עסקאות טיעון – מתי, למה, ומה ההשפעה

עסקת טיעון או בשמה השני והנפוץ יותר "הסדר טיעון" היא פועל יוצא של משא ומתן המתקיים בין התביעה לבין הנאשם או סנגורו לפני תחילתו של משפט או במהלכו על מנת להגיע להסכם שיקל על הנאשם ושיחסוך את שמיעת העדויות והבאת הראיות. כיום, כ- 90% מההליכים הפליליים מסתיימים בהסדר כזה או אחר כאשר לרוב הסדרי הטיעון יש מבנה דומה: על הנאשם להודות במעשים המיוחסים לו בכתב האישום זאת בתמורה לעונש קל יותר יחסית. הצדדים יציגו את הסדר הטיעון בפני בית המשפט כאשר הודאת הנאשם תגרור אחריה לרוב הרשעה וקביעת גזר דין.

האפשרויות במסגרת הסדר טיעון

ישנן שתי אפשרויות עיקריות להקל על הנאשם במסגרת הסדר טיעון:

  • אפשרות 1 – שינוי כתב האישום ו/או סעיפי העבירה על ידי הפחתת חומרת המעשים המיוחסים לנאשם, כאשר על הנאשם להודות בכתב האישום המתוקן.
  • אפשרות 2 – לא יחולו תיקונים ועל הנאשם להודות בכתב האישום המקורי כאשר ההסדר מתבטא בעונש בלבד. כלומר התביעה תעתור לעונש קל יותר מאשר העונש לו הייתה טוענת אילולא ההסדר.

מה היתרונות והחסרונות של עסקת טיעון?

לא בכדי אחוז גבוה מהתיקים הפליליים מסתיימים בהסדר טיעון, שכן להסדרים מסוג אלו ישנם לא מעט יתרונות לנאשם. בין היתרונות הבולטים:

  • הנאשם אינו חייב להופיע לדיונים ונמנעת ממנו אי הנעימות הכרוכה בישיבה על דוכן הנאשמים.
  • הנאשם זוכה לשקט נפשי בשל ההסדר והוא אינו צריך לחכות עד לגזר הדין שכן הסדר מסיים את ההליכים הפליליים.
  • הנאשם יודע מה העונש הצפוי לו וגם כאשר העונש אינו מוסכם מראש, הסדר הטיעון יוביל לעונש מופחת מזה שהיה מוטל עליו בלעדיו.

אך יש גם חיסרון – מאחר ובית המשפט אינו חייב לכבד את הסדר הטיעון שנחתם עם התביעה, הנאשם למעשה "לוקח סיכון" ואין וודאות מוחלטת עד למעמד גזר הדין. לכן טרם הרשאת הנאשם על פי הודאתו, על בית המשפט מוטל להסביר לו כי הוא אינו כבול להסדר או מחויב לכבדו. רק לאחר שווידא שהנאשם הבין נקודה זו ירשיע אותו. במידה ובית המשפט החליט שלא לכבד את הסדר הטיעון והנאשם כבר הודה בכתב שביצע את העבירות המיוחסות לו, הוא לא יוכל לחזור בו, אלא בנסיבות מיוחדות ועם היתר של בית המשפט. עם זאת יש לציין כי על פי הלכה על בית המשפט מוטל לכבד הסדרי טיעון מתוך הכרה בכך שהתביעה בחנה את שיקוליה לעומקם וכי הנאשם מצפה שההסכם יכובד.

באילו מקרים מומלץ לחתום על עסקת טיעון?

למרות שמטרתו של הסדר טיעון היא להקל על הנאשם לא תמיד כדאי ללכת שבי אחריו. לפני שמסכימים לחתום על עסקה חשוב לקחת בחשבון שיקולים רבים, תוך בחינת המקרה לגופו והתייחסות לנסיבות. לכן לפני חתימה על הסדר מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מקצועי אשר יציג לפניכם את הסיכויים לעומת הסיכונים ויסייע לכם להבין באם זהו הצעד הנכון ביותר עבורכם. עורך דין מקצועי יבחן את התקדמותו של ההליך הפלילי בהתאם לראיות, עדויות ולהתנהלות המשפט באופן כללי ויוכל לבדוק את מידת הכדאיות בחתימה על הסדר שכזה.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.