זמין 24 שעות ביממה

עבירות סייבר

תוכן העמוד:

כלל התחום המשפטי הקשור למחשבים מוסדר ב”חוק המחשבים” שחוקק בשנת 1995, שעליו יפורט במאמר הבא, שיעסוק בתחום עבירות סייבר, ויפרט על העבירות השונות הקשורות לתחום, והעונשים הצפויים לעובר עליהן.

המחשבים, שנכנסו לשימוש פרטי לפני מספר שנים לא רב, הפכו זה מכבר למרכזיים בחיינו, וכוללים בתוכם כמעט את כל עולמנו – חשבונות הבנק, חשבון הביטוח הלאומי, חשבונותינו העסקיים ועוד.

ה”מהפכה האלקטרונית” הזאת הביאה איתה דרכים חדשות לגשת למידע זה ולעשות בו שינויים, שיצרו איתם דרכים חדשות לגשת לאותם הפריטים באופן לא חוקי, ודרשו מהמחוקק להתאים מספר רב של עבירות לעולם הסייבר, ולחוקק חוקים חדשים המתייחסים לעבירות שלא היו קיימות לפני שלושים או ארבעים שנה.

 

עבירות סייבר ופשעי מחשב

ישנם שני סוגים עיקריים של עבירות מחשבים – עבירות שנעשות דרך המחשב, ועבירות שנעשות למחשבים, כאשר הסוג הראשון של העבירות מוסדר בחוק העונשין ויכול להיות מבוצע גם דרך מחשב, והסוג השני של העבירות מוסדר ב”חוק המחשבים” וייחודי לפלטפורמה זו.

 

עבירות מחוק העונשין שיכולות להתבצע דרך מחשב

מספר העבירות היכולות להתבצע דרך מחשב הוא רב, וכולל בתוכו:

 

זיוף

עבירות זיוף (באמצעות תוכנות גרפיות למשל).

 

התחזות

עבירות התחזות (למשל התחזות לאחר ושליחת מייל בשמו בכדי להונות את מי שיקבל את המייל).

 

הונאה

עבירות הונאה בכרטיסי חיוב (השגה ושימוש במספרי כרטיסי אשראי באמצעות הרשת).

 

הימורים

עברות הימורים (ארגון והשתתפות בהימורים לא חוקיים המתקיימים ברשת).

 

איומים וסחיטה

עבירות איומים וסחיטה באיומים (שליחת מסרי מאיימים דרך צ’אט, דוא”ל, ותוכנות מסרים אחרות).

 

מידע

גניבת מידע ורכוש על סוגיהם (פריצה לחשבונות בנק, פריצה למחשבים אישיים וכד’).

 

פדופיליה

עבירות פדופיליה והצגת תועבה (כגון יצירת שיח בעל אופי מיני עם קטינים ברשת, או העלאה ושימוש בסרטונים בעלי תוכן מיני הנוגע לקטינים).

 

הטרדה מינית

הטרדה מינית (שליחת מסרים או תכנים מיניים ללא הסכמה למשל).

 

בטחון המדינה

עבירות הקשורות לביטחון המדינה

 

כלל העבירות הללו הן עבירות “רגילות”, שיכולות להתקיים גם בעולם הפיזי, ועברו שינוי חקיקתי בכדי להכיל בתוכם גם את ביצועם האלקטרוני / אינטרנטי. העונש על העבירות הללו הוא מגוון, ודומה לעונש על העבירה כפי שהוא מוצג בחוק העונשין.

 

עבירות סייבר ומחשב שמבוצעות למחשבים וייחודיות לאובייקט זה

בניגוד לעבירות שהוצגו לעיל, ישנן מספר עבירות הייחודיות למחשבים, בהם המחשב הוא האובייקט כלפיו מבוצעת העבירה, ולא הכלי לביצועה:

 

שיבוש או הפרעה למחשב / חומר מחשב

כל שיבוש או הפרעה לפעילותו התקינה של מחשב היא עבירה פלילית, הנושאת עימה עונש של עד שלוש שנות מאסר.

עבירה זו כוללת בתוכה לא רק שיבוש והפרעה, אלא גם מחיקה של חומר המצוי במחשב, שינוי שלו ללא הסכמה או הפיכתו ללא שמיש / יצירת הפרעה לשימושו. חדירה למחשב של אחר ומחיקת נתונים ממנו היא עבירה אפשרית לפי סעיף זה.

 

מידע כוזב או פלט כוזב במחשב

מי שמעביר לאחר או מאחסן במחשב מידע כוזב שמטרתו לייצר פלט כוזב עבור המשתמש במחשב, או כותב תוכנה / מעביר לאחר תוכנה שנועדה לשימוש זה או משתמש בה בעצמו במטרה להטעות, עובר עבירה פלילית שהעונש עלייה הוא מאסר של עד חמש שנים.

 

עבירת סייבר: חדירה לחומר מחשב שלא כדין

חדירה לחומר מחשב הנמצא בתוך המחשב (גישה למידע או תוכנה המצויים במחשב שאינו שייך לך ושאין לך רשות חוקית לגשת אליו) באמצעות התקשרות או התחברות למחשב, מרחוק או מקרוב מהווה עבירה פלילית שהעונש עלייה הוא עד שלוש שנות מאסר.

“האקר” שפורץ לתוך מחשב של אחר בעזרת תוכנה שנועדה לצורך זה, וניגש למידע השמור בו או משתמש בתוכנה השמורה בו כגון פרטים אישיים, תמונות וכד’).

ביצוע פעולה זו בכדי לבצע עבירה אחרת (כגון גניבת מידע על כרטיס אשראי ושימוש בו) מהווה עבירה חמורה יותר, שהעונש עלייה גבוה יותר, ועומד על עד חמש שנות מאסר.

 

עריכת תוכנה לביצוע פעולות אסורות

מי שעורך תוכנה באופן שמכשיר אותה לבצע את אחת מהפעולות הבאות שלא כדין, עובר עבירה פלילית שהעונש עלייה הוא עד שלוש שנות מאסר:

  • שיבוש פעולתו התקינה של מחשב או הפרעה לשימוש בו.
  • מחיקת חומר מחשב, גרימת שינוי בו או שיבושו בכל דרך אחרת / הפרעה לשימוש בו.
  • פעולות שתוצאתן יצירה או פצה של מידע כוזב או פלט כוזב.
  • חדירה לחומר מחשב (תוכנה או מידע המצוי במחשב)
  • האזנת סתר
  • פגיעה בפרטיות

עריכת תוכנות לבצע פעולות אלו מהווה עבירה גם אם התוכנה לא הייתה בשימוש! אם התוכנה כן הייתה בשימוש, או שהופצה / הוצעה לציבור / הותקנה או הוחדרה למחשב של אחר, מדובר בעבירה חמורה יותר, שהעונש עלייה הוא חמש שנות מאסר, ולא שלוש.

מי שמפיץ, מציע לציבור, מעביר לאחר, מחדיר למחשב של אחר או מתקין במחשב של אחר, סיסמא, קוד גישה או מידע דומה כדי שיבוצעו אחת מהפעולות שנכתבו לעיל (שלא כדין) עובר עבירה פלילית שהעונש עלייה הוא מאסר של עד שלוש שנים.

עולם המחשבים הוא עולם חדש, שמערכת המשפט מנסה להכיל ולהתאים את עצמה לשינויים בו באופן תמידי. בשל כך, מעטים הם עורכי הדין המתמקצעים בתחום עבירות הסייבר, ומעטים עוד יותר אלו שמכירים אותם היטב ומודעים לכל הניואנסים העדינים הנמצאים בהם.

אם זומנתם לחקירה או הוגש נגדכם כתב אישום באחת העבירות הללו, או אם לאחר קריאת מאמר זה אתם חושדים שייתכן ואתם עלולים למצוא את עצמכם אשמים באחת מהם, אנו ממליצים לכם לפנות במהרה לעורך דין מומחה בתחום, ולקבל ממנו ליווי צמוד ומקצועי. צרו קשר עם עורך דין אלון ארז.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה