סירבתי לבדיקת ינשוף. מה ההשלכות?

העבירה של נהיגה תחת שכרות היא עבירה שעונשה המינימאלי הינו שנתיים של שלילת רישיון הנהיגה. על כן נהגים רבים אשר חוששים להיות מורשעים בעבירה זו, סוברים בטעות כי אם יסרבו לבצע בדיקת שכרות לא תהיה הוכחה כי שתו אלכוהול ולכן לא יורשעו, כאשר פעמים רבות סיכויי ההרשעה דווקא עולים כאשר מסרבים לבצע בדיקת ינשוף.

בדיקות שכרות

כאשר שוטר חושד כי אתם נוהגים בשכרות ועוצר אתכם בצד הדרך הוא משתמש בבחינה בעלת שלושה שלבים שונים כדי להחליט האם אתם שיכורים. בדיקת הינשוף, שהיא הבדיקה הקבילה בבית המשפט, היא השלב האחרון. טרם בדיקת הינשוף תתבקשו לנשוף לתוך מכשיר שנקרא "נשיפון" שהתוצאה בו אינה קבילה בבית המשפט. אם על פי תוצאות הבדיקה יש סממנים לאלכוהול במחזור הדם שלכם, השוטר יבצע לכם בדיקת מאפיינים. בבדיקה זו תתבקשו לבצע משימות פשוטות כמו ללכת בקו ישר או לגעת באף שלכם בעיניים עצומות. חשוב לדעת, שבלאור ההלכות המשפטיות, ניתן להרשיע בנהיגה בשכרות רק על סמך כישלון בבדיקת המאפיינים. לאחר מכן, אתם תתבקשו לבצע בדיקת נשיפה במכשיר "הינשוף". כאשר כאמור התוצאות של בדיקה זו קבילות בבית המשפט כראייה שנהגתם בשכרות.

סירבתי לבדיקת ינשוף. מה ההשלכות

סירוב לבצע בדיקות לנהיגה בשכרות

במידה ותסרבו לעבור את שתי הבדיקות הראשונות – "הנשיפון" ובדיקת המאפיינים הסירוב יעמוד לרעתכם במכלול השיקולים אם וכאשר תעמוד למשפט בגין נהיגה בשכרות. לגבי הסירוב לבצע בדיקת ינשוף המצב שונה. אם תסרבו לעבור את הבדיקה תעמוד נגדכם חזקה, שיש באפשרותכם לסתור, כי נהגתם בשכרות. כלומר, אם תסכימו להיבדק ומתוצאות הבדיקה יעלה כי אינכם שיכורים תשוחררו לדרכם ואם מתוצאות הבדיקה יעלה כי נהגתם בשכרות תועמדו לדין ועל התביעה יהיה להוכיח שאכן כך הדבר. לעומת זאת אם תסרבו לבצע את בדיקת הינשוף, תועמדו לדין ויהיה עליכם להוכיח בבית המשפט כי לא נהגתם בשכרות.

ערעור על קבילות בדיקת הינשוף
גם כישלון בבדיקת הינשוף איננה סוף פסוק. פעמים רבות עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, יוכל לערער בבית המשפט על קבילות ואמינות הבדיקה, גם עקב תקלות טכניות בעת ביצוע הבדיקה וגם בעקבות טעיות אנוש של השוטרים שביצעו אותה.

כך לדוגמא במידה והמכשיר בו נבדקתם לא עבר תהליך כיול ובדיקות תקופתיות על פי כללי המשטרה, התוצאות שמתקבלות בו מוטלות בספק, דבר העשוי להוביל לזיכוי. כמו כן הבדיקה חייבת להתבצע על ידי שוטר שהוסמך לכך ועבר הכשרה מתאימה. בנוסף, אין לבצע בדיקת ינשוף אם טרם חלפו 15 דקות מהרגע ששוטר עיכב אתכם. במידה ותצליחו להוכיח שהבדיקה נערכה פחות מ-15 דקות מהרגע שעוכבתם,, אמינות הבדיקה שנערכה לכם תעורער. בכל מקרה כדאי להתייעץ בנושא עם עורך דין אלון ארז.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.