קיבלתי זימון לבית משפט לתעבורה – מה עכשיו?

במידה וזומנתם לדיון בבית המשפט לתעבורה, בייחוד אם מדובר בפעם הראשונה בה אתם עומדים מול סיטואציה שכזו – חשוב כי תהיו מודעים לזכויותיכם, כמו גם לאופן ההתנהלות ולהשלכות האפשריות של ההליך המשפטי. זאת, על מנת שתוכלו להבין את משמעות הזימון, לדעת כיצד יש לנהוג ומה עליכם לעשות.

האם כדאי להתייצב למשפט?

ייתכן ויעצו לכם שלא לגשת לבית המשפט לתעבורה וכך התיק נגדכם ייסגר. מדובר בהמלצה מוטעית ביותר. ההמלצה החד-משמעית היא, כי במידה וקיבלתם זימון מטעם בית המשפט או המשטרה – בהחלט עליכם להיות נוכחים. זאת מפני שהתוצאה תהיה קשה יותר משמעותית אם תימנעו מלהתייצב, ולא יהיה ביכולתכם להקל את העונש שניתן לכם באמצעות טיעונים משכנעים. יתרה מזאת, אם תרצו לערער על פסק הדין או תאמינו שיש טעם מספיק לבטלו, דעו שבית המשפט לא נוטה לבטל פסקי דין שהוכרעו בהיעדר הנאשם (מלבד במקרים יוצאי דופן בהם היעדרותו כרוכה בנסיבות קיצוניות).

אופן ההתנהלות בבית המשפט

שעת המשפט שלכם נקבעה במקביל לעשרות משפטים אחרים. על כן, אל תסמכו על כך שתישמעו בשעה הנקובה, פנו מספיק זמן ובטלו את יתר התוכניות שלכם להמשך אותו היום. זכות היסוד שלכם הינה להתייעץ עם עורך דין לפני המשפט, ואם לא הספקתם לעשות כן, תוכלו לבקש זאת מהשופט במקום להודות או לכפור בהאשמה. יתר על כן, מומלץ להימנע מלדבר בבית המשפט בלי להתייעץ עם עורך דין לתעבורה, משום שלכל מילה עשויה להיות משקל בהמשך.

ההליך המשפטי בבית הדין

השלבים הנהוגים במשפטי תעבורה הינם כדלקמן:

  • הקראת כתב האישום – השופט מבקש לוודא כי הנהג מודע לעבירות המיוחסות לו במשפט.
  • פנייה לנאשם – השופט שואל האם הוא מודה או כופר בעבירות המיוחסות לו.
  • במקרים בהם הנאשם אינו מודה – התובע יציג ראיות ועדים, במטרה להוכיח את אשמת הנהג.
  • במקרים בהם הנאשם מודה – דיון בעונש יכלול תדפיס עבירות קודמות, והזדמנות עבור הנהג לפרט ולהסביר את נסיבותיו.
  • גזירת עונשו של הנהג – לאחר שהשופט נחשף לתדפיס ולטענות, הוא יקבע את העונש שיקבל הנאשם.

עונשים אפשריים לנאשם בתאונה

לרב, העונשים אותם משיתים בתי המשפט נגד נהגים מורשעים כוללים פסילה בפועל של רישיון הנהיגה או פסילת רישיון מותנית, קנס, ולעיתים אף מאסר על תנאי או מאסר בפועל. בית המשפט ישתכנע לנקוט בעונש קל כלפי הנאשם, במידה ויועלו נימוקים משכנעים במיוחד לכך, אשר יטו את הכף לצד ענישה מופחתת. לשם כך, רצוי להיוועץ עם עורך דין בעל התמחות בתעבורה, אשר יש ברשותו את הניסיון, הכלים והידע על מנת להציג את הנימוקים והטיעונים הללו על הצד הטוב ביותר.

הערות חשובות בנוגע למשפט

ישנה חשיבות רבה להגיע מיוצגים לבית המשפט לתעבורה. עם מכל סיבה שהיא, כאשר מדובר בדיון הראשון, ואתם הגעתם אליו ללא ייצוג של עורך דין, רצוי ואף מומלץ, שתבקשו דחיית דיון לשם התייעצות עם עורך דין – זוהי זכותכם. מומלץ לנקוט בצעד זה, משום שלדברים שייאמרו על ידכם בדיון יש חשיבות רבה. במידה והנימוקים שניתנו על ידכם לא התקבלו או שהודיתם באשמה, הסיכוי שהערעור שתגישו לאחר מכן יתקבל, פוחת משמעותית. התייעצות עם עורך דין בזמן הנכון, לפני הדיון, עשויה להוות את ההבדל בין ענישה חמורה לענישה קלה יחסית.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.