זמין 24 שעות ביממה

פטור רפואי | שחרור מהצבא מטעמי בריאות

תוכן העמוד

בישראל ישנו חוק שירות חובה וכל נער או נערה המגיעים לגיל 18 או סיום בית ספר תיכון (למעט מקרים שונים הפוטרים מראש), מחויבים לשרת בצבא ההגנה לישראל. יחד עם זאת, חשוב לציין ולהדגיש שלא כל אחד או אחת יכולים לשרת בצבא ורשאי להגיש פטור רפואי כל אחד מסיבותיו.

ניתן לומר רבות על השירות הצבאי ולהלין לא מעט על השירות אך בסופו של יום מדובר בצבא הגנה של ישראל, המוקפת איומים ומחויבת בצבא חזק, כמו כן הצבא ידוע כמבגר ומלמד אחריות מה היא.

יחד עם זאת, חשוב לציין ולהדגיש שלא כל אחד או אחת יכולים לשרת בצבא ולכל אחד ואחת סיבותיו שלו.

שחרור מהצבא מטעמי בריאות

 

פטור רפואי מצה”ל

בשורות הבאות אנחנו רוצים לדבר מעט על שחרור נכון מצה”ל וכזה שלא ישפיע על המשך חייכם האזרחיים – שכן שחרורים רבים מצה”ל אכן יפגעו בהמשך החיים האזרחיים תחת חוקי התעסוקה השונים המונהגים במדינת ישראל, ימנעו מכם לקבל מלגות שונות ועוד.

פטור רפואי מצה”ל הוא פטור המשחרר את החייל או המועמד לגיוס.

פטור רפואי ידוע בכינוי פרופיל 21 ולמעשה הוא פטור הפוטר משירות צבאי באופן חוקי, שכן מדובר באדם אשר אינו יכול לשרת מסיבות רפואיות בשל סיבות גופניות או נפשיות.

בעלי פרופיל 21 אינם חייבים לשרת בצה”ל בשירות סדיר אך בהחלט יכולים להתנדב לשרת (יש להגיש בקשה וכל בקשה תשקל לגופה).

 

מדוע דווקא פטור רפואי

ישנם מספר סוגי פטורים שונים אשר בגינם ניתן לקבל שחרור מהצבא. חלק מן הפטורים האלו ילוו את החייל לאורך המשך חייו וימנעו ממנו לקבל זכאויות שונות מעבר לעובדה שהם עלולים להרים גבה אצל אנשים שונים.

חלקו האחר של סוגי הפטורים, אשר בראשם פטור רפואי, לא יפריעו למהלך החיים התקין. אם נרחיב מעט אז נדגיש כי פטור רפואי מטעמי בריאות במסגרת פטור רפואי, לא ישפיע בשום צורה על החיים האזרחיים של החייל/ת ויתקבל על ידי כל אדם וארגון. למעשה, פטור רפואי מונע באופן חוקי מהמעסיקים להפלות אדם.

מומלץ להסתייע ולהיוועץ בעורך דין המתמחה בכך (עו”ד צבאי) על מנת שילווה אתכם לאורך התהליך ולשפר את סיכויי הזכאות לקבלת הפטור הרפואי.

עורך דין צבאי מכיר ובקיא היטב במערכת הצבאית, בחוקי / דיני הצבא ובהליכים למתן וקבלת פטורים משירות סדיר בצה”ל.

 

כיצד מקבלים פטור רפואי משירות צבאי

פטור רפואי הינו הפטור השכיח והפופולארי ביותר וזאת תודות לכל יתרונותיו ולעובדה שאינו פוגע בהמשך החיים. בין הסיבות לקבלת הפטור נמצא את הבעיות הרפואיות הבאות:

  • מחלות כרוניות
  • סכרת
  • בעיות לבביות
  • קרוהן
  • בעיות אורטופדיות כגון כאבי גב
  • שברי גוף או קרעים ברצועות
  • אלרגיות חמורות
  • נפשי: חרדות, דיכאון, סכיזופרניה וכדומה
  • ועוד.

 

קבלת הפטור

תהליך קבלת הפטור מתנהל בטרם הגיוס (מלש”בים) או במהלכו והוא כמובן אל מול המערכת הצבאית.

בדומה לכל תהליך עבור קבלת פטור, מדובר בהליך מורכב שלא תמיד צולחים אותו למרות שהנסיבות והסיבות מוצדקות – ולכן מומלץ מאוד להסתייע במומחים לכך ובמקרה זה מדובר על עורך דין צבאי או עורך דין פלילי. עו”ד צבאי ופלילי, מתמחים בדיני הצבא וקבלת פטורים משירות.

שלבי התהליך הם שיחה עם רופא היחידה או קב”ן (קצין בריאות הנפשי) ולאחר שיחה זו ובהתאם למצב, הפנייה אל עריכת בדיקות מקיפות אצל רופאים צבאיים או מטעם הצבא אצל פסיכיאטר צבאי.

בסיום כל הבדיקות הנדרשות, תתקיים ועדה רפואית בה ייבחן מצבו הבריאותי (הנפשי והגופני) ומסקנותיה יהיו קבלת הפטור או לא.

מועמדים לגיוס או חיילים המשרתים כבר בצבא, (לרוב) אינם מודעים לתהליך עצמו ולא יודעים מה יש לעשות וכיצד, וכך יוצא כי הפטור אליו הם מפללים אינו מתקבל גם אם מצבם אכן מצדיק זאת.

כמו כל התנהלות מול מערכת במדינת ישראל, כך יש לנהוג גם במערכת הצבאית ושכירת שירותיו של עורך דין פלילי או עו”ד צבאי, תשפר את הסיכויים לקבלת הפטור כאשר הנסיבות מצדיקות זאת ומעבר לכך, תעשה סדר בתהליך ואותו מבקש פטור ידע בדיוק מה עליו לעשות, מה הם השלבים של התהליך ומה הוא צריך להוכיח ולעשות על מנת לקבל את הפטור משירות בעקבות סיבות רפואיות.

 

סיכום

באם אתם מאמינים שאתם זכאים לקבלת פטור משירות צבאי בשל סיבות רפואיות, חשוב מאוד להסתייע בעורך דין המתמחה בכך, הלא הוא עורך דין צבאי.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי: