שימוע בפני קצין משטרה

תוכן העמוד:

סעיף 47 לפקודת התעבורה קובע, כי כאשר יש לשוטר יסוד סביר להניח כי כתוצאה מעבירת תנועה של נהג, התרחשה תאונת דרכים עם נזק או נפגעים, או כאשר יש לשוטר יסוד סביר להניח כי נהג עבר על אחת מתוך רשימה של עבירות תנועה המנויות בחוק (בין היתר שוטר יכול ליטול את רישיונכם אם נהגתם בשכרות, לא נתתם זכות קדימה בצומת, ביצעתם עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף או נהגתם במהירות העולה על 40 קמ"ש מהמותר בדרך בינעירונית, ועוד), יש לו סמכות ליטול את רישיון הנהיגה של הנהג החשוד.

במקרה שבו שוטר נוטל רישיון נהיגה עליו במקביל לתת לנהג זימון להופיע בתוך שלושה ימים לשימוע בפני קצין משטרה לצורך החלטה לגבי פסילת מינהלית של רישיון הנהיגה שלו. במידה ורישיונכם נלקח וזומנתם לשימוע בפני קצין משטרה, מומלץ ורצוי לפנות לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה לצורך ייעוץ וייצג משפטי. יש לזכור כי הליך השימוע הוא הליך שיפוטי לכל דבר ועניין ואתם זכאים להיות מיוצגים במהלכו על ידי עורך דין.

הליך השימוע

השימוע נערך בפני קצין משטרה בדרגת מפקח לפחות. מטרת השימוע היא לאפשר לנהג לשטוח את טענותיו ולספר את הצד שלו לאירוע בטרם תתקבל החלטה על פסילת רישיונו. כאמור הנהג זכאי לייצוג משפטי בעת הליך השימוע. מומלץ לא לוותר על זכות זו, מאחר שגם בהליך השימוע כמו בכל הליך שיפוטי, יש חשיבות להכרת החוק, לאופן בו טוענים ולנימוקים שמעלים.

ייצוג בידי עורך דין המתמחה בדיני תעבורה מגדיל את הסיכוי כי טענותיכם יתקבלו ורישיונכם יוחזר לכם. מעבר לנסיבות מקלות הנובעות מהמקרה הספציפי ישנה חשיבות גם לעבר התעבורתי של הנהג וליכולת להוכיח כי הוא אינו נהג מסוכן אשר יש להוריד מן הכביש באופן מיידי.

לקצין המשטרה סמכות להחזיר לכם את רישיון הנהיגה או לפסול לכם את רישיון הנהיגה לתקופות שונות. במקרה בו שוכנע הקצין כי בנסיבות המקרה לא יוגש כתב אישום נגד הנהג עליו להחזיר לנהג את רישיון הנהיגה. בהתאמה כאשר הקצין סבור כי יוגש כתב אישום כנגד הנהג יש בסמכותו, ולפעמים הוא אף חייב, לפסול את רישיון הנהיגה לתקופות שונות בהתאם לסוג העבירה.

כך לדוגמא, כאשר מדובר בעבירה שגרמה לתאונת דרכים בה נהרג אדם, הקצין חייב לפסול את רישיון הנהיגה לתקופה של 90 ימים וכאשר העבירה בגללה נלקח הרישיון היא עקיפה בדרך לא פנויה רשאי הקצין לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג לתקופה של עד 30 ימים.

שימוע בפני קצין משטרה - כיצד לצאת מזה בשלום

ערעור על תוצאות השימוע

במידה וקצין המשטרה החליט לפסול את רישיונכם, באפשרותכם לפנות לבית המשפט בבקשה לבטל את הפסילה. במידה ובית המשפט ייווכח כי ביטול הפסילה לא יפגע בביטחון הציבור הוא רשאי לבטל את הפסילה.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה
דילוג לתוכן