זמין 24 שעות ביממה

שימוש וסחר בקנאביס – מה נשתנה?

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

“סחר בסמים הוא סחר בסמים. ידע כל מי שמהרהר בדרכים לעשיית כסף קל, כי מדיניות הענישה לא השתנתה ובית המשפט רואה בחומרה עבירות של סחר והפצה של סמים מסוכנים, גם סמים “קלים”, תוך הטלת ענישה משמעותית ומרתיעה. צרכנים ומשתמשים – ראו הוזהרתם.”

כך, במילים הברורות והחד משמעיות לעיל, הזהיר כב’ שופט בית המשפט העליון, י. עמית, במסגרת דיון שהתקיים בע”פ 2596/18 זנזורי נ’ מדינת ישראל, את כל מי שחשב, כי צריכה וסחר של סם הקנאביס מותרים עתה.

ההכרעה המשפטית לעיל של בית המשפט העליון ניתנה על רקע הוראת שעה, אשר הינה תיקון לפקודת הסמים המסוכנים הנוכחית. הוראת שעה זאת עתידה להיכנס לתוקף ביום 1.4.2019. בהתאם להוראת שעה מיוחדת זאת, מי שייתפס משתמש או מחזיק בקנאביס לשימושו האישי ייקנס בלבד בסכום של 1,000 ש”ח, וזאת במקום תיק פלילי אשר היה נפתח נגדו עד לתחילתה של הוראת השעה. בהתאם להוראת השעה המיוחדת, ועל מנת שתוכל לנהל מעקב מסודר, המשטרה תנהל מרשם של אנשים שנקנסו.

שימוש עצמי בסמים - חוק אי הפללה

ואולם, ואת זאת לדעתי רצה להביע בצורה מפורשת בית המשפט העליון, כי לא נפרצו הגבולות לחלוטין, וכי לא מותר שימוש בקנאביס באופן מוחלט, וכי כל הפצה של קנאביס היא עדיין אסורה, ללא בחינה של הכמות המופצת.

למה התכוון המשורר?

אכן, כאמור לעיל, מי שייתפס, לאחר תחולת הוראת השעה הנ”ל משתמש או מחזיק קנאביס לשימושו האישי (הכוונה לאחזקה של עד 15 גרם קנאביס), ייקנס בלבד. גם בפעם השנייה שאותו אדם ייתפס עם הכמות המצוינת לעיל, בתקופה של חמש שנים מיום התפיסה הראשונה, הוא ייקנס בלבד, אך בכפל קנס.

אבל, אם אותו אדם ייתפס בפעם השלישית, הרי שאז אותו אדם יופנה להליך הנקרא “הסדר מותנה”. הליך זה איננו פשוט בכלל והוא מחייב את החשודים לשלם קנס למדינה, לעבור הליך טיפולי לא קצר בשירות המבחן וכן לבצע מספר לא מועט של שעות “שירות למען הציבור” (של”צ). רק בסיום ההליך הזה, תיק המשטרה ייסגר בעילה “הסדר מותנה“. במידה ואותו אדם יפר את תנאי ההסדר, יוגש נגדו כתב אישום.

בהתאם להוראת השעה, בפעם הרביעית שאותו אדם ייתפס, אז כבר ישר יוגש נגדו כתב אישום.

למרבה הצער, הוראת השעה הנ”ל, אשר השמועה עליה כבר “תפסה כנפיים” עוד בטרם נכנסה לתוקף כאמור לעיל, יצרה תחושה מוטעית אצל חלק מציבור משתמשי הקנאביס, כי סם זה הפך להיות חוקי, כמו קפה. אלא שהדברים אינם כך לחלוטין.

גם כיום, קנאביס עודנו נחשב לסם. אמנם “סם קל” אבל עדיין סם, שצריך להיות מאוד זהיר ומחושב בשימוש ובאחזקה שלו.

לדעתי, בית המשפט העליון חיכה לשעת הכושר הנכונה, על מנת להבהיר לציבור הרחב ולציבור משתמשי הקנאביס בפרט, כי הפצה של קנאביס וכן שימוש מרובה בקנאביס, מהוות גם כיום וגם לאחר תחילתה של הוראתה השעה, עבירה פלילית חמורה, שעלולה להסתיים במאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.

מכאן הגיע בית המשפט העליון, ככל הנראה, להבנה, כי הוא צריך לצאת באמירה הברורה והנחרצת שהובאה בראשית מאמר זה, על מנת שהציבור יידע מהו המצב החוקי נכון להיום ויכלכל את צעדיו בהתאם.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »