הסדרת מעמד נפקד, עריק, משתמט גיוס לצה”ל

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין צבאי אלון ארז

חוק השיפוט הצבאי עוסק בכמה וכמה סוגים של עבירות, ביניהן עבירות המקבילות לעולם המשפט האזרחי ולעומתן עבירות המאופיינות רק עם השירות הצבאי כמו למשל עבירה של היעדר מן השירות הצבאי.

עבירה זו, המוגדרת בסעיף 94 לחוק הצבאי, היא העבירה בה מואשמים, בדרך כלל, אלו המבצעים נפקדויות, עריקויות והשתמטויות ארוכות משירות צבאי.

מה ההבדל בין נפקדות לעריקות?

עריקות מוגדרת על פי חוק השיפוט הצבאי כהיעדרות מן הצבא שלא ברשות וללא כוונה לחזור לצבא כאשר רשויות הצבא עושות הבחנה בין שני סוגים של היעדרות מהצבא הנבדלים בדרגות חומרתם – האחת נפקדות והשנייה עריקות.

נפקדות

נפקדות היא היעדרות מהצבא לתקופה של עד 21 ימים כאשר ישנה הבחנה בין נפקדות “קלה” לפרק זמן של עד 24 שעות לבין נפקדות לפרק זמן שעולה על 24 שעות.

עריקות

עריקות היא היעדרות מהצבא לתקופה שעולה על 21 ימים.

ההבדלים בין סוגי ההיעדרות

ההבדלים בין סוגי ההיעדרות באים לידי ביטוי בתחומים שונים ביניהם – ההשלכות על המשך השירות, הגורם המטפל, חומרת הענישה,ההשלכות על זכאויות שנות שמגיעות לחייל ועוד. בנוסף, חומרת העבירה היא שתקבע באם יתלווה לעבירה גם רישום פלילי שילווה את החייל גם בחייו האזרחיים.

הסדרת מעמד נפקד, עריק, משתמט גיוס לצה"ל

לא הגעתי לצו ראשון – האם זו עבירה?

ישנם צעירים אשר בליבם קיים חשש מן השירות הצבאי או שלחלופין, אמונתם אינה עולה בקנה אחד עם השרות הצבאי וכתוצאה מכך הם אינם מתייצבים לצו הראשון. צעירים אלו טועים לחשוב כי אם זומנו לצו ראשון והם אינם מגיעים, אזי שהמשקל של אי הגעתם אינו כבד היות ונכון לעכשיו הם בגדר אזרחים.

סעיף מיוחד

מה שהם אינם יודעים הוא כי בחוק השיפוט הצבאי קיים סעיף מיוחד אשר באמצעותו הצבא רשאי לגייס אותם גם אם הם אינם עברו בפועל בלשכות הגיוס השונות, ובמידה והם לא צייתו לכל אותם הצווים.

כיצד מסדירים מעמד של נפקד, עריק ומשתמט גיוס בצורה נכונה?

היעדרות מן הצבא שלא ברשות היא סוגיה מורכבת היות וכל מקרה הוא שונה מקודמו ולכל חייל הנסיבות שבעבורן הוא נעדר. לכן באמת כל מקרה נבחן לגופו וחומרת הענישה נקבעת על בסיס חומרת העבירה.

מקרי התחשבות בנסיבות

ישנם מקרים בהם הצבא עשוי להתחשב בנסיבות אישיות ולכן במקרים מסוג אלו ניתן גם לטעון לנסיבות מקלות.
לכן במידה ונעדרתם מהצבא שלא ברשות עליכם קודם כל להיוועץ בעורך דין צבאי שמכיר את מערכת השיפוט הצבאית ואשר יכול להנחות אתכם כיצד לפעול להשגת המסמכים שיהוו נסיבות מקלות בעת גזירת העונש שלכם.

לספק הדרכה

באפשרותו לכוון אתכם ולספק לכם הדרכה וכן לומר לכם אילו אישורים אתם צריכים להוסיף לבקשה על מנת שיוכיחו את הסיבות שבגללם, לטענתכם נאלצתם להיעדר מן השירות הצבאי.

בעזרת קבלת ייעוץ מעורך דין צבאי אלון ארז תוכלו להיות מודעים לזכויות שלכם ולהבין יותר טוב כיצד להתמודד עם המקרה שלכם באופן אישי.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה

עוד מהבלוג הצבאי שלנו

זיוף גימלים בצה”ל

ישנם חיילים המתחזים לבעלי מצב בריאותי ירוד על מנת לקבל אישורי גימל שלא כדין, חלקם אף אשר מזייפים את מסמכי אישורי הגימל כשלעצמם, התנהגות זו מכונה “זיוף גימלים” קיראו על ההשלכות של זיוף גימלים

קרא עוד »
מעמד הסדר טיעון

מה חשוב לדעת על מעמד הסדר הטיעון של סא”ל דן שרוני? חזרתה של הפרקליטות הצבאית מהסדר הטיעון עם הנאשם בצילום עשרות חיילות ששירתו תחתיו, סא”ל

קרא עוד »