זמין 24 שעות ביממה

בדיקת פוליגרף במשפט הפלילי – האם קביל או לא?

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

ההנחה כי אדם נבדק בבדיקת פוליגרף אינו יכול לשלוט על תגובותיו הפיזיות בזמן שהוא מתוחקר היות ואלו טבועות בו, מובילה לסברה כי בדיקת זו יכולה לקבוע האם יש אמת בעדותו של הנבדק, או לחלופין לחשוף אמירת שקר. האומנם כך הדבר?

השימוש במכשיר הפוליגרף נעשה למטרות מגוונות החל מחקירות משטרתיות ועד למקומות עבודה אשר מחפשים הליך סינון נוסף לגיוס עובדים לשורותיהם.

בדיקה פוליגרף מתיימרת לחשוף באם הנבדק דובר אמת או שמא מסר הצהרה שקרית לכל עניין ודבר והיא מתבססת על ההנחה כי לנבדק ישנן תגובות פיזיולוגיות לא רצוניות, הבאות לכדי ביטוי כאשר הוא מצוי תחת לחץ.

בפועל, בדיקה זו בוחנת שינויים באותן תגובות פיזיולוגית תוך שבוחנת מדדים של הנבדק כמו לחץ הדם, נשימה, רמת ההזעה, מידת המוליכות החשמלית של העור וכיוצא בכך.

 

כיצד מתנהלת בדיקת פוליגרף?

כאמור בדיקת פוליגרף מותנית בהסכמתו של הנבדק ואין אפשרות לחייב אף אדם לעבור בדיקת פוליגרף, אי לכך לא ניתן לבצע בדיקה זו ללא קבלת הסכמה מלאה ושיתוף פעולה מטעם האדם אותו מעוניינים לבדוק.

במהלך הבדיקה, מחברים את הנבדק לאביזרי חישה אשר באמצעותם ניתן למדוד את רמת המוליכות החשמלית של העור וכן את הדופק ולחץ הדם.

לאחר מכן, הנבדק נשאל סדרה של שאלות הנחלקת לשלושה סטים שונים:

  1. שאלות סרק
  2. שאלות השוואה
  3. שאלות רלוונטיות לחקירה

 

לאחר הבדיקה החוקרים בודקים את המדדים במטרה לגלות אילו שאלות השפיעו על הנחקר ביחס לאחרות, מה הייתה תגובתו הפיזיולוגיות לשאלות השונות והאם התקיימו שינויים פיזיולוגיים בין תגובותיו.

 

האם ניתן להסתמך על תוצאות הבדיקה?

ממצאיה של בדיקת פוליגרף יכולים שלא להיות חד משמעיים מנסיבות רבות ומגוונות. לכן על מנת שניתן יהיה להסתמך עליהם חשוב שתוצאות הבדיקה יהיו מובהקות וחד משמעיות.

למעשה כדי שתוצאות הבדיקה יהיו כמה שיותר אמינות, חייבים להתקיים שני פרמטרים שונים.

האחד הוא מקצועיותו ומיומנותו של החוקר והשני הוא העובדה כי הנחקר מאמין באמת ובתמים כי באמצעות בדיקת פוליגרף ניתן לחשוף את הסוד ששומר עמו. ללא קיומם של שני אלו, הרי שהבדיקה תהיה פחות אמינה ולא ניתן יהיה להסתמך על תוצאותיה כליל.

 

האם בדיקת פוליגרף קבילה במשפט הפלילי?

לגבי מידת קבילותה של בדיקת פוליגרף הרי שהדעות חלוקות, בעיקר בשל העובדה כי ישנם אנשים אשר יכולים לעמוד תחת לחץ רב וכתוצאה מכך לשלוט היטב בתגובותיהם.

כמו כן גם נטילת תרופות יכולה להשפיע על תוצאות הבדיקה. כאשר מדובר במשפט האזרחי, הרי שבדיקת פוליגרף תהיה קבילה בהתקיים שני תנאים:

  1. הסכמה מפורשת של שני הצדדים לביצוע הבדיקה
  2. קיומן של תוצאות חד משמעויות

 

לעומת זאת, בהליך הפלילי בדיקת פוליגרף אינה מהווה כלי קביל אולם כן ניתן להשתמש בה בשלבי החקירה השונים, לגבש המלצות, לאתר חשודים, לנקות חשד מחשודים אחרים וכיוצא בכך.

 

מה תפקידו של עורך דין בעת ביצוע בדיקת פוליגרף?

בישראל אין למעשה חוק אשר מסדיר את מידת ההסמכה הנדרשת על מנת לבצע בדיקת פוליגרף, מה שמוביל למצב שכל אחד יכול לבצע בדיקה גם ללא ההכשרה המתאימה.

כתוצאה מכך בדיקות פוליגרף עשויות להתפרש בצורה שונה ובהתאם לפער הקיים בין החוקרים. מכשיר הפוליגרף אומנם כלי חשוב, אולם לא ניתן לחרוץ גורלות על סמך תוצאות בדיקת פוליגרף לבדן.

כמו כן יש לציין כי בדיקה זו אינה בעלת משקל בהליך פלילי אלא לכל היותר יכולה לשמש ככלי עזר לחקירה.

במידה ונדרשתם לבצע בדיקת פוליגרף או שסירבתם לבצע בדיקה והסירוב עומד כנגדכם עורך דין מקצועי יעזור לכם למצות את הזכויות שלכם תוך שיעניק לכם ליווי וייצוג משפטי הולם ותואם למקרה האישי שלכם.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה