זמין 24 שעות ביממה

עבירות אלימות בצבא

תוכן העמוד

החל בזובור ועד להטרדות מיניות, עבירות אלימות בצבא הינן שכיחות ושומעים עליהן חדשות לבקרים. האם כל התנהגות אלימה בצבא נחשבת לעבירה? כיצד החוק הצבאי מגדיר עבירת אלימות? ומה העונש בגין העבירות השונות?

עבירות אלימות בצבא ומשמעת צבאית

עבירות אלימות בצבא הינן אסורות ולו רק בגלל שהן פוגעות בסדר ובמשמעת הצבאית. עם זאת הצבא מהווה כמעין כור היתוך לאוכלוסיות שונות ומגוונות הנמצאות לא פעם תחת תנאי לחץ כאלו ואחרים, כתוצאה מכך השהות בצבא עלולה להוביל לביצוען של עבירות אלימות ולהן השלכות רבות החל מפגיעה בביטחון האישי של החיילים ועד לפגיעה בתנאי הסדר והמשמעת ההכרחיים.

חוק השיפוט הצבאי והתייחסותו לעבירות אלימות

ישנם מקרים בהם מתוקף תפקידם על חיילים מוטל להפעיל כוח, כמו למשל בעת פעולה מבצעית או לצורך הגנה עצמית. אי לכך הצבא מגדיר מהי עבירת אלימות בחוק השיפוט הצבאי תשט”ו – 1955. כאמור על פי חוק השיפוט הצבאי ההתייחסות אל עבירות אלימות נעשית בהתאם לדרגת חומרתן.

חומרת הענישה

חומרת הענישה תעמוד בקו ישר עם חומרת העבירה, כאשר החוק מציין את העבירות השונות והענישה הצפויה על ביצוען. היות ובצבא החיילים נמצאים במסגרת היררכית קיימים גם חוקים אשר מתייחסים לעבירות אלימות כלפי חיילים בדרגות נמוכות. כך למשל הכאת חייל הנמצא בפיקודך או הנמוך ממך בדרגה וכן התעללות בו עשויה להוביל לעונש מאסר של שלוש שנים, כאשר התעללות בנסיבות מחמירות עשויה להוביל לעונש מאסר של שבע שנים.

הגבול הדק בין פעולה אלימה לבין נקיטת כוח

בצבא לא פעם נתקלים בצורך להפעיל כוח ובמידה והחייל מגיב באופן שהולם את המצב ופועל במסגרת תפקידו אין הוא מבצע עבירה. עם זאת קיים גבול דק בין נקיטת כוח לבין ביצוע עבירת אלימות שהינה מעשה פלילי לכל עניין ודבר.

התנהגות בלתי הולמת

גם כאשר מדובר בזובור כדרך “טקסית” לקבלת חייל חדש וגם במקרה של יחס מטריד לאחד הצדדים המעורבים בכך, כל עוד החייל אינו נוהג באופן ההולם את המקרה הרי שהוא מבצע דבר עבירה ועליו לתת את הדין על כך. יש לציין כי בצבא אופייניים גם אירועי אלימות בין חברים בשל ריב, מקרים מסוג אלו עשויים להסתכם בענישה פיקודית או בשיפוט דין משמעתי בהנחה ולא נגרמה בגינם פציעה או פגיעה ממשית.

פנייה לעורך דין המתמחה במשפט הצבאי-פלילי

לסיכום, בכל מקרה בו הופעל כוח או שחייל נקלע לאירוע אלים מסיבה זו או אחרת מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי הבקיא ברזי המשפט הצבאי. עורך דין מקצועי יוכל לבחון את התיק, לבדוק באם אכן בוצעה עבירת אלימות פלילית ולייעץ ולייצג חשודים ונאשמים במקרה ואכן בוצעה עבירה כזו. כמו כן עורך דין צבאי מנוסה יוכל ללוות את החייל לכל אורכו של התהליך החל בשלבי החקירה, דרך המעצר והשימוע וכלה בדיון המשפטי, תוך שהוא נסמך על ניסיון מעשי רב בתחום.

עו”ד צבאי אלון ארז זמין 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה