם צו שיפוטי, הרי שהוא רשאי לבצע חיפוש ברכב באופן חוקי.

חשד לעבירת עוון או פשע

החזקה או שימוש בסמים לצריכה עצמית נחשבים לעבירה מסוג עוון, אולם סחר בהם נחשב לעבירה מסוג פשע. אם השוטר חושד בכך שביצעתם עבירה, וסבור שישנו צורך לחפש ברכב על מנת למצוא ראיה הקשורה בה, או במקרה בו ישנו חשד בעל הסתברות גבוהה כי הנכם עתידים לבצע עבירה ביטחונית מסוג עוון או פשע – מותר לו לחפש סמים ברכבכם.

עם זאת, החשד של השוטר כלפיכם צריך להיות ספציפי, מנומק ומבוסס, משום שסקרנות אינה מהווה עילה לחיפוש – והוא ייאלץ להסביר את חשדותיו בבית המשפט בהמשך. חשוב לציין כי הסברים אלו מפי השוטרים לא תמיד מתקבלים.

ישנם מקרים בהם השופטים דוחים את ההסבר, במידה ואינם מתרשמים כי הייתה סיבה סבירה לחשוד בנאשם ולבצע את החיפוש ברכבו.

סירוב לביצוע חיפוש

בכל מקרה בו השוטר אינו מציג עילה סבירה למעשיו, זכותכם לסרב לו. אם השוטר יתעקש, תוכלו לשוחח עם הקצין הממונה עליו ולבקש שיירשם כי התנגדתם לחיפוש, בטענה כי אין לשוטר יסוד סביר לחשד שביצעתם עבירה, לכן אין לו סמכות לבצע חיפוש ברכבכם או בגופכם.

עבר פלילי, מראה חיצוני מסוים או שהות במקום שבו נתפסו בעבר אנשים רבים בהחזקה ושימוש בסמים, אינם מהווים עילה לחיפוש.

הסתייעות בעורך דין מומחה

עורך דין מיומן ובעל ניסיון יודע כיצד התנהלות המשטרה בעת החיפוש אינה חפה מטעויות, ואלו עשויות להיות הגורם המזכה מאשמה. דוגמאות להתנהלות משטרתית לא תקינה הן אלו:

  • אם אינכם מעוכבים, השוטרים אינם רשאים לחקור אתכם.
  • אסור לשוטרים להעלים מפניכם את זכויותיכם.
  • אם השוטרים דורשים הסכמה, נראה שאין להם הוכחה נגדכם.
  • אם דרשתם עורך דין, אסור לשוטרים לחקור אתכם ללא שהתייעצתם עמו.
אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.