המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד)

תוכן העמוד:

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (או בקיצור המרב"ד), הוא גוף ממשלתי שפועל באחריות משרד הבריאות ומורכב מרופאים מומחים בתחומים שונים, כולל פסיכולוגים ואנשי בריאות הנפש. למכון שני תפקידים עיקריים: האחד – מתן חוות דעת למשרד הרישוי בנוגע למצבם הרפואי של נהגים וליכולתם להחזיק ברישיון נהיגה, והשני – התאמת כלי רכב לאנשים בעלי מוגבלות בניידות.

למכון הרפואי לבטיחות בדרכים מופנים אנשים על-ידי משרד הרישוי, על מנת לבצע בדיקות שונות שיוכיחו כי הם כשירים לנהיגה. רשות הרישוי מפנה נהגים לבדיקות כאשר מגיע אליה מידע מגורמים שונים, שעלול להטיל ספק ביכולת הנהיגה של אותם אנשים.

מתי תידרש בדיקת כשירות רפואית לנהגים

זימון לבדיקה במרב"ד יתרחש, בדרך כלל, כתוצאה מקבלת מידע המועבר ממשטרת ישראל ומבתי-המשפט, אודות נהג שהורשע בשימוש בסמים, נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים או נהגים שרישיונם נשלל בשל עבירות תנועה רבות או עבירה חמורה במיוחד. כן ייתכן זימון לבדיקה לנוכח מידע המועבר על ידי ע"י משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי – אודות נכים ובעלי מוגבלויות אחרות, או מידע המועבר על ידי מוסדות רפואיים המעיד על שינוי במצב בריאותו של נהג – כגון ליקוי ראיה שהחמיר או מצב נפשי שאינו מאפשר נהיגה בטוחה. כמו כן מופנים למכון, אלו אשר שוחררו מצה"ל בגלל ליקוי נפשי או בגלל שימוש בסמים. יתר על כן, גם נהגים המבקשים רישיון נהיגה מיוחד, כגון נהגי אוטובוס או רכב כבד, צפויים להיבדק במרב"ד.

כיצד מתבצעת הבדיקה במכון?

המופנים מגיעים למכון מצוידים במסמכים שונים בהתאם למצבם ולסיבת הפנייתם. במכון מתבצעות בדיקות רפואיות בתחומים להם השלכה על יכולת הנהיגה, מבדקים פסיכולוגיים שיכולים לתת תמונה על קווי אישיותו של הנבדק ואופן התגובה שלו במצבים שונים, וכן בודקים האם הנהג מתאים לשמש כנהג רכב ציבורי, שבאופן מובן הדרישות ממנו שונות מאלו של נהג רכב פרטי. הנהג רשאי להביא עמו מלווה – מתורגמן, עורך דין או בן משפחה – וכן בדיקות שביצע בעצמו ע"י מומחים בתחומים הרלוונטיים. חשוב לדעת עם זאת כי צוות המכון מגבש את החלטתו באופן עצמאי גם אם היא נוגדת את המלצת המומחים הפרטיים שבדקו את הנהג. בתום הבדיקה, מוגשות ההמלצות למשרד הרישוי והוא פועל על פיהן ומודיע לנהג אודות ההחלטה שהתקבלה – החל מאישור הבקשה, דרך ביצוע צעדים נוספים – בדיקות נוספות, מבחן נהיגה ("טסט") חדש ועדכני – ועד שלילת רישיון, לעיתים גם לצמיתות.

האם ניתן לערער?

בהחלט שניתן לערער על החלטת מרב"ד. לנהג שאינו מסכים עם ההמלצה המתקבלת עומדת הזכות לפנות לוועדת-ערר בתוך 30 יום מרגע קבלת ההחלטה. במקרה שגם החלטת ועדת הערר אינה מקובלת על הנהג הוא רשאי לפנות לועדת ערר עליונה וגם אם זאת דוחה את ערעורו, ניתן לפנות לבית המשפט המחוזי, שהינה הערכאה השיפוטית העליונה לעניין זה.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה
דילוג לתוכן