מעורבות בתאונת דרכים קטלנית

תוכן העמוד:

תאונות דרכים קטלניות הן תאונות בהן לפחות אחד מהמעורבים נפגע בגופו ברמות חומרה שונות. למרבה הצער, תאונות דרכים קטלניות קורות באופן תדיר למדי בארץ, כאשר ההתנהלות בתאונות מסוג זה אינה זהה להתנהלות בתאונות אחרות, בהן לא נגרם נזק פיזי למעורבים אלא רק לרכבם; במקרים אלו, הדין מטיל ענישות ברמות משתנות.

יחסם של בתי המשפט כלפי תאונות דרכים קטלניות

במקרים של תאונות דרכים קטלניות, בתי המשפט מטילים עונשים הכוללים פסילות רישיון למשך תקופות ארוכות יותר מהמינימום הקבוע בחוק. בתי המשפט המחוזיים נוטים לאשר את הענישה, משום שאין ברצונם להקל ראש בחומרת העניין. יתרה מזאת, קשה להצליח בערעור על ענישה בגין מעורבות בתאונת דרכים קטלנית, ולרב מוטלים על הנהג עונשי פסילה למספר שנים (כמובן שישנם יוצאי דופן והדבר משתנה בין מקרה למקרה). מעבר לרכיב הענישה של פסילת רישיון, בתאונה דרכים קטלנית, בה יש הרוגים, בתי המשפט נוהגים כדרך קבע העניש גם במאסר בפועל או לכל הפחות בעבודות שירות.

מהם שיקולי הענישה במקרה של תאונות דרכים עם נפגעים?

נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים מסוג זה, יקבל תחילה פסילה מנהלית על ידי קצין משטרה למשך 90 ימים (כלומר, רישיונו יישלל ממנו לפרק זמן מסוים). המשטרה תחקור את המקרה, וסביר כי תפתח בהליך משפטי נגדו. ענישת הנהג מותנית במספר גורמים, ביניהם מידת האשמה, נסיבות האירוע ועוד. שיקולי הענישה מבוססים גם על חומרת הנזק:

  • במקרה של פגיעה קלה – היינו, "חבלה שאין בה ממש" בעבור הנפגע, ועבירה הנמנית עם התוספת השנייה לפקודות התעבורה (למשל: אי ציות לתמרור, נהיגה בקלות ראש ועוד) מצד הפוגע, בית המשפט יפסול את רישיונו למשך שלושה חודשים מינימום.
  • במקרה "חבלה של ממש" – פציעה בינונית, כלומר פציעה שגרמה לנזקים פיזיים משמעותיים, תחייב את בית המשפט לפסול את רישיונו של הנהג למשך שלושה חודשים לכל הפחות – בלא התחשבות בסוג העבירה שבה הוא הורשע בהקשר לאירוע. במידה ונגרמה פציעה קשה לאחד המעורבים בתאונה, המשטרה לרב תדרוש פסילה עד לתום ההליכים.
  • במקרה של פציעה קשה – בתאונת דרכים שגרמה למותו של אדם, תיק החקירה יועבר לפרקליטות המדינה לצורך הגשת כתב אישום. הענישה על תאונות אלה תהיה בדרגות חמורות יותר. תאונת דרכים שגרמה לפציעה קשה, תגרור פסילת רישיון שתימשך שנים. ייתכן ויידרשו פיצויים כספיים לנפגע או קנסות, ואף מאסר על תנאי או מאסר בפועל.

תאונות דרכים קטלניות

הנחיות לפעולה בעת מעורבות בתאונה

על הנהג להעמיד את רכבו באזור האירוע, ולא לעשות דבר עד להגעתו של שוטר. הנהג חייב להזעיק את שירותי החילוץ וההצלה או את בית החולים. צעד זה הינו הכרחי גם מבחינה משפטית; אי עשייתו תחריף את חומרת הסנקציות.

פנייה לעורך דין הבקיא בדיני תעבורה, תסייע למעורבים להתמודד עם המצב באופן החכם והטוב ביותר שניתן. ביכולתו לפעול בניסיון לצמצם את העונש למינימום האפשרי, ולסייע בייצוג משפטי הולם אל מול הרשויות.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה
דילוג לתוכן