זמין 24 שעות ביממה

הגבול שבין משפט צבאי למשפט פלילי

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

מערכת השיפוט של צבא ההגנה לישראל הינה מערכת שיפוט נפרדת ממערכת השיפוט “האזרחית” של מדינת ישראל. כיצד הפרדה זו באה לכדי ביטוי ומתי משפט צבאי יגלוש מחוץ לכותלי מערכת השיפוט “האזרחית”?

מערכת השיפוט הצבאית כוללת תחתיה את בתי הדין הצבאיים המחוזיים לצד בית דין מיוחד השופט נאשמים בעלי דרגות מעל סגן אלוף ושותפיהם וכן נאשמים שהואשמו בביצוע עבירה שדינה מוות. לבתי הדין הצבאיים ישנה סמכות שיפוט משפטים צבאיים על כל חיילי צה”ל, בין אם הם בשירות סדיר ובין אם במילואים בגין עבירות צבאיות ייחודיות כגון עריקה, ביזה וכולי, וכן בגין כל עבירה על חוקי מדינת ישראל שנעברה במסגרת שירות בצה”ל. כמו כן, כמו “באזרחות”, ניתן לערער על החלטות של בתי הדין בתוצאות משפט צבאי, לבית הדין הצבאי לערעורים, היושב בבסיס הקריה בתל אביב.

מי יועמד לדין במערכת השיפוט הצבאית?

במערכת השיפוט הצבאית יועמדו לדין, באמצעות משפט צבאי נאשמים אשר ביצעו עבירות ולהן זיקה לצבא במהלך תקופת השירות הצבאי. כמו כן למערכת זו הסמכות לשפוט אזרחים שאינם נמצאים בשירות, אך כן יש להם זיקה לצה”ל. כך למשל ניתן יהיה לשפוט אזרחים עובדי צבא, אזרחים שקיבלו נשק מטעם הצבא, מילואימניקים שאינם נמצאים בשירות בעת ביצוע העבירה ועוד. יש לציין כי להבדיל מאלו שצוינו לעיל, לא ניתן לשפוט את שאר אזרחי המדינה במערכת השיפוט הצבאית במשפטים צבאיים גם במידה וביצעו עבירה כנגד הצבא או ביטחון המדינה.

מערכת משפט פלילי צבאי

מהם המאפיינים של בתי הדין הצבאיים?

מערכת המשפט הצבאית הינה נפרדת ולו רק כדי להכיר בצורך של הצבא להטיל משמעת בהתאם לאופי השירות ובכפוף לחוק הצבאי. כמו כן מערכת זו נחוצה היות וישנן עבירות אשר הינן ייחודיות לצה”ל ועל כן יש צורך בבתי דין ובמערך של אנשי צבא המתפקדים כשופטים אשר שותפים לערכיו של הצבא, מכירים את ייחודיות משפט צבאי, צרכיו של הצבא ולנורמות הייחודיות לו. כתוצאה מכך מלבד הכשרה משפטית, השופטים הינם קצינים אשר מכירים ומבינים החלטות שהתקבלו תחת לחץ במהלך אימון או פעולה מבצעית.

הנקודה בה המשפט הצבאי גולש אל תחומי האזרחות

במערכת השיפוט הצבאית ישנם עונשים “רגילים” לרבות מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנסות וכן עונשים משמעתיים כמו נזיפה, מתן התראה, ריתוק ומחבוש. לצד עונשים אלו ישנם גם עונשים צבאיים ייחודיים אשר עלולים להשפיע גם על חיי האזרחות, ביניהם הורדה בדרגה וגירוש מהצבא. ההורדה בדרגה עשויה להוביל לפגיעה בזכויותיו של החייל לאחר השחרור, היות ואלו קשורות בדרגה עמה משתחרר מן הצבא. ענישה זו נחשבת לחמורה במיוחד כשמדובר בהורדה מדרגות פיקודיות. גם גירוש מהצבא בעקבות משפטים צבאיים הוא אמצעי ענישה חמור וברוב המקרים חריג לכשעצמו ושמור לעבירות חמורות כגון פגיעה בביטחון המדינה. מלבד ההשפלה, גירוש מהצבא טומן בחובו פגיעה נוספת לאדם המשרת בתנאי קבע, שכן נשללות ממנו באופן מיידי בדרך כלל, כל הזכויות להן הוא זכאי.

בכל מקרה בו הואשמתם בביצוע עבירה במהלך השירות הצבאי ואתם ניצבים מול משפט צבאי מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי הבקיא בחוק השיפוט הצבאי לשם ייעוץ וייצוג מקצועי.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה