נהיגה בשכרות של נהג חדש

העבירה של נהיגה בשכרות היא מעבירות התעבורה החמורות ביותר. הענישה עליה מחמירה ביותר, ואף ניתן לנקוט צעדים כנגד הנהג עוד בטרם העמדה לדין.

מעבר לחומרת העבירה, לנהיגה בשכרות יש השלכות קשות על היכולת של הנהג לקבל החלטות ולפעול כפי שמצופה מנהג סביר. על כן ההמלצה הגורפת היא להימנע באופן מוחלט מנהיגה תחת השפעת אלכוהול. הדבר נכון ביתר שאת לגבי נהיגה בשכרות של נהג חדש, שכן החוק מחמיר עמו אף יותר. במידה ונתפסתם נוהגים בשכרות, או שהנכם מואשמים בנהיגה בשכרות רצוי וכדאי לפנות לעורך דין המתמחה בייצוג בעבירות תעבורה. כך תוכלו להבטיח כי זכויותיכם נשמרות ובנוסף תוכלו להגדיל את הסיכוי להקלה בעונש.

הגדרה של נהיגה בשכרות

החוק מגדיר נהיגה בשכרות באופן שונה עבור נהגים חדשים. נהג ותיק רשאי על פי החוק לנהוג כאשר שתה טרם הנהיגה משקה אלכוהולי אחד והוא יוגדר שיכור רק אם בדמו יימצא 50 מ"ג אלכוהול ב – 100 מ"ג דם או שיימצא 290 מ"ג אלכוהול בליטר של אויר נשוף. לעומת זאת הרף עבור נהג חדש או נהג צעיר מחמיר בהרבה והוא ייחשב שיכור אם יימצא ב – 100 מ"ג דם 10 מ"ג אלכוהול, או יימצא 50 מ"ג אלכוהול בליטר של אויר נשוף. כלומר החוק אינו מאפשר לנהג חדש לשתות כלל בטרם נהיגה. אפילו שתייה של משקה אלכוהולי אחד תעלה את רמת האלכוהול בגופו של הנהג החדש מעבר למותר בחוק. חשוב לציין, כי סירוב לעבור בדיקה לגילוי אלכוהול לא תמנע את הגדרתו של הנהג כשיכור – אלא להיפך – החוק קובע חזקה (שניתנת לסתירה בבית המשפט) כי נהג שסירב לעבור בדיקה לגילוי רמת אלכוהול ייחשב כמי שנהג בשכרות.

בדיקת שכרות

ברמת העיקרון, בדיקת השכרות הינה בדיקה בת שלושה שלבים. בשלב הראשון תתבקשו לנשוף לתוך מכשיר שנקרא "הנשיפון". התוצאה בו אינה קבילה בבית המשפט אך הוא מהווה אינדיקציה להימצאות אלכוהול בגופכם. במידה והבדיקה מראה כי יש סממנים לאלכוהול במחזור הדם שלכם יבוצע השלב השני בבדיקה. שלב זה מכונה "בדיקת מאפיינים". בבדיקה זו תתבקשו לבצע מספר משימות כגון הליכה בקו ישר, נגיעה באף בעיניים עצומות וכיוצא בזה. במידה ועל פי התרשמות השוטר בשטח ובעקבות בדיקת המאפיינים, נראה כי שתיתם טרם הנהיגה, יבוצע השלב השלישי בבדיקת השכרות. בשלב זה מתבצעת בדיקת נשיפה במכשיר "הינשוף" שהתוצאות בו קבילות בבית המשפט.

נהיגה בשכרות של נהג חדש

שלילת רישיון מנהלית

כאשר בדיקת השכרות מראה כי נהגתם בעודכם שיכורים אתם תועמדו לדין בגין נהיגה בשכרות. אבל עוד טרם ההעמדה לדין קיימת לקצין המשטרה סמכות מידית לשלול את רישיונכם ולהשבית את הרכב בו נהגתם לתקופה של כ-30 ימים, זאת בכפוף להליך שימוע מנהלי. השימוע המנהלי חייב להתקיים עד שלושה ימים ממועד שלילת הרישיון ואתם זכאים להיות מיוצגים בו באמצעות עורך דין. מטרת השימוע היא לבחון האם יש מקום להעמידכם לדין. במידה וקצין המשטרה יכריע כי בנסיבות העניין ככל הנראה לא תועמדו לדין בגין נהיגה בשכרות, רישיונכם יוחזר לכם.

הענישה על נהיגה בשכרות

במידה והוחלט להעמידכם לדין בגין עבירה של נהיגה בשכרות, הרי שההרשעה עלולה לגרור עימה עונש מינימום של שלילת רישיון לתקופה של שנתיים ללא שיקול דעת של השופט. לפי החוק, רק במקרים מיוחדים בתי המשפט יקלו עם תקופת הפסילה. בנוסף ניתן יהיה להטיל עליכם גם קנס כספי, השבתת רכב נוספת, ומאסר על תנאי. לגבי נהג חדש הענישה היא אף מחמירה יותר ואף עלולה לגרום לכך, שנהג חדש שהורשע בנהיגה בשכרות יצטרך להוציא רישיון נהיגה מחדש כולל בדיקות במכון הרפואי. במקרה ומדובר בעבירה חוזרת, ניתן אף יהיה לגזור עליכם עונש של במאסר בפועל. עונש מאסר בפועל ייגזר גם כאשר רמת האלכוהול שנמדדה אצל הנהג עולה על פי 2.5 מהמותר. כמו כן במצב דברים זה, רישיונו של הנהג יישלל לשלוש שנים.

החשיבות בפנייה לעורך דין

מאחר שהענישה על נהיגה בשכרות היא כה חמורה עולה החשיבות של ייצוג על ידי עורך דין המתמחה בתחום. תפקידו של עורך הדין במשפט הוא כפול. בשלב הראשון עליו לנסות ולהביא לזיכוי, כלומר לנסות לערער על בדיקת הינשוף ולהוכיח כי למרות תוצאות הבדיקה לא נהגתם בשכרות. ניתן לעשות זאת על ידי הוכחה כי המכשיר לא נבדק ולא כויל על פי ההוראות והכללים או שהפיה לא הוחלפה בין נבדק לנבדק, או להוכיח כי הבדיקה נערכה פחות מרבע שעה לאחר שתיית האלכוהול.

במידה והורשעתם בעבירה יהיה על עורך הדין לנסות ולהביא להקלה בעונש, בין אם באמצעות הסדר עם התביעה המשטרתית ובין אם בשכנוע של בית המשפט.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.