זמין 24 שעות ביממה

סגירת תיק פלילי

תוכן העמוד:

נחקרתם במשטרה והוחלט על סגירת תיק פלילי שנפתח כנגדכם? לפני שאתם ממהרים לצאת בצהלות שמחה, מוטב כי תבדקו מהי העילה בגינה נסגר התיק. סגירת התיק הפלילי יכולה להתבצע כתוצאה משלוש עילות עיקריות, חוסר ראיות, היעדר עניין לציבור או היעדר אשמה.

 

סגירת תיק פלילי – ר”פ

אולם בעוד ששתי העילות הראשונות יותירו לכם רישום משטרתי, העילה האחרונה – היעדר אשמה, תמחק כליל מהמחשבים המשטרתיים. מה המשמעות של סוגי העילות לסגירת תיק פלילי? מה ההבדל ביניהן? ומדוע סגירת התיק מתוך היעדר אשמה לא מותירה רישום פלילי? להלן כל הפרטים.

 

סוגי עילות עבור סגירת תיק פלילי

סגירת תיק פלילי מחוסר ראיות

על פי המשפט הפלילי בישראל הרשעת אדם תתבצע רק במידה ואשמתו מוכחת מעבר לכל ספק סביר. במידה ובמהלך החקירה המשטרתית, מתגבשות ראיות מבוססות אשר קושרות את החשוד לעבירה שבה הוא נחשד, מעל לכל ספק סביר, יוגש נגדו כתב אישום.

 

פאת חוסר ראיות

מנגד, במידה ובמהלך החקירה הצליחו לגבש ראיות כנגד החשוד, אולם אין אלו ראיות אשר יובילו להרשעתו מעל לכל ספק סביר, ברוב המקרים, התיק הפלילי ייסגר מפאת חוסר ראיות. כמו כן, במקרים בהם חלה התיישנות על התיק, סביר להניח, כי גם הוא ייסגר מאותה עילה.

סגירת תיק פלילי מחוסר ראיות

סגירת תיק מחוסר עניין לציבור

אחת מסוגי עילות סגירת תיק פלילי היא סגירת התיק מחוסר עניין לציבור. באופן כללי, על פי המשפט הפלילי, כל התנהגות שמהווה עבירה על חוק יש לעמוד לדין בגינה, אולם ישנם מקרים בהם התביעה יכולה להגיע להחלטה כי העמדת החשוד לדין אינה מצדיקה את המשך החקירה או את הגשתו של כתב אישום בפועל, וזאת מתוך היעדר עניין ציבורי.

 

חשוב להכיר

חשוב לציין כי ככל שחומרת הדין גדולה יותר, כך גם גדל העניין הציבורי. כתוצאה מכך ההחלטה לסגור תיק מחוסר עניין לציבור תוכרע לאחר שיקולים כמו חומרת המעשה, נסיבותיו, הנזק שנגרם, נסיבות אישיות כגון – גילו של החשוד, מצב בריאותי, עברו הפלילי ועוד.

 

נזק שנגרם לקורבן

בנוסף, יש לבחון שיקולים כמו הנזק שנגרם לקורבן והאם הוא בר תיקון וכן שיקולים של התביעה ובית המשפט (במקרים בהם לא מדובר בעבירה חמורה ולא הוסב נזק רב לקורבן) הנובעים מסוגיות כמו מחסור בכוח אדם, מחסור במשאבים וכדומה.

 

סגירת תיק מהיעדר אשמה

במקרים בהם התלונה שהוגשה אינה מהווה עבירה פלילית, או לחלופין, במקרים בהם התלונה הנה עבירה פלילית אך לא נמצא אף לא בדל של ראיה שיקשר את החשוד עם ביצוע העבירה, התיק ייסגר מהיעדר אשמה.

 

ההבדל בין עילה זו לסוגי עילות סגירת תיק פלילי

ההבדל בין עילה זו לסוגי עילות סגירת תיק פלילי אחרות היא, כי בעוד שסגירת התיק הפלילי מעילות כגון היעדר עניין לציבור או היעדר ראיות יותיר רישום פלילי ומשטרתי לו השלכות רבות ושונות על עתידו של החשוד, עילת היעדר אשמה היא העילה היחידה אשר במסגרתה, הרישום המשטרתי מבוטל לחלוטין, כאילו לא היה.

 

סיוע של עורך דין פלילי

במידה ומתנהלת כנגדכם חקירה פלילית, חשוב כי תפנו לקבלת ייעוץ מעורך דין פלילי בהקדם האפשרי. עורך דין פלילי מומחה בתחומו יוכל למנוע מצבים כמו העמדה לדין, להוביל לסגירת תיק פלילי טרם הגשת כתב אישום וכן ילווה אתכם לאורך התהליך באופן אישי.

עורך דין אלון ארז – עורך דין מקצועי במרכז הארץ, המומחה בייצוג חשודים טרם הגשת כתב אישום. לקביעת פגישת ייעוץ צרו קשר עוד היום ותנו לתיק שלכם את האפשרות לייצוג וניהול נכון.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה