פסילה וחידוש רישיון נהיגה בעקבות נהיגה בשכרות

מדינת ישראל דוגלת במתן עונשים חמורים במיוחד לנהגים אשר נתפסו בנהיגה בשכרות. רף הענישה הוחמר במכוון בשנים האחרונות, משום שמערכת המשפט והמשטרה נחושים בדעתם למנוע באופן מוחלט מצבים של נהיגה בשכרות, לאור מקרי המוות והפגיעה הרבים שאירעו כתוצאה מכך.

סנקציות ודרכי ענישה אפשריות

נהג שנתפס בנהיגה בשכרות, צפוי לעונשים מסוגים שונים, ביניהם: קנס כספי, התחייבות כספית, עבודות שירות ואף עונש מאסר בפועל. בכל המקרים נהוג לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג, למשך תקופה של שנתיים לכל הפחות. בתי המשפט לתעבורה מפעילים שיקול דעת מעמיק בנוגע לחומרת הענישה, וביכולתם להקל על העונש במקרים בהם ישנם נימוקים משכנעים לכך, אשר יפורטו בפסק הדין הסופי. כמובן שכל מקרה מטופל לגופו, אך היכרות עם תיקים מסוג אלו, עשויה לתרום להעלאת הנימוקים בצורה הבהירה והברורה ביותר, ובכך להגדיל את הסיכויים לקבלת התחשבות בפסק הדין.

פסילה וחידוש רישיון נהיגה בעקבות נהיגה בשכרות

פסילה והפקדת רישיון הנהיגה

הליך פסילת הרישיון יכול להתבצע על ידי מספר גופים: המשטרה (רק קצין בדרגת מפקח ומעלה מורשה להטיל את העונש) לפני שמוגש כתב אישום ועד 30 ימים במסגרת פסילה מינהלית, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים במידה ומדובר שמי שלחובתו פסילות בעבר או אם מדובר במקרה חריג בחומרתו וכמובן בית המשפט. הרישיון יופקד במזכירות הגוף המחרים, והחל מרגע זה ייאסר על בעליו לנהוג. אמנם תקופת הפסילה נספרת מרגע הפקדת הרישיון (שיכולה להתבצע עד שלושים יום מרגע קבלת פסק הדין), אולם התעכבות מכוונת בהפקדתו, לא תשנה את הזמן שנקבע בגזר הדין. למעשה, זה עלול אף להחריף את אורך זמן ההפקדה. אם אין בידיכם רישיון, משום שהוא אבד או לא בתוקף, יהיה עליכם להפקיד תצהיר כתחליף.

חידוש רישיון הנהיגה בתום זמן העונש

לאחר שהרישיון מופקד, הנאשם מקבל אישור לביצוע ההפקדה מטעם משרד הרישוי. תמורת הרישיון הנאשם יקבל רישיון נהיגה חדש בתום תקופת העונש. ואולם, ישנם יוצאי דופן: במקרים הבאים לדוגמה, המורשעים יידרשו לעבור מחדש את הליך הוצאת הרישיון, לרבות מבחן תאוריה וטסט:

  • שרישיונו נשלל בשל ביצוע שלושים עבירות תנועה בחמש השנים האחרונות.
  • מי שרישיונו נשלל בשל ביצוע חמש עבירות תנועה חמורות במיוחד בחמש השנים האחרונות (עבירות כגון נהיגה בשכרות, הפקרה וכו').
  • מי שרישיונו נפסל למשך יותר משנה בפועל.
  • נהגים חדשים שרישיונם נפסל לשלושה חודשים לפחות.

חשיבותו של עורך דין תעבורתי

במקרים של קבלת דו"ח ושימוע על נהיגה בשכרות, פסילת רישיון או הזמנה לחקירה במשטרה, רצוי מאוד להתייעץ עם עורך דין תעבורה. באמצעות הניסיון והידע של עורך דין תעבורתי מיומן, אשר יודע היטב תחת אילו נסיבות עשוי הנהג לזכות להתחשבות – יוכל לסייע לכם רבות בניסיון למתן את דרגת החומרה של הענישה ולעבור את התהליך על הצד הטוב ביותר, בהתאם לנסיבות.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.