זמין 24 שעות ביממה

עבירות סמים

תוכן העמוד:

עבירות סמים במשפט הישראלי נמצאות בדבר חקיקה נפרד מיתר העבירות הקיימות בליבת המשפט הפלילי. דבר חקיקה זה נקרא פקודת הסמים המסוכנים. במסגרת פקודה זו, כל פעולה של ייבוא, ייצוא, ייצור, הפקה, החזקה ושימוש של חומר המוגדר כסם מסוכן על פי הפקודה נכללת בגדר פעילות המקימה ביצוע עבירה פלילית על פי פקודת הסמים המסוכנים.

 

דוגמא לטיפול של עורך דין פלילי בעבירות סמים

דוגמה למצויין במבוא בדבר הדינמיות המאפיינת עבירות סמים, ניתן למצוא בשינויים התכופים הנעשים על ידי המחוקק הישראלי בכל הנוגע להגדרת החומרים המסוכנים המהווים ביחד את הסם המסוכן המכונה “נייס-גיא”.

מצד אחד, יצרני הנייס-גיא מנסים כל העת להפיק את הסם מחומרים שעדיין אינם נכללים בגדר של סם מסוכן ומצד שני, המשטרה, הבוחנת כל העת את הרכיבים הכימיים המרכיבים את הסם, מנסה לעודד את המחוקק לשנות את פקודת הסמים המסוכנים, כך שגם חומרים שלא נכללו בפקודת הסמים המסוכנים ואשר מהם מופק הסם, יהיו מעתה בגדר סם מסוכן.

ניתן אולי למצוא צידוק לפעולת המחוקק בהפרדת הגדרת עבירות הסמים משאר העבירות הפלילות הנמצאות בליבת המשפט הפלילי בעובדה שקיימת דינמיות רבה, הנובעת מאינטרסים ציבוריים, בדבר הכנסת חומרים שונים, שהיו כל העת חוקיים, להגדרה של סם מסוכן. עורך דין פלילי מיומן אמור לדעת להבחין בין חומרים האסורים לשימוש לבין אלו שלא.

עורך דין פלילי מיומן ומנוסה יודע, אילו חומרים, אשר מהם מופק הנייס גיא, הם אסורים אסורים לשימוש.

עורך דין לעבירות סמים

מדוע חשוב לשכור את שירותיו של עו”ד פלילי מיומן?

עבירות הסמים, בשונה באופן מובהק לטעמי, משאר העבירות הפליליות הקלאסיות, שואבות לתוך העולם העברייני גם את אלו שאילולא השימוש בסם, היו נחשבים לאנשים נורמטיבים או כפי שכונו פעם “בני טובים”. טעם לכך נובע מהלשון המאוד דווקנית המאפיינת את פקודת הסמים המסוכנים.

כפי שכל עו”ד פלילי יטען, בהתאם ללשון הפקודה, כל שימוש וכל ייצור וכל סחר או כל פעולה אחרת המוגדרת כאסורה וככזו המקימה עבירה פלילית על פי הפקודה, מכניסה את האדם לגדר של עבריין מבלי לבחון כלל באיזו סם מדובר ומבלי לבחון כלל את שאלת הכמות שבה אותו אדם השתמש או סחר או ייבא או עשה כל פעולה אחרת המוגדרת כאסורה וככזו המקימה עבירה פלילית. שכירת שירותי עריכת דין איכותיים בתחום הפלילי יכולה להיות ההבדל בין כתם שיישאר לכל החיים לבין “עבר נקי”.

 

האיזון הנדרש

יחד עם זאת, רשויות האכיפה בישראל עשו בעצמן את האיזון הנדרש, אשר לא קיים בחוק, בין האינטרס הציבורי של שמירה על הסדר ועל חיי חברה תקינים לבין זכות האזרח לחירות. בהתאם להנחיה שמספרה 4.1105 להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, הרי שקיימות נסיבות בהן לא ייפתח תיק פלילי כנגד קטינים ואף כנגד בגירים אשר יוזהרו שלא לעבור פעם נוספת על האמור בפקודת הסמים המסוכנים, למרות שנתפסו על ידי המשטרה עם חומר המוגדר כסם מסוכן על פי פקודת הסמים המסוכנים. עורך דין פלילי מיומן אמור להכיר הנחיות אלו.

 

סיכום

עידון נוסף ללשון הדווקנית המאפיינת את פקודת הסמים המסוכנים ניתן למצוא אולי במספר סעיפים בפקודה המאבחנים בין שימוש עצמי בסם מסוכן לבין שימוש שאינו לשימוש עצמי בסם מסוכן. אולם, יש לזכור כי האבחנה הזו רלבנטית רק לעניין העונש וכי בכל מקרה גם מי שיוחלט לגביו כי השתמש באופן מסויים בסם מסוכן לשימוש עצמי עדיין ייחשב לעבריין.

עורך דין פלילי במרכז, אלון ארז, הבקיא בחוק ובפסיקה של עבירות סמים, מייצג במקצועיות הגבוהה ביותר ובמסירות, לקוחות החשודים או נאשמים בעבירות סמים.

לייעוץ צרו קשר או חייגו 050-7368203

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה