עבירות סמים בצבא

סמים על מדים: על עבירות סמים בצבא

שימוש בסמים, למרות שהינו עבירה על החוק, איננו דבר נדיר. יש מי שמתנסה בסמים עוד לפני הצבא ויש מי שממשיך להתנסות בהם גם במהלך השירות הצבאי. אם לא די בכך שמדובר בעבירה פלילית על החוק, מדובר גם במעשה שעלולות להיות לו השלכות לא קלות על החייל שיואשם בשימוש או בסחר בסמים.

הגישה הצבאית לסמים

הגישה הצבאית לסמים

עבירת סמים בצבא איננה דומה לעבירת סמים באזרחות. הצבא מתייחס בחומרה רבה יותר לעבירות סמים וכתוצאה מכך ישנם כמה הבדלים חשובים בין התייחסות המערכת הצבאית לעבירות סמים ובין התייחסות המערכת האזרחית:

  • בעוד שהמערכת האזרחית נוטה להקל בכל הנוגע לעבירות של שימוש בסמים קלים בפעם הראשונה (כולל הוראה של היועץ המשפטי לממשלה שלא להעמיד לדין משתמשים חד-פעמיים) הצבא איננו מבדיל בין סמים קלים וסמים קשים. אמנם ייתכן ובמקרה של שימוש בסמים קלים העונש יהיה קל יותר, אך גם מי שנתפס על שימוש בסמים קלים יעמוד לדין על כל המשתמע מכך – ואת המשתמע נראה להלן.
  • הצבא גם לא מבדיל בין מי שנתפס שוב – מי שהוא משתמש קבוע – לבין מי שנתפס פעם ראשונה. גם על עבירה ראשונה הצבא מעמיד לדין.
  • העונש בצבא עשוי להיות כבד יותר. מעבר לעונש של מאסר בפועל, יכולים לבוא בנוסף שלל עונשים שיפגעו בשירות הצבאי של מי שהואשם בעבירת סמים: הורדה בדרגה, אובדן הסיווג הביטחוני, הדחה מיחידות יוקרתיות, אובדן הרישיון הצבאי ועוד. חשוב לזכור שמלבד תקופת המאסר שאותה עלול לרצות מי שנתפס, הרשעה גם עשויה לגרור עימה רישום פלילי באזרחות.

חייל בחופשה הוא עדיין חייל

חשוב לזכור שחייל בשירות פעיל הוא חייל גם כשהוא יוצא לחופשה. לכן, שימוש בסמים בבית גם הוא עבירה והצבא מעמיד לדין גם את מי שהשתמש בסמים במהלך חופשה מהשירות. יתר על כן, גם חייל מילואים בחופשה – בזמן שהוא בשירות פעיל ותחת צו – יכול לעמוד לדין אם הוא נתפס על שימוש בסמים.

העונשים הצפויים

כפי שציינו, ישנם מספר עונשים שבהם מסתכן מי שמואשם בעבירות סמים בצבא:

  • מאסר בפועל: ככל שהעבירה חמורה יותר, המאסר בפועל יכול להתארך. נסיבות מחמירות יכולות להיות: שימוש בסמים קשים, עבירה שנייה, סחר בסמים, שימוש במהלך פעילות מבצעית שמסכן חיי אדם ועוד.
  • פגיעה בקריירה הצבאית: שחרור מהצבא, הדחה מיחידות יוקרתיות, עיכוב קידום או הורדה בדרגה, התרת חוזה למי שמשרת בקבע, אובדן הסיווג הביטחוני, אובדן רישיון הנהיגה הצבאי.
  • רישום פלילי: מי שהורשע בעבירת סמים נענש גם ברישום פלילי שמשפיע על החיים האזרחיים – מי שיש לו רישום פלילי איננו יכול לעבוד בשירות המדינה, להוציא רישיון נהיגה או נשק ועוד. לאחרונה התקבל תיקון לחוק שלפיו עבירת סמים שגררה מאסר קצר תוביל לרישום פלילי מופחת – רישום שפג תוקפו לאחר חמש שנים. התיקון אמנם מקל על מי שעבר עבירת סמים קלה, אך עדיין מדובר ברישום פלילי שנובע מהרשעה בעבירה.

גם לחייל יש זכויות

לחיילים בצבא יש חובות מרובות אבל אין זה אומר שלחיילים אין זכויות. הנה שתי דוגמאות חשובות הקשורות לנושא של עבירות סמים בצבא:

  • לחייל מותר לסרב לתת דגימת שתן: אם במהלך בדיקה מניעתית – בדיקה שגרתית שמשטרה צבאית חוקרת (מצ"ח) עורכת מדי פעם ביחידות שונות – חייל מתבקש לתת בדיקת שתן כדי לבדוק אם הוא השתמש בסמים, זכותו של החייל לסרב לתת דוגמת שתן. הדבר לא ייחשב כהודאה בשימוש או אפילו ירשם במקום כלשהו. רק במקרה שבו הוצג לחייל צו של קצין שיפוט בכיר (מדרגת רס"ן ומעלה) עם שמו עליו הרי שיש לו חובה לתת בדיקת שתן.
  • לחייל הזכות להתייעץ עם עורך דין: חייל שנעצר או זומן לחקירת מצ"ח זכאי להתייעץ עם עורך דין פלילי מהרגע הראשון. אם זכות זו לא כובדה, הראיות שהושגו בחקירה אינן קבילות. החייל יכול וצריך להתעקש על זכותו להתייעץ עם עורך דין לפני שהוא משיב לשאלה כלשהי בחקירה.

האשמה בעבירות סמים בעת השירות הצבאי היא האשמה חמורה שיכולה לגרור איתה תוצאות קשות. חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי, הבקיא בתחום המשפט הפלילי בכדי לדעת כיצד להתמודד עם המערכת ולהצליח לצאת בשלום ממצב מאוד לא נעים.

צרו קשר עוד היום עם עורך דין צבאי אלון ארז –
לעזרה בהתמודדות עם מערכת החוק והמשפט הצבאית – 050-7368203