נשק קר

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה ברמת האלימות הספונטנית, הלא מתוכננת: ריבים בין חברים שהופכים לקרבות אלימים, תקיפות שמתבצעות על רקע עניינים פעוטים, ובעיקר שימוש נרחב בסכינים, אגרופנים וכן בסוגים אחרים של נשק קר.

 

שימוש בנשק קר

השימוש בנשק יוצר מעגל שמזין את עצמו: ככל שמתרחשות יותר קטטות ותקיפות מסוכנות, כך יותר אנשים, ובעיקר צעירים ובני נוער, מתפתים לשאת כלי נשק כלשהו למטרת הגנה עצמית; אולם ככל שכלי נשק אלה הופכים נפוצים וזמינים יותר, כך מתגברת תופעת האלימות. במילים אחרות, עצם קיומו וזמינותו של הנשק מגבירים את הסיכוי להתרחשותו של מקרה אלימות.

על כן, קבע המחוקק שעצם החזקתם של כלי נשק מסוג זה, אף מבלי שיהיו מעורבים בתקיפה, מהווה עבירה פלילית חמורה שעלולה להוביל למאסר.

 

מה נחשב לכלי נשק?

סעיף 144 לחוק העונשין, שעוסק בהחזקת נשק שלא כדין, מדבר על נשק חם ("כלי שסוגל לירות כדור, קלע, פגז, פצצה או כיוצא באלה…") ועל תחמושת, וכן על "כלי שמסוגל לפלוט חומר הנועד להזיק לאדם" (למעט גז מדמיע).

כלומר, החוק אינו מגדיר מהו נשק קר, וזאת בעיקר בשל הבעייתיות שנובעת מהעובדה שלמעשה כמעט כל חפץ יכול להיות מוסב, בנסיבות מסוימות, לנשק קר, ולשמש לפגיעה קשה ואף קטלנית.

 

חפצים או מכשירים שאינם משמשים באופן מובהק ככלי נשק

לכן, לגבי חפצים או מכשירים שאינם משמשים באופן מובהק ככלי נשק, החוק נמנע מלהגדיר בפירוט את המכשירים עצמם, ומתמקד בנסיבות המקרה ובכוונה של המחזיק, אותה יש להוכיח בבית המשפט לאחר הגשת כתב אישום: "העושה, או מחזיק ביודעין, חומר נפץ, או מכונה, מכשיר או כל דבר שהם מסוכנים או מזיקים, בכוונה לעשות בהם פשע או עוון או כדי לאפשר לאחר שיעשה בהם פשע או עוון, דינו – מאסר שלוש שנים" (סעיף 497 לחוק העונשין).

 

החזקת סכין

בנושא של החזקת סכין, נקבע בחוק סעיף נפרד שאוסר לחלוטין על החזקתו מחוץ לתחומי הבית והחצר, ובמקרה שהוא נמצא על גופו או בכליו של אדם – החוק מטיל על האדם את חובת ההוכחה לחפותו, ולא להפך, כפי שמקובל בדרך כלל.

 

אגרופן

לסעיף זה הוסיף המחוקק גם אגרופן, שהוא כלי הנשק היחיד למעט סכין שנזכר במפורש בחוק ככלי שאסור להחזיקו כלל מחוץ לתחומי הבית, ושחזקת החפות לגביו היא הפוכה.

זאת, מאחר שבניגוד לכלים רבים אחרים – החל משרשרת ברזל וכלה ברוגטקה – שאפשר להשתמש בהם למטרות עבודה, ספורט וכיו"ב, אגרופן שמוחזק מחוץ לבית אינו יכול לשמש אלא לתקיפה אלימה, ופוטנציאל הנזק שלו הוא גדול.

 

הוכחת כוונה פלילית

כאמור, במקרה של החזקת כלי שאיננו סכין או אגרופן, חלה על החשוד חזקת החפות, כלומר על המשטרה והפרקליטות להוכיח מעל לספק סביר, שהחזקת הכלי לוותה בכוונה פלילית.

 

הנסיבות בה נתפס הכלי

מכאן שיש חשיבות רבה לנסיבות האירוע שבו נתפס הכלי, שכן גם חפצים שגרתיים לחלוטין יכולים, בנסיבות מסוימות, להיות מסוכנים ביותר.

כך למשל, אדם שנמצא כשהוא הולך ברחוב או נוסע באוטובוס כשברשותו מפתח ברגים, יוכל בקלות לטעון שהכלי משמש אותו לצרכי עבודה או תחביב. יתר על כן, במקרה כזה המשטרה תצטרך להוכיח שהיה לה חשד סביר שהצדיק חיפוש בכליו של האדם, שאם לא כן ממצאי החיפוש עלולים להיפסל מלשמש כראיות.

 

חפצים או כלי עבודה ככלי נשק

לעומת זאת, אדם שייתפס כשהוא מחזיק מפתח ברגים בתוך או בקרבת מקום בילוי כמו מועדון, פאב וכדומה – רשויות האכיפה יתייחסו אליו בחומרה רבה, והוא יצטרך לספק הסבר משכנע מאד על מנת להוכיח היעדר כוונה פלילית.

גם אירועי ספורט נחשבים למועדים לפורענות, וקיימות לגביהם תקנות מיוחדות ומחמירות במיוחד, האוסרות למשל על הכנסה של בקבוקי שתייה מכל סוג, וכן של כל חפץ אחר שעלול לשמש לתקיפה או להיזרק לתוך המגרש ולגרום נזק.

 

מה אומר החוק לגבי החזקת אמצעים להגנה עצמית?

ככלל, אדם שמואשם בהחזקת כלי כלשהו שנועד לפגיעה באדם אחר, ובפרט בנסיבות שפורטו לעיל, לא תעמוד לו טענת ההגנה העצמית.

 

החריג

החריג מכלל זה הוא אמצעים שנחשבים לאמצעי הגנה עצמית "קלאסיים", כמו תרסיס גז מדמיע או תרסיס פלפל, וכן שוקרים חשמליים, שככלל מותר להחזיק בהם.

 

תקיפה ע"י אמצעי הגנה

עם זאת, גם כאן יש חשיבות לנסיבות, כך שלמשטרה יש שיקול דעת המאפשר לה לעכב לחקירה אדם שנתפס כשהוא משתמש או מתכוון להשתמש באמצעים אלה למטרות תקיפה. שיקול נוסף שיכול להשפיע רבות על יחס המשטרה למקרה הוא קיומם או היעדרם של מעצרים קודמים או רישום פלילי.

 

סיכום

לסיום, חשוב לציין שבתיקי החזקת נשק, מאחר שלשון החוק בנושא היא כללית יחסית, ומאחר שהנסיבות ואופי המקרה מהווים גורמים מכריעים, להתנהגות במהלך המעצר ואחריו יש חשיבות קריטית לגבי ההמשך.

לכן, לפני שהמצב מידרדר, חשוב להתייעץ בהקדם עם עו״ד פלילי מנוסה, שיוכל במקרים רבים לגרום להפחתת האישומים ואף למנוע הגשת כתב אישום.

בכל שאלה בנושא יש להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום הפלילי

עו"ד אלון ארז זמין עבורכם 24/7

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי "פרשת הולילנד" ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »