קטינים בהליך הפלילי – אינטרס שיקומי

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

עבירות פליליות אשר בוצעו על ידי קטינים מתחת לגיל 18 נידונות בבתי המשפט לנוער וזאת בהתאם לחוק הנוער – שפיטה, ענישה ודרכי טיפול המונהג במדינת ישראל מאז שנת 1971.

סדר הדין הפלילי בבתי המשפט לנוער שונה מזה המונהג בסדרי הדין המתקיימים בבתי המשפט כנגד בגירים (מעל גיל 18), כאשר המטרה המובהקת של בתי המשפט לנוער (ברוב המקרים) היא לשקם את הנאשם וזאת מתוך ניסיון למנוע את מעורבותו של הקטין בביצוע מעשי עבירה בעתיד.

יחד עם זאת ועל אף האינטרס השיקומי של בני נוער וקטינים המואשמים במעשי עבירה, ישנם לא מעט מקרים בהם בתי המשפט דנים את הנאשם הקטין לריצוי עונש מאסר.

אינטקס שיקומי לקטינים

חשוב לציין שלבתי המשפט לנוער עומדת הסמכות לדון בעניינים הקשורים לקטינים בסיכון ובמקרים מסוימים בתי המשפט פוסקים להפקיע את הקטין מהוריו ולהעביר את המשמורת על הקטין באופן זמני לרשויות הרווחה וזאת במטרה להבטיח את הליך הפיקוח על שלומו של הקטין.

אינטרס שיקומי במקום ענישה

קטינים המואשמים בביצוע עבירות בעלי אופי פלילי כגון: עבירות שימוש או סחר בסמים  עבירות גניבה ופריצה, עבירות מין וכדומה, עלולים למצוא את עצמם מדרדרים בקלות ובמהירות אל תוך עולמות הפשע ולכן ישנה נטייה מובהקת בחוק הנוער ובבתי המשפט לנוער לפעול לטובת שיקומו של הקטין לצורך שילובו בחברה מאשר להענישו וזאת בהתאם לסעיף העקרונות (סעיף 1א) לחוק הנוער במסגרתו הגישה השיקומית מקבלת מעמד על.

הגישה השיקומית כלפי קטינים המואשמים בביצוע עבירות פליליות, נועדה לצרכי שיקום והתאמת מסגרות טיפוליות לקטין וזאת במטרה לפעול למען שילובו בחברה, כאשר עונשי המעצר והמאסר מהווים אמצעי ענישה אחרון בו יעדיפו שופטי בתי המשפט לנוער לעשות שימוש.

אף על פי כן, מומלץ לכל קטין להסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי כאשר הוא נדרש להתמודד עם תיק פלילי הנפתח כנגדו וזאת לצרכי שמירה על מלוא הזכויות המשפטיות העומדות לרשותו לאורך כל שלבי ניהול התיק הפלילי כנגדו.

ברוב המקרים, מומלץ להסתייע בשירותי משרד עורכי דין המתמחה באופי העבירה המיוחסת לקטין, לרבות, שכירת שירותיו של עורך דין עבירות מין במקרים בהם הקטין נחשד או מואשם בביצוע עבירות מין כאלו ואחרות.

אחת מהזכויות העומדות לרשות כל קטין הנחשד או מואשם בביצוע עבירות בעלי אופי פלילי הינה הזכות להגשת תסקיר חובה בטרם ההחלטה על מעצר עד תום ההליכים.

זכות זו מונעת למעשה את מעצרו של הקטין עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו במידה ולא התקבל תסקיר המפרט את כל המידע הרלוונטי אודות הרקע המשפחתי של הקטין, נסיבותיו האישיות והאפשרויות השונות הרלוונטיות לצרכי טיפול, השגחה ושיקומו של הקטין. מטרת התסקיר היא למנוע השלכות בלתי הפיכות העלולות להקשות על תהליכי השיקום.

שיקום קטינים

מדוע האינטרס השיקומי מקבל “מעמד על” בישראל?

במדינות רבות מסביב לעולם, מערכות החוק מתלבטות בסוגיה האם להקל או להחמיר על קטינים המואשמים בביצוע עבירות בעלי אופי פלילי, כאשר התפיסה המערכתית במדינת ישראל בכל הנוגע לסוגיה מצדדת בצד המקל על ענישת קטינים.

יחד עם זאת, מערכת בתי המשפט לנוער איננה מקלה ראש בחומרת המעשים והעבירות המיוחסות לקטינים והיא מחייבת את הקטינים והאחראיים עליהם במסגרות טיפול מחייבות אשר נועדו לצרכי שיקומו ושילוב של הקטין בחברה.

היחס המקל מבוסס על מחקרים שונים הנערכים בנושא פשיעה בקרב בני נוער וקטינים, כאשר בחוק הנוער תוקנו לאורך השנים לא מעט תקנות וסעיפי חוק שונים אשר נועדו להקנות לתהליך השיקום “מעמד על” בתפיסה השיפוטית.

חשוב לציין, שהיחס המקל איננו ניתן בכלל המקרים בהם מעורבים קטינים בביצוע עבירות ובלא מעט מקרים היחס אליהם איננו שונה מהיחס של מערכת המשפט כלפי בגירים המעורבים בביצוע עבירות פליליות חמורות.

המקרה של אילון

אילון לא היה הטיפוס העברייני הקלאסי, הוא לא הגיע ממשפחת מצוקה והוא לא עבר ילדות עשוקה, למעשה, הוא נולד וגדל באחת משכונות היוקרה המוכרות והמבוקשות ביותר במרכז. שני הוריו היו רופאים, ואף על פי שנעדרו רבות מן הבית, תמיד היה מי ששמר והשגיח עליו ועל אחיו הקטנים, דאג לבישולים ולנקיון הבית ואפילו לעזרה בשיעורים. אילון נהנה מחינוך טוב ומחוגים מעניינים, ולמעשה עד גל 12 היה ילד מחונך, שקט ומנומס עם פוטנציאל ממשי להפוך לרופא בעצמו ביום מן הימים.

הכל התחיל כאשר הוריו הסתכסכו והתגרשו. אביו עבר לגור בעיר רחוקה עם אישה אחרת, ואימו שנפגעה קשות בנפשה מתהליך הגירושין שעברה, פוטרה מעבודתה כרופאה ובילתה את ימיה כשהיא שוכבת במיטה ולא יכולה להביא את עצמה לתפקוד כאם וכרופאה. אילון ריחם עליה ולכן לא דרש ממנה דבר, ואפילו שמר על אחיו הקטנים וביצע את כל עבודות הבית.

אך ככל שהימים נקפו, ניכר היה שהמצב לא משתפר. אביו של אילון החליט לקחת אותו ואת אחיו אליו כדי לטפל בהם, אך אישתו החדשה היתה מאד לא נעימה, ואילון ואחיו סבלו מיחס קשה וקר ממנה. כעת אילון היה בן 16, וחייו נעו בין ניסיונות לטפל באימו החולה בנפשה ולעודד אותה לחזור לתפקד לבין התמודדות יומיומית עם אישה זרה שגערה ללא הרף בו ובאחיו הקטנים. אלו היו חיים עצובים וקשים מדי עבורו, וכדי לפרוק את תסכולו הרב החל להתרועע עם חבורת צעירים בני גילו שמשכו אותו יותר ויותר אל עולמות אפלים ואלימים.

בלילות הם נהגו לצאת בבגדים שחורים ולנפץ שמשות של רכבים, לגרום למהומה, לזרוע פחד בשכונה שלהם, ומדי פעם גם לרדוף אחרי נערים ונערות בני גילם שאירתע מזלם להתקל בהם ולהפחיד אותם. אילון ידע שזה לא בסדר, אבל הריגוש, תחושת השליטה, והעובדה שמישהו מפחד ממנו במקום שהוא עצמו יפחד, קסמה לו. אך לא חלף זמן רב לפני שתלונות השכנים הובילו לסיורים של שוטרים סמויים שלכדו אותם לילה אחד.

אילון ההמום הבין כי הוא מואשם בפלילים, וביניהם גרימת נזק במזיד, גרימת חבלה ( אחד הילדים אחריהם רדפו נפל מאופניו ונפצע ) ואישומים נוספים. אילון לא הבין איך מילד נורמטיבי, מצטיין בלימודיו ונבון ביותר עם פוטנציאל גדול כל כך, עבר לבלות את הלילה בתא המעצר. נראה היה שהכל אבוד, אך הוריו לא ויתרו ושכרו עורך דין פלילי מנוסה ומיומן שלאור המקרה המיוחד של אילון החליט להילחם עליו ולהחזירו אל מסלול חייו התקין. התהליך לא היה קל וגם לא פשוט. נגד אילון עמדו אישומים כבדים, אך צעד אחר צעד ושלב אחר שלב השכיל עורך הדין לשכנע את השופטים כי אילון נגרר למעשיו מתוך מצוקה גדולה, וכי הוא מתחרט מאוד על מעשיו ונכון לתקנם.

למרבה המזל, השופטים התרשמו כי אכן מדובר במקרה חריג של ילד בן טובים שנקלע למצב עגום ביותר. אילון קיבל הזדמנות שניה, והדבר הראשון שעשה היה לכתוב מכתבי התנצלות לכל השכנים שבהם פגע. ולגבי השמשות המרוסקות – הוא התחייב לשטוף את כל הרכבים שבהם פגע ללא עלות במשך שנה שלמה. בדרך זו זכה אילון להכיר את השכנים בהם פגע, להבין עד כמה מעשיו היו רעים, ואפילו קיבל בחזרה את אימו שפנתה לעזרה והבריאה בסופו של דבר, כך שיכלה להמשיך ולטפל בו ובאחיו.

במידה והינכם קטינים וגם נגדכם נפתח תיק פלילי בגין חשדות או אישום לביצוע עבירה, התייעצות מוקדמת עם עו”ד פלילי תאפשר גם לכם ללמוד על זכויות השונות העומדות לרשותכם לאורך התהליך הפלילי וכיצד ניתן להבטיח את התוצאות הטובות ביותר עבורכם.

 

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »