תאונת פגע וברח – עבירת הפקרה

עבירת הפקרה, הקרויה בשפה היומיומית תאונת פגע וברח, מתרחשת כאשר נהג פוגע באדם אחר במהלך נהיגה, בין אם מדובר בהולך רגל, נהג או נוסע, ולא מעניק להם את הסיוע הנדרש –  היינו קריאה לכוחות ההצלה הנחוצים, הישארות עם קורבנות הפגיעה עד להגעתם, סיוע להם על פי יכולתו והזעקת המשטרה.

דהיינו, אם היית מעורב בתאונת דרכים כאשר אתה יודע שנפגעו בה אנשים אחרים, או שסביר להניח שנפגעו בה אנשים אחרים, גם אם אינך יודע זאת בוודאות ולא עצרת להגיש עזרה אלא המשכת בנסיעתך – אתה מעורב בתאונת פגע וברח, קרי אתה עלול להיות מואשם בעבירת הפקרה. בשנים האחרונות עלתה המודעות הציבורית לנושא תאונות פגע וברח ובעקבות כך קיימת גם מגמה של החמרת הענישה  לגבי מי שמורשע בעבירת הפקרה.

עבירת הפקרה לאחר פגיעה

נושא עבירת ההפקרה מוסדר בסעיף 64(א) לפקודת התעבורה [נוסח חדש] תחת העבירה "הפקרה לאחר פגיעה". כאשר נהג עובר על עבירת ההפקרה לאחר פגיעה, הוא עובר על דיני התעבורה ועל החוק המורה לנהג לעצור ולסייע לנפגעים.

בשנת 2008 התרחשה תאונת פגע וברח בה נהרגה מיטל אהרונסון, אשר זכתה להד ציבורי חזק. בעקבות המשפט שנערך לנהג הפוגע עלה הצורך להחמיר את הענישה על עבירת ההפקרה לאחר פגיעה. על כן, בשנת 2011 תוקן החוק והוחמרה הענישה על עבירה זו. בנוסף הוטלה אחריות גם על מי שנסע ברכב הפוגע ולא רק על הנהג. כיום החוק קובע כי על עצם ההפקרה לאחר הפגיעה, גם אם הנהג הפוגע לא ידע כי נפגע אדם – העונש הוא מאסר של עד 3 שנים.

על הפקרה לאחר פגיעה כאשר הנהג יודע כי נפגע אדם, העונש הוא מאסר של עד 7 שנים. בתאונת פגע וברח בה נפגע קשה אדם או נהרג, העונש הוא מאסר של עד 14 שנים. עונשים של נוסעים אשר שהו עם הנהג הפוגע ברכב בעת התאונה, ולא התנהלו כראוי, ולא עצרו לסייע או קראו לכוחות ההצלה יהיה מחצית מעונשו של הנהג. חשוב לדעת כי בנסיבות מסוימות ניתן יהיה להאשים נהג שמעורב בתאונת פגע וברח גם בעבירות נוספות מעבר לעבירת ההפקרה לאחר פגיעה. כך לדוגמא אם הנהג היה תחת השפעת סמים או אלכוהול וכתוצאה מהתאונה נהרג אדם ניתן יהיה להאשים אותו גם בעבירת ההריגה.

כיצד לנהוג אם היית מעורב בתאונת פגע וברח

אם מסיבה זו או אחרת מצאת את עצמך מעורב, כנהג או כנוסע, בתאונת פגע וברח, הרי של דרך בה תתנהל לאחר ביצוע העבירה יכולה להיות בעלת השפעה על העונש שייגזר עלייך במידה ותורשע. על כן במקביל לפנייה למשטרה או למד"א, מומלץ ורצוי לפנות לעורך דין תעבורה אלון ארז, שהוא בעל ניסיון ומומחיות בייצוג נאשמים וחשודים בעבירת ההפקרה.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.