זמין 24 שעות ביממה

קטינים בהליך הפלילי – אינטרס שיקומי

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

עבירות פליליות אשר בוצעו על ידי קטינים מתחת לגיל 18, נידונות בבתי המשפט לנוער, וזאת בהתאם לחוק הנוער – שפיטה, ענישה ודרכי טיפול המונהג במדינת ישראל מאז שנת 1971.

סדר הדין הפלילי בבתי המשפט לנוער שונה מזה המונהג בסדרי הדין המתקיימים בבתי המשפט כנגד בגירים (מעל גיל 18), כאשר המטרה המובהקת של בתי המשפט לנוער (ברוב המקרים) היא לשקם את הנאשם וזאת מתוך ניסיון למנוע את מעורבותו של הקטין בביצוע מעשי עבירה בעתיד.

יחד עם זאת ועל אף האינטרס השיקומי של בני נוער וקטינים המעוברים במעשי עבירה, ישנם לא מעט מקרים בהם בתי המשפט דנים את הנאשם הקטין בריצוי עונשי מאסר.

אינטקס שיקומי לקטינים

 

חשוב לציין שלבתי המשפט לנוער עומדת הסמכות לדון בעניינים הקשורים לקטינים בסיכון ובמקרים מסוימים בתי המשפט פוסקים להפקיע את הקטין מהוריו ולהעביר את המשמורת על הקטין באופן זמני לרשויות הרווחה וזאת במטרה להבטיח את הליך הפיקוח על שלומו של הקטין.

אינטרס שיקומי במקום ענישה

קטינים המואשמים בביצוע עבירות בעלי אופי פלילי כגון: עבירות שימוש או סחר בסמים, עבירות גניבה ופריצה, עבירות מין וכדומה, עלולים למצוא את עצמם מדרדרים בקלות ובמהירות אל תוך עולמות הפשע ולכן ישנה נטייה מובהקת בחוק הנוער ובבתי המשפט לנוער לפעול לטובת שיקומו של הקטין לצורך שילובו בחברה מאשר להענישו וזאת בהתאם לסעיף העקרונות (סעיף 1א) לחוק הנוער במסגרתו הגישה השיקומית מקבלת מעמד על.

הגישה השיקומית כלפי קטינים המואשמים בביצוע עבירות פליליות, נועדה לצרכי שיקום והתאמת מסגרות טיפוליות לקטין וזאת במטרה לפעול למען שילובו בחברה, כאשר עונשי המעצר והמאסר מהווים אמצעי ענישה אחרון בו יעדיפו שופטי בתי המשפט לנוער לעשות שימוש.

אף על פי כן, מומלץ לכל קטין להסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי כאשר הוא נדרש להתמודד עם תיק פלילי הנפתח כנגדו וזאת לצרכי שמירה על מלוא הזכויות המשפטיות העומדות לרשותו לאורך כל שלבי ניהול התיק הפלילי כנגדו.

ברוב המקרים, מומלץ להסתייע בשירותי משרד עורכי דין המתמחה באופי העבירה המיוחסת לקטין, לרבות, שכירת שירותיו של עורך דין עבירות מין במקרים בהם הקטין נחשד או מואשם בביצוע עבירות מין כאלו ואחרות.

אחת מהזכויות העומדות לרשות כל קטין הנחשד או מואשם בביצוע עבירות בעלי אופי פלילי הינה הזכות להגשת תסקיר חובה בטרם ההחלטה על מעצר עד תום ההליכים.

זכות זו מונעת למעשה את מעצרו של הקטין עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו במידה ולא התקבל תסקיר המפרט את כל המידע הרלוונטי אודות הרקע המשפחתי של הקטין, נסיבותיו האישיות והאפשרויות השונות הרלוונטיות לצרכי טיפול, השגחה ושיקומו של הקטין. מטרת התסקיר היא למנוע השלכות בלתי הפיכות העלולות להקשות על תהליכי השיקום.

מדוע האינטרס השיקומי מקבל “מעמד על” בישראל?

 

שיקום קטינים

במדינות רבות מסביב לעולם, מערכות החוק מתלבטות בסוגיה האם להקל או להחמיר על קטינים המואשמים בביצוע עבירות בעלי אופי פלילי, כאשר התפיסה המערכתית במדינת ישראל בכל הנוגע לסוגיה מצדדת בצד המקל על ענישת קטינים.

יחד עם זאת, מערכת בתי המשפט לנוער איננה מקלה ראש בחומרת המעשים והעבירות המיוחסות לקטינים והיא מחייבת את הקטינים והאחראיים עליהם במסגרות טיפול מחייבות אשר נועדו לצרכי שיקומו ושילוב של הקטין בחברה.

היחס המקל מבוסס על מחקרים שונים הנערכים בנושא פשיעה בקרב בני נוער וקטינים, כאשר בחוק הנוער תוקנו לאורך השנים לא מעט תקנות וסעיפי חוק שונים אשר נועדו להקנות לתהליך השיקום “מעמד על” בתפיסה השיפוטית.

חשוב לציין, שהיחס המקל איננו ניתן בכלל המקרים בהם מעורבים קטינים בביצוע עבירות ובלא מעט מקרים היחס אליהם איננו שונה מהיחס של מערכת המשפט כלפי בגירים המעורבים בביצוע עבירות פליליות חמורות.

היוועצות מוקדמת עם עו”ד פלילי, תאפשר גם לכם להיחשף לזכויות השונות העומדות לרשותכם לאורך התהליך הפלילי, במידה והינכם קטינים וגם נגדכם נפתח תיק פלילי בגין חשדות או אישום לביצוע עבירה.

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה