תאונות דרכים עם נפגעים – כיצד לנהוג?

השעות הקטנות של הלילה, חבורת צעירים בהתרוממות רוח לאחר הבילוי השבועי, מוסיקה רועשת, אדי אלכוהול באוויר, מתקרבים לרכב שנוסע באיטיות מרגיזה, מבט קדימה מגלה רכב נוסף בנתיב הנגדי, אבל הוא נראה איטי באותה מידה והחבר'ה דוחקים בנהג שמתלבט רק לרגע לפני שהרגל סוחטת את דוושת הגז, מחוג מד-המהירות נוסק, הרכב ממול נראה פתאום קרוב מדיי, הרגל נעה לדוושת הבלמים אבל מאוחר מדי.

התנגשות, צליל ההתנפצות מתערבב בזעקות הפצועים – וכל זה מסתכם בעוד משפט יבש במדורי החדשות המספר על תאונת דרכים קשה בה נפצעו נוסעי שני כלי-הרכב, מי בינוני ומי אנוש, מי סטה מנתיבו ומי נהג בהשפעת אלכוהול. פרט לפגיעה הפיזית בתאונה ולהשלכותיה, יש לתת את הדעת גם על ההיבט העונשי שלה, כיוון שישנן השלכות עונשיות, לעיתים מרחיקות לכת.

מהי תאונה עם נפגעים?

תאונת דרכים עם נפגעים מוגדרת כך במקרה בו אחד המעורבים טוען כי נפגע בתאונה, זאת גם אם לא פונה לבית החולים ברגע התאונה ואף אם לא קיימים סימני פגיעה חיצוניים. עם זאת, חשוב שתתבצע בדיקה במוסד רפואי כלשהוא וייכתב מסמך הקושר את התסמינים עליהם מתלונן הנפגע לתאונה שהתרחשה קודם לכן.

בתאונות המכונות "נזק בלבד", סוגרים המעורבים את האירוע בהחלפת פרטיהם האישיים ופרטי פוליסות הביטוח שלהם לצורך הערכת הנזק והסדרי הפיצויים. המשטרה אינה מעורבת – בהנחה שלא קיימת הפרעה להסדרי התנועה – ולא נפתח תיק פלילי לאיש מהם.

לעומת זאת, תאונות עם נפגעים עלולות להסתיים בשלילת רישיון, בקנסות כבדים ואף בעונשי מאסר או עבודות שירות. הדבר תלוי במספר גורמים אפשריים:

  • חומרת הפגיעה – סביר להניח שתאונה בה היו נפגעים באופן קשה או אנוש, ובוודאי אם ישנם הרוגים, תידון ביתר חומרה מאשר תאונה בה הנזק מסתכם ב"מכות יבשות" או מיחושים קלים.
  • עבירת תנועה – תאונה שהתרחשה תוך ביצוע עבירה על חוקי התעבורה תקבל יחס מחמיר יותר מאשר תאונה שקרתה כתוצאה מתשתיות גרועות, תקלה טכנית פתאומית או איתני הטבע. כמו כן, ככל שהעבירה בדרגת חומרה גבוהה יותר כך ההשלכה הפלילית תהיה קשה יותר.
  • רקע תעבורתי – נהג שזו לו העבירה הראשונה ומנהל אורח חיים תקין, יקבל יחס שונה מנהג בעל עבר משמעותי של עבירות תנועה. עם זאת חשוב לציין כי בתאונות בהן נפגעים קשה במיוחד, עבר נקי לא מהווה ערובה להקלה בדין.
  • התנהגות הנהג הפוגע – בחוק הישראלי מצופה מאדם שהיה מעורב בתאונה, לשורה של כללי התנהגות שהראשון שבהם הוא הגשת סיוע לנפגע במידת הצורך. (לכן ההתייחסות לעבירות המכונות "פגע וברח" מחמירה ביותר). מעבר לכך, נאסר על הנהג להזיז את רכבו עד לבוא בוחני התנועה, כדי שיוכלו לראות את תמונת התאונה באופן מדויק. כמו כן, על הנהג המעורב למסור כל פרט שיתבקש לכוחות ההצלה במקום.

נהג שמוסר גרסאות מסולפות של האירוע, מזיז את רכבו (שלא על מנת לסייע בחילוצו של נפגע), מסרב למסור מידע כזה או אחר או מתרחק מן המקום – כל אלו התנהגויות שעשויות להחשיד אותו ולהחמיר את היחס כלפיו.

תאונות דרכים עם נפגעים – כיצד לנהוג?

אם כך, כיצד יש לנהוג?

בראש ובראשונה יש לנהוג בזהירות! חוקי התעבורה נועדו להגן על הנוסעים בדרכים, גם אם הם נראים מיותרים, מחמירים או קטנוניים. נהיגה לפי החוקים השונים מצמצמת משמעותית את הסכנה להיות מעורב בתאונה. שנית, כשמתרחשת תאונה יש לנהוג על פי המתואר בסעיף הקודם – להזמין את כוחות ההצלה, להישאר במקום ולמסור מידע מהימן ומדויק. לבסוף, במידה ומסתמן כי הנהג המעורב ביצע עבירה ועלול להיות מואשם בתאונה, רצוי להתייעץ עם עורך דין תעבורה לפני החקירה המשטרתית הרשמית.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.