עריקות

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין צבאי אלון ארז

הדברים החשובים שצריך לדעת על עריקות

מה זה עריק? מה העונש המצפה לעריק? מהן ההשלכות של העריקות? מה אפשר לעשות כדי להקל על העונש? על כך בשורות הבאות.

כשנפקדות הופכת לעריקות

עריקות מהצבא הינה עבירה פלילית לכל דבר ועניין. החוק הצבאי קובע שמי שנעדר מהשירות לתקופה של 21 ימים ומעלה הינו עריק.

כמובן שכל היעדרות ללא רשות מהצבא איננה חוקית אך כאשר מדובר בתקופה קצרה מ-21 ימים החייל הינו נפקד.

יש מספר הבדלים בין נפקד ועריק

עובר למדור עריקים

הטיפול בחייל עריק בצבא עובר מהיחידה שלו למדור עריקים בשלישות הראשית ומרגע זה המשטרה הצבאית מעורבת בסיפור.

מדובר במערכת יחסים שונה: ביחידה החייל אולי מוכר ויש היכרות עם הבעיות האישיות שלו אבל מדור העריקים ולוכדי העריקים אינם מכירים את החייל והיחס שלהם אליו עשוי להיות שונה לחלוטין.

מדין משמעתי ביחידה מול משפט צבאי

בעוד נפקדים מועמדים (ברוב המקרים) לדין משמעתי ביחידה שלהם, עריקים – כאשר מדובר בתקופת היעדרות של מעל 75 ימים – צפויים לעמוד למשפט בפני בית דין צבאי.

לבית דין זה הסמכות להטיל עונשים חמורים יותר.

איבוד הזכות לקבל שירותים רפואיים מהצבא

כאשר תקופת ההיעדרות הינה מעל 60 יום: החייל מאבד את הזכות לקבל שירותים רפואיים מהצבא.

חשוב לזכור עריקות מהצבא איננה מתבטלת או מסתיימת. גם מי שלא פנו אליו במשך שנים עדיין נחשב חייל עריק / עריק מילואים אם לא הסדיר את מעמדו מול הצבא (למשל: מי שמתגורר בחו”ל שנים רבות).

גם מי שלא התגייס לצבא אבל מחויב בגיוס יכול להיות מואשם בעבירה של היעדרות משירות אפילו אם הוא לא חויל (השתמטות).

כמו כן, גם חיילי מילואים יכולים להיות מואשמים במקרים מסוימים בעריקות אם לא יצרו קשר עם יחידת המילואים שלהם במשך זמן רב ולא התייצבו לשירות מילואים למרות שקיבלו צו.

בדרך לכלא הצבאי: העונש על עריקות

חוק השיפוט הצבאי קובע עונש של 15 שנות מאסר על עריקות מהצבא אבל ברוב המקרים עריקים נשפטים על עבירת היעדר מן השירות שלא ברשות שעונשה קל יותר.

תקופת המאסר תלויה בנסיבות שונות (ובהמשך נמנה כמה נסיבות מקלות) כמו: אורך תקופת ההיעדרות, האם זו עבירה ראשונה או שנייה ועוד.

כמו כן במקרים רבים גם נגזר מאסר על תנאי כנגד עריק בצבא. זהו השלב שבו הכי חשוב להתייעץ עם עורך דין צבאי.

תקופת המאסר תלויה גם בייצוג שיקבל החייל כאשר הוא עומד למשפט. אמנם במקרה של דין משמעתי החייל אינו יכול להיות מיוצג על ידי עורך דין אלא רק לקבל ייעוץ, אך חייל העומד למשפט בפני בית דין צבאי זכאי לייצוג של עורך דין.

עונש נוסף שצריך להכיר הוא הרישום הפלילי: מי שנגזר עליו עונש של שלושה חודשים ומעלה ייענש גם ברישום פלילי שעל השלכותיו נרחיב מיד.

עריק בצבא שנגזר עליו עונש מאסר של פחות משלושה חודשים יקבל רישום פלילי מופחת: הוא נמחק לאחר חמש שנים והפרסום שלו מוגבל יותר (זאת אומרת שפחות מעסיקים פוטנציאליים יכולים לדעת עליו.)

עריקות

 

השפעה על החיים האזרחיים

רבים מאלה שבוחרים לערוק עושים זאת מסיבות כלכליות ומשפחתיות. למרבה הצער, מי שיורשע בעריקה מהצבא עלול לסבול מהשלכות ארוכות טווח על החיים האזרחיים שלו, השלכות בעלות משקל כלכלי בעצמן.

רישום פלילי

עריקות מהצבא היא עבירה שגוררת רישום פלילי. לרישום ישנן השלכות לטווח ארוך: גם כשהחייל העריק ישתחרר הוא לא יוכל להיות עובד מדינה, עורך דין, רופא, רואה חשבון ועוד.

כמו כן, מי שיש לו רישום פלילי לא יכול להוציא רישיון לנשק או רישיון לנהיגה ברכב ציבורי – מה שחוסם עוד אפשרויות תעסוקה. הרישום הפלילי של חייל עריק גם יכול להקשות על מי שמבקש אשרת כניסה לארצות שונות שכדי להיכנס אליהן יש צורך בוויזה (למשל: ארצות הברית וקנדה.)

הארכת השירות

מי שהורשע בעריקות וריצה עונש מאסר עדיין צריך להשלים את השירות שלו – תקופת המאסר היא תב”נ (תקופה בלתי נמנית) או “דפוק” בשפה המדוברת; יוצא מכך שהאזרחות מתרחקת מהחייל במקום להתקרב אליו.

החמצת הזדמנות

הצבא איננו מתאים לכל אחד, כמובן, אך הוא גם מהווה הזדמנות. ישנן אפשרויות רבות לקריירה צבאית ומי שהורשע בעריקה עלול להחמיץ את ההזדמנויות הללו.

כל ההשלכות הללו עלולות להזיק למורשע, מעבר לעונש שהוא עשוי לקבל. גם פה יש חשיבות רבה לעזרתו של עורך דין: עו”ד צבאי יכול לסייע בקיצור תקופת הרישום הפלילי בעקבות עריקות מהצבא (ואפילו להביא למחיקתו במקרים מסוימים); הוא יכול לסייע בבקשה לקיצור התב”נ של החייל שהורשע; הוא יכול לסייע לחייל שרוצה להשתקם ומבקש לעשות קריירה בצבא ולתרום באופן משמעותי (על ידי ייעוץ לחייל לפני העמידה בפני ועדות צבאיות שונות.)

נסיבות מקלות

למרות שהצבא רואה בעריקות עבירה חמורה והמערכת הצבאית נוטה להעניש חיילים עריקים, ניתן להציג נסיבות מקלות שבגללן הנאשם בחר בעריקה.

גם אם הנסיבות הללו אולי אינן מצדיקות עריקות מהצבא, הן עשויות להוביל לעונש קל ולהבנה מסוימת מצידו של בית המשפט.

נסיבות אלה אינן תמיד ברורות מאליהן וזו אחת מהסיבות שבגללן כדאי להתייעץ עם עורך דין צבאי שמכיר את המערכת ויש לו ניסיון איתה: הוא יוכל לייעץ לנאשם / חייל עריק כיצד להציג את הנסיבות המקלות.

בין הנסיבות הללו ניתן למנות:

  • קשיים כלכליים משמעותיים.
  • בעיות משפחתיות: מחלה של בן משפחה, מוות במשפחה וכדומה.
  • חרטה: החייל מראה שהוא מכיר בטעותו ושהוא מתחרט בכנות על המעשה.
  • עבירה ראשונה.
  • עבר נקי מעבירות משמעת.
  • בעיות של חוסר התאמה למסגרת הצבאית.

חיילים שונים נעדרים מהשירות מסיבות שונות – מוצדקות יותר או פחות. לכל מקרה יש את הנסיבות המיוחדות שלו – התוצאות של כל מקרה תלויות בחייל, בייצוג שהוא מקבל מעורך הדין שלו ובניהול של תהליך ההתמודדות עם המערכת הצבאית על חלקיה השונים.

עורך דין צבאי הבקיא בתחום המשפט הפלילי הוא זה שיכול לסייע לכל חייל שניצב בפני האשמה של עריקות מהצבא.

הואשמתם בנפקדות, עריק בצבא / מילואים או השתמטות? צרו קשר עוד היום עם עורך דין צבאי אלון ארז – לעזרה בהתמודדות עם מערכת החוק והמשפט הצבאית

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה

עוד מהבלוג הצבאי שלנו

זיוף גימלים בצה”ל

ישנם חיילים המתחזים לבעלי מצב בריאותי ירוד על מנת לקבל אישורי גימל שלא כדין, חלקם אף אשר מזייפים את מסמכי אישורי הגימל כשלעצמם, התנהגות זו מכונה “זיוף גימלים” קיראו על ההשלכות של זיוף גימלים

קרא עוד »
מעמד הסדר טיעון

מה חשוב לדעת על מעמד הסדר הטיעון של סא”ל דן שרוני? חזרתה של הפרקליטות הצבאית מהסדר הטיעון עם הנאשם בצילום עשרות חיילות ששירתו תחתיו, סא”ל

קרא עוד »