זמין 24 שעות ביממה

הימורים באינטרנט

תוכן העמוד:

חיפוש מהיר ואקראי במנועי החיפוש באינטרנט, מעלה באחת מספר לא מבוטל של אתרים מקצועיים המציגים הימורים באינטרנט – אתרים למתחילים עם הסברים מפורטים, אתרים למהמרים מקצועניים ואפילו אתר שנערך יחד עם עורך-דין שמעניק ייעוץ לאנשים המעוניינים להקים אתר הימורים משל עצמם.

 

הימורים באינטרנט – התעסקות בהפסדים

הדיון הערכי אודות נושא ההימורים הוא עניין אחד – ההפסדים הכספיים התכופים, המעגל השלילי של התעסקות בכסף והצורך בעוד ועוד ללא גבולות, עד מצבים קשים של התמכרות המצריכה גמילה ממוסדת – כל אלו נושאים הדורשים דיון וליבון בפני עצמם.

 

נגישות מסוכנת

השאלות הערכיות והחוקיות מקבלות משנה תוקף כשמדובר בהימורים אינטרנטיים. הנגישות לפעולת ההימור והכנסתו לתוך ביתו ומבצרו של הפרט חושפת אנשים שאולי לא היו טורחים ומגיעים לקזינו, בוודאי שלא בתדירות המתאפשרת באינטרנט, וחמור מכך: פותחת בפני קטינים פתח למקום שמן הסתם איש לא היה רוצה לראות בו את ילדיו-שלו.

ובכל זאת, חשוב לברר את שאלת החוקיות ומידת האכיפה בנושא ההימורים באינטרנט. מהי עמדת המחוקק, האם מדובר בעניין חוקי שבעייתו העיקרית היא נזק חינוכי וערכי?

 

עקרונית – לא!

החוק קובע באופן חד משמעי כי הפעלת אתר הימורים ע”י שרתים הממוקמים בתחומי מדינת ישראל, היא עבירה פלילית וחלה הן על מפעיל האתר והן על המהמר. העונש הצפוי הוא שנת מאסר או קנס כספי, חילוט כספים של מפעילי אתרים ואף בדיקה של חברות האשראי המאפשרות העברת התשלומים דרכן, כשותפות לביצוע עבירה פלילית.

 

ומה בדבר אתר הפועל ממדינה זרה?

מפעילים זרים וישראליים מתוחכמים מנסים לא אחת לבסס את עסקי ההימורים האינטרנטיים במדינות זרות, אשר יש לציין כי לפחות בחלקן ההימורים נחשבים חוקיים. הם מפעילים מערך פרסום בארץ ולעיתים אף שלוחה של האתר בעברית – כל זאת על מנת ללכוד ברשתם מהמרים ישראליים, תוך שהם מסתתרים אחרי הטענה שהם עצמם פועלים כחוק ואילו המהמר בחר להיכנס לאתר מרצונו החופשי לכן האחריות חלה עליו בלבד.

החוק אוסר עקרונית גם אפשרות לפתיחת גלישה באתרי הימורים בחו”ל לגולשים ישראליים ומטיל את האחריות על שני הצדדים באותה מידה.

הימורים באינטרנט – מה מותר ומה נחשב עבירה פלילית?

מה קורה בפועל?

הלכה למעשה, הפסיקה המשפטית אינה אחידה בנוגע להפעלת אתרים ממדינות זרות, כך שהנושא נתון עדיין לפרשנות ספציפית של בית המשפט סביב המקרה הבא שיובא לפניו.

אמנם באשר לאתרי הימורים ישראליים האמירה המשפטית ברורה יותר אך מלווה לעיתים במסר כפול שעלול להקטין את מידת ההרתעה, כגון פסק דין בעבר שלא אפשר למשטרה לסגור אתרי הימורים ברשת בטענה לפגיעה בחופש הביטוי ובחופש העיסוק.

 

ומי שמאוד רוצה להמר?

גם לכך נמצא פתרון על ידי יזמים זריזים שקלטו את הצורך של קהל-היעד מחד ואת הסיכונים החוקיים מאידך: ישנם אתרי הימורים בהם ההימור הוא וירטואלי בלבד, תמורת נקודות שמקבלים כאשר זוכים בהימור נכון, ובנקודות הללו ניתן להמשיך ולהמר. מטבע הדברים מובן שאתרים מסוג זה מעוניינים למשוך את הקהל להשקיע גם כסף ממשי לכן חלקם מציעים למכירה מגוון מוצרים שהגולש רוכש בכסף אך לא כפעולה של הימור.

 

הימורי ספורט

דרך נוספת היא הימורים בשיטה המסורתית והחוקית הנפוצה בארץ – ניחוש משחקי הליגה בכדורגל, מספרי הגרלת הלוטו וכרטיסי גירוד כאלה ואחרים.

אולי מיושן, אבל חוקי, ופרט להפסד הכספים המושקעים בהימור עצמו, לפחות נמנעת תסבוכת משפטית מיותרת.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה