נהיגה תחת השפעת סמים

תוכן העמוד:

פקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961 קובעת כי נהיגה כאשר מצוי בגוף סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן הינה עבירה על החוק.

העונש בעקבות הרשעה בנהיגה תחת השפעת סמים זהה לעונש על נהיגה בשכרות ומחייב שלילת רישיון לתקופה של שנתיים לפחות, ומאפשר גם לשופט להטיל קנס, מאסר על-תנאי ואף מאסר בפועל. למרות שהעונש זהה לעונש עבור נהיגה בשכרות, בשל העובדה שבניגוד לצריכת אלכוהול, צריכת סמים אסורה לחלוטין על פי החוק, הנטייה של בתי המשפט היא להחמיר יותר עם מי שהורשעו בנהיגה תחת השפעת סמים.

זו אחת מהסיבות מדוע חשוב ביותר להיות מיוצגים על ידי עורך דין המתמחה בתחום, בכל מקרה של אישום בנהיגה תחת השפעת סמים.

עריכת בדיקה לגילוי סמים

בשונה מבדיקות הנשיפה לגילוי אלכוהול לא קיימת כיום בדיקה מהירה ופשוטה דומה לאיתור סמים בגופו של נהג אשר נחשד כי נהג תחת השפעת סמים.

בכדי לאתר שאריות סם או חומרי חילוף של סמים יש לבצע בדיקת שתן או בדיקת דם. (יש לציין כי ישנה גם בדיקת רוק שנותנת תוצאות תוך מספר דקות אך היא אינה מהווה ראייה חותכת).

כאשר שוטר עוצר אתכם בצד הדרך וחושד כי אתם נוהגים תחת השפעת סמים הוא אינו יכול לחייב אתכם לבצע בדיקת שתן אלא אם התעורר חשד סביר כי אתם נמצאים תחת השפעת סמים.

חשד סביר כזה יכול להתעורר בעקבות בדיקת מאפיינים (הליכה בקו ישר, נגיעה באף עם היד וכיוצא בזה, ואף תוצאות חיוביות של בדיקת רוק) או אם קיים מידע מודיעיני לגביכם.

גם לאחר שהתעורר חשד סביר על השוטר הדורש שתתלוו אליו לצורך בדיקת שתן, למלא אחר פרוצדורות מסוימות הכוללות הסבר לנהג על הבדיקה, זכותו לסרב ותיעוד בכתב של ההסבר שניתן ותגובת הנהג. בעקבות ההשלכות הקשות של הרשעה בעבירה של נהיגה תחת השפעת סמים, מומלץ עוד בשלב מתן הסכמה או סירוב לביצוע בדיקת שתן להתייעץ עם עורך דין.

דעו כי זוהי זכותכם והשוטרים אינם יכולים למנוע מכם ייעוץ וייצוג משפטי.

תוצאות הבדיקה

מרגע שנערכה בדיקת שתן והתקבלה תוצאה חיובית לשאריות סמים או תוצרי חילוף חומרים של סמים, החוק קובע חזקה, הניתנת לסתירה, כי היתה נהיגה תחת השפעת סמים.

כלומר גם אם תוצאות הבדיקה חיוביות אין זה אומר שהנהג בהכרח יורשע.  בניגוד לאלכוהול, החוק אינו קובע רמת מינימום של כמות סמים בגוף שמהווה נהיגה תחת השפעת סמים ושאריות סמים וחומרי חילוף של סמים יכולות להישאר בגוף שבועות לאחר השימוש בסם.

על כן ניתן באמצעות ראיות שונות להוכיח כי למרות ההימצאות של חומרים אלו בבדיקה, בזמן הנהיגה הנאשם לא היה תחת השפעת סמים.

כאן בדיוק באה לידי ביטוי המומחיות של עורך הדין שמייצג אתכם. על כן מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה ותנועה ובעל ניסיון בתיקים מסוג זה.

המשרד של עורך דין תעבורה אלון ארז ממוקם במרכז תל אביב והוא זמין במשך 24 שעות ביממה בנייד 077-996-9920.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה
דילוג לתוכן