גידול קנאביס: עבירה פלילית שעלולה להוביל למאסר

בתחילת שנת 2017 החלו תמורות חדשות ביחס כלפי צרכני קנאביס במדינת ישראל. את ההליכים הפליליים אשר כללו עבודות שירות ולעיתים אף ישיבה מאחורי סורג ובריח, החליפה מדיניות של עונשים בדמות קנסות כספיים.

חשוב לציין שהקלה זו בעונשים מתקבלת עבור אחזקה של כמות מקסימלית של 15 גרם, אשר מוגדרת לפי התקנות החדשות ככמות המיועדת לשימוש עצמי ותו לא.

גידול קנאביס: עבירה פלילית שעלולה להוביל למאסר

מדיניות אי הפללה

המדיניות החדשה הזו מוכרת בציבור בשם 'אי הפללה'. בשלב הראשון, יוטל קנס כספי בגובה 1000 שקלים בגין צריכת קנאביס במקום ציבורי, כאשר קנס של 2000 שקלים יוטל עקב שימוש חוזר. שימוש שלישי יגרור פתיחת תיק אותו ניתן יהיה לסגור די בקלות באמצעות הגעה להסדר עם המשטרה.

הליך פלילי יחל רק נגד אדם אשר נתפס משתמש בסמים במקום ציבורי בארבעה מקרים שונים. אמנם, מדיניות אי ההפללה שינתה את היחס לצרכני הסמים מקצה לקצה, אולם היא כלל לא נוגעת לגידול קנאביס וסמים נוספים, לגביהם החוק מתייחס בצורה חמורה ביותר.

הדבר אמור גם במקרה המדובר בגידול קנאביס המיועד לשימוש עצמי בלבד, ולא לצרכי מסחר.

יחס החוק הישראלי לגידול קנאביס

החוק במדינת ישראל אוסר על הפקת או גידול קנאביס או כל סם המצוי ברשימה האסורה, למעט בעלי רישיונות המורשים בגידול. כמו כן, החוק מתייחס באופן זהה לכל גידול קנאביס, ואינו מבחין כלל בין גידול כמות גדולה המיועדת למסחר לבין כמות קטנה של מספר שתילי קנאביס בודדים בלבד.

ככלל, העונש המקסימלי העלול להינתן בשל עבירת גידול סמים הינו 20 שנות מאסר, כאשר מדי שנה מוגשים מאות כתבי אישום נגד מגדלי קנאביס וסמים נוספים.

חלקם 'זוכים' בעונש הקל לכאורה של עבודות שירות, ועל חלקם נגזרים עונשי מאסר, אשר כאמור מסוגלים להגיע עד לכדי עשרים שנה.

על אף כל זאת, בית המשפט עתיד לדון כל מקרה לגופו, ולבחון את עבר ונסיבות האירוע. על פי רוב, עונש עבודות שירות יוטל על נאשם נטול עבר פלילי אשר גידל קנאביס לצורך שימוש עצמי בלבד, כפי שיתואר להלן: כתב אישום בגין סחר בסמים וגידול והפקת סמים הוגש לפני כמה שנים נגד נאשם בשנות ה50 לחייו.

בבית הנאשם נמצאה בין היתר כמות של קרוב ל120 גרם קנאביס בנוסף לחמישה עציצי מריחואנה. מדובר בכמות גבוהה של סמים אסורים, ולפיכך סבר התובע כי מדובר בכמות מסחרית.

בשל כך המליץ התובע להטיל על הנאשם עונש של שנת מאסר בפועל לכל הפחות. על אף כל זאת, עם בחינת עברו של הנאשם, אשר נמצא נקי לחלוטין, הוחלט להטיל עליו עונש בסך 100 שעות עבודות שירות לציבור.

בקביעתו התייחס שופט בית המשפט לעברו הנקי של הנאשם, ובנוסף קבע כי על אף החשדות הראשוניות, סביר להניח כי מדובר היה בלא יותר מאשר כמות לצרכי שימוש עצמי ממושך.

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.