מה ההבדל בין עריקות לנפקדות?

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין צבאי אלון ארז

עורך דין לענייני צבא הוא תפקיד חשוב עד לאין שיעור. מעטים יודעים כי בבית הדין הצבאי, אין מקום לייצוג משפטי על ידי עורך דין שאינו עורך דין צבאי ולא הוסמך לכך. בין הנושאים הרבים שעורך דין לענייני צבא מטפל בהם, אלו נושאי הנפקדות והעריקות. במאמר זה נעסוק בנושאים אלו. עריקה על פי החוק הצבאי, היא העדר מהשירות הצבאי בכוונה שלא לחזור לשירות בצבא. בנוסף החוק קובע כי חייל שנעדר ממקום בו הוא אמור להיות, עובר עבירה של היעדר מן השירות שלא ברשות ודינו עונש של שלוש שנות מאסר. העבירות הללו ייחודיות לצבא ואין להן מקבילות בדין אזרחי. חשוב לדעת כי הצבא מבדיל בין רמות החומרה של ההיעדרות מהצבא. בכל מקרה בו נעדרתם או נפקדתם, פנו אל עורך דין אלון ארז, המשמש כעורך דין צבאי ובקיא בכל הנושא.

הטיפול של עורך דין לענייני צבא

נפקדות היא היעדרות מהצבא לתקופה של עד 21 יום. גם תחום זה מתחלק לשניים, נפקדות עד לגבול של 24 שעות ונפקדות של למעלה מ 24 שעות. עריקות כאמור זו היעדרות של למעלה מ 21 יום מהצבא. הטיפול והעונשים בכל אחד מהנושאים הוא שונה בתכלית השינוי. לדוגמא נפקדות קלה תיחשב להיעדרות של עד 24 שעות, לא תהיה לה השפעה על אורך השירות, מי שיטפל בחייל זו היחידה אליה הוא שייך, והוא ייענש באופן קל יחסית לאחר שיעלה לדין משמעתי ביחידה. נפקדות של בין 24 שעות ל 21 יום, לא תיחשב כנוכחות והחייל יאלץ להשלים את ימי ההיעדרות בהמשך. החייל יישפט בדין משמעתי ביחידה, ויתכן כי יזכה לעונש מאסר הכל תלוי הנסיבות. במידה ונעדר מעל 21 יום כעריק, החייל יאלץ להשלים את ימי ההיעדרות בשירות, כמו כן הוא יטופל על ידי מדור עריקים של המשטרה הצבאית. באם זו היעדרות ראשונה עבורו והיא עד 100 יום הוא יטופל בדין משמעתי באם מדובר בהיעדרות שנייה או שנעדר מעל ל 100 יום יוגש כנגד החייל כתב אישום פלילי בבית דין צבאי.

ייעוץ משפטי חובה

בכל מקרה שהועלה בכתבה, בין אם אתם נפקדים או עריקים, דעו שיש סיבות מקלות ועל מנת להצליח איתן חובה לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני צבא, המומחה בתחום ובעל ניסיון. פנו עוד היום אל עו”ד אלון ארז, מומחה בתחומו לכל ענייני הדין הצבאי ומוסמך לייצג בהם.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה

עוד מהבלוג הצבאי שלנו

זיוף גימלים בצה”ל

ישנם חיילים המתחזים לבעלי מצב בריאותי ירוד על מנת לקבל אישורי גימל שלא כדין, חלקם אף אשר מזייפים את מסמכי אישורי הגימל כשלעצמם, התנהגות זו מכונה “זיוף גימלים” קיראו על ההשלכות של זיוף גימלים

קרא עוד »
מעמד הסדר טיעון

מה חשוב לדעת על מעמד הסדר הטיעון של סא”ל דן שרוני? חזרתה של הפרקליטות הצבאית מהסדר הטיעון עם הנאשם בצילום עשרות חיילות ששירתו תחתיו, סא”ל

קרא עוד »