גניבה ממעביד

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

בתקשורת עולים מידי פעם עובדות ומקרים של גניבה ממעביד או ממנהל. למעשה כשאנחנו שומעים את המילה ‘גניבה’, אנחנו בטוחים כי מדובר בעבירה חמורה אשר העונש עליה חייב להיות שהייה במאסר מאחורי סורג ובריח. אז זה נכון. אך הדבר מקבל משנה תוקף כאשר מדובר בעבירה חמורה בסדר גודל של גניבה המתבצעת על ידי עובד מידי המעביד שלו. 

מודעות לגניבה ממעביד

השאלה היא בעצם האם ציבור העובדים כמו גם המנהלים ועובדי הציבור מודעים מתי מתבצעת העבירה בפועל וכמובן איך אפשר להימנע מביצוע העבירה. כך לדוגמא נוהגים עובדים רבים לעשות שימוש בציוד הנמצא במקום העבודה שלהם לצורך שימושים אישיים שונים. כך גם הם לא תמיד ‘זוכרים’ לדווח על שעות העבודה המדויקות שלהם או שהם פשוט לא  מופיעים לעבודה באופן סדיר או שהם מחסירים ימי עבודה שלא בצדק ועוד.

הגבול יכול להיות מאוד דק ולא תמיד נדע באילו מקרים העובד אכן מנצל את הציוד לצורכיו האישיים או שמא משתמש בציוד למטרה שלשמה הוא נועד. כמו כן, גם דיווח על שעות עבודה שגויות יכול להיות מאוד מעורפל במיוחד במקרים שבהם האיש צוות עובד גם מהבית. מומלץ תמיד לערב עו”ד דיני עבודה כבר בעת קבלת העובד לעבודה ולהזהיר מההשלכות הצפויות. 

מעשים מן הסוג הזה ובמיוחד כאשר הם מצטברים לכמה וכמה מקרים, הרי אלו עשויים להקים נגדם את עבירת הגניבה ממעביד הנעשית בידי עובד נגד המעביד.

העונש על גניבה ממעביד ע”י עובד

העבירה הכי קלאסית ומוכרת לרבים מאתנו והיא גם מוגדרת בחוק העונשין כעבירה של נטילת דבר ללא הסכמת הבעלים, כאשר אין כוונה להשיב את הדבר לבעלים החוקיים. מדובר בעבירה חמורה אשר העונש עליו חמור מאוד והוא עשוי להגיע עד לשלוש שנות מאסר. ישנם מקרים שונים אשר בהם חומרת העבירה מתעצמת עוד יותר כאשר הכול כפוף לשאלה של ‘מי ביצע את העבירה’.

ישנם סעיפים רבים המרכיבים את העבירות והחומרה תבוא לידי ביטוי בהתאם. כך ישנה עבירת גניבה בידי עובד ציבור, יש גניבה בידי עובד, יש גניבה בידי מנהל ויש גם גניבה בידי מורשה. חשוב לציין כי העונש המירבי בגין עבירות מהסוגים הללו עשוי להגיע עד ל -10 שנות מאסר!

פגיעה באמון

למה בעצם נוהגים בחומרה רבה כל כך בכל מה שקשור לנושא של גניבה ממעביד? כאן חשוב להסביר כי כאשר עובדים, שזה כולל עובדי ציבור או נושאי משרה, מבצעים עבירות גניבה, הרי שמלבד הפגיעה בקניין של תאגיד או אפילו של אדם פרטי אשר אלו מתרחשים למעשה בכל מעשה של גניבה, הרי שכאן מדובר באנשי ציבור, מנהלים או עובדים שגרמו לפגיעה באמון שניתן בהם. 

זה יכול להיות פגיעה באמון של עסק או פגיעה באמון של ציבור. העובדים או המנהלים הללו פועלים באופן ערמומי, הם מנצלים את תמימותם של המעסיקים שלהם או של הציבור ועושים שימוש מגונה בנגישות שיש להם למלאי, לציוד, לכספים או אף לידע. מעבר לכך פגיעה כזו באמון עשויה להוביל ליצירת סדרי עבודה הרבה יותר זהירים והרבה יותר נוקשים ומחמירים מצד המעסיקים. דבר שיפגע באופן טבעי בכלל העובדים, במעסיקים, במנהלים וכך בכל כלכלת המשק.

עורך דין בתחום הפלילי עושה סדר

חשוב לציין כי לא כל נטילה של כלי כתיבה ממקום העבודה – על אף שזה בהחלט מעשה פסול – יוכל להיחשב כעבירת גניבה של עובד מהמעביד. היות ועל פי החוק ישנו רף מינימלי של שימוש או נטילת רכוש על מנת שהעבירה אכן תיחשב ככזו. אמורה להיות הצטברות של מספר מעשי עבירה אשר אלו יגרמו לעבירה להיכנס לגדר של סעיפי העבירה.

כך שעובד שמחסיר פה ושם שעות עבודה או שהוא לא דואג לרישום או לדיווחים מתאימים עשוי בהחלט למצוא את עצמו מואשם בעבירות גניבה ממעביד.

עורך דין פלילי שייכנס לתמונה ידע לסייע בליווי מקצועי את שני הצדדים. חשוב לבחור במומחה ובעל ניסיון בתחום זה.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »