פסילת רישיון לצמיתות: באילו מקרים?

על פי פקודת התעבורה ישנם מקרים בהם ניתן לפסול את רישיון הנהיגה לצמיתות. באילו מקרים מדובר והאם יש מה לעשות בנידון טרם קבלת ההחלטה?

פקודת התעבורה מציינת מקרים בהם עבירת תנועה או עבירות הקשורות לנהיגה עשויות להסתיים בהרשעה ולהוביל לשלילת רישיון. חומרת ההרשעה תלויה בסוג העבירה ומידת חומרתה כאשר בעבירות תנועה חריגות וקיצוניות אשר הובילו לתאונת דרכים קטלנית ועמה לאובדן חיי אדם, רישיון הנהיגה של הנהג האחראי ולהלן הנאשם, עשוי להישלל לצמיתות.

ההבדל בין פסילה מינימלית לפסילה לצמיתות

למרבה הצער תאונות דרכים קטלניות נחשבות לשכיחות ביותר ועל כן מושקעים משאבים רבים על מנת לנסות להילחם בתופעה ולמגר אותה. אחת הדרכים לעשות כן היא על ידי אכיפה מוגברת וענישה מחמירה לנהגים אשר מסכנים את עצמם וכן את הסביבה. כתוצאה מכך ישנן תקופות הקבועות בחוק לשלילה בגין עבירות חמורות. כך למשל רישיונו של נהג שהורשע בעבירת נהיגה בשכרות יישלל לתקופה של שנתיים לכל הפחות. במידה ואותו הנהג גרם למותו של אדם אחר כתוצאה מנהיגה תחת אלכוהול או תחת השפעת סמים, רישיונו עשוי להישלל לצמיתות.

מי רשאי להורות על שלילת הרישיון?

ישנם כמה גורמים אשר יכולים להורות על שלילת הרישיון ביניהם:

  • בית המשפט – בית המשפט יכול להורות על שלילת רישיון במקרים של עבירות תנועה בדרגות חומרה שנות כאשר תקופת השלילה תנוע בין כמה חודשים בודדים ועד שלילה לצמיתות. בנוסף בית המשפט גם יכול לגזור על הנאשם שלילה על תנאי במקרים שונים.
  • קצין משטרה – לקצין משטרה ישנה הסמכות לבצע פסילת רישיון מנהלית במקרה ותפס נהג מבצע עבירת תנועה חמורה או במקרה שהתרשם כי נהג נוהג באופן מסוכן לו ולסביבה. התקופה המקסימלית לשלילה מנהלית היא של 90 ימים בהתאם לחומרת העבירה.
  • משרד הרישוי – על פי שיטת הניקוד החדשה גם בסמכותו של משרד הרישוי לשלול רישיון נהיגה. זאת במידה והנהג ביצע עבירות פרועות וצבר בגינן נקודות. כמו כן משרד הרישוי יכול לשלול רישיון בגין נהיגה מסוכנת או אי התייצבות במכון הרפואי לבטיחות רפואית לבדיקה.

מי יכול לפסול רישיון לצמיתות

למרות שהסמכות לפסילת רישיון ניתנת לכמה גורמים רק בית המשפט רשאי להורות על פסילת רישיון לצמיתות לאור ביצוע עבירת תעבורה, במסגרת גזר הדין ולאחר שהרשיע את הנאשם בביצוע עבירת התעבורה. יחד עם זאת, רשות הרישוי מוסמכת לפסול רישיון נהיגה לצמיתות ממי שלדעתה, איננו בעל כושר ממספיק לנהיגה. מעבר לכך, לבית המשפט עומדת האפשרות להתנות את השלילה לצמיתות ולממש את גזר הדין רק במידה והנאשם יואשם ויורשע שוב בגין ביצוע עבירת תנועה. כמובן שעונש הפסילה על תנאי הנו מוגבל לפרק זמן מסוים, הנקבע בסמכותו של בית המשפט ובהתאם לשיקול דעתו.

על מנת להמתיק את הדין ולהימנע מענישה מחמירה, לאחר קבלת כתב אישום ואף טרם לכך, רצוי לפנות לעורך דין תעבורה מקצועי ובקיא בתחום אשר בכוחו לבחון את התיק לעומקו ולסייע לכם להגיע להסדר טיעון אשר יקל עליכם במידה רבה.

בנוסף, קיימת אפשרות נוספת של תקיפת ההחלטה לפסול רישיון נהיגה לצמיתות, שניתנה על ידי בית המשפט, והיא באמצעות הגשת חנינה לנשיא המדינה. גם את החנינה כדאי מאוד להגיש באמצעות עורך דין תעבורה מנוסה.

עורך דין אלון ארז הוא הכתובת בשבילכם במידה ואתם חשופים לכל פסילת רישיון.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.