זמין 24 שעות ביממה

הונאת ביטקוין – כיצד להתמודד

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

כל הנושא של המטבעות הווירטואליים הוא מעט מופשט עבור רבים מאתנו. לא כולם באמת מבינים מה זה, איך זה עובד, האם מדובר במסחר בערך בטוח או שמא גם שם, כמו בכל השקעה אחרות עשויות להיות נפילות וירידות ערך. אז אנחנו כאן בדיוק בשביל זה. נסביר מה זה ביטקוין, איך רוכשים את המטבעות הללו ובעיקר ננסה לבדוק את הנושא של הונאות ביטקוין.

 

מהו מסחר במטבעות וירטואליים?

המטבעות הווירטואליים הן למעשה כסף. ממש כמו המטבעות והשטרות שאנחנו מכירים. כיום מתרחבות האפשרויות וניתן לרכוש כמעט כל דבר שנמכר בחנויות המקוונות באמצעות אותן המטבעות הווירטואליות. האמת היא שכאן בארץ זה פחות נפוץ אך לדוגמא ביפן הפך זה מכבר הביטקוין לאחד מאמצעי התשלום המקובלים ןהחוקיים. למעשה בכל יום מצטרפים עוד ועוד עסקים לביטקוין וכך הם מרחיבים את היקפי המסחר בעולם. 

ישנה תנודתיות קיצונית בכל מה שקשור לערך של המטבעות הווירטואליים כאשר זה גורם לרבים להתלבטויות בדבר כדאיות ההשקעה במטבעות הללו. מעבר לכך ישנה גם הונאה בתחום וחשוב להיות מודעים לכך.

 

הונאת ביטקוין: כיצד ניתן לזהות הונאה בעולם הקריפטו?

רבים מאתנו זכו לשמוע על הביטקוין רק בהקשרים שליליים. אם זה כשמדובר באיבוד מפתחות פרטיים שהם בעצם הסיסמאות. אם זה בעניין של פריצות לזירות מסחר ועוד. התחושה הנוצרת בקרב הציבור הוא כי ביטקוין זה בעצם שוק שכולו הונאה. אך חשוב לדעת כי הדבר הוא לא ממש כך וכי בכל שווקי הנדל”ן המניות, המט”ח ועוד, ישנן גם כן הונאות דומות. 

לאחר שסייגנו את הדברים, נמנה בכל זאת את ההונאות הנפוצות בעולם הקריפטו וננסה גם להסביר האם ואיך אפשר להימנע מהם.

הונאה בניגוד לפריצות לזירות מסחר זה משהו שונה לחלוטין. הונאה היא הטעיה. הטעיה יכולה להיעשות במגוון דרכים. ישנה הונאה שהיא קשורה לגיוסי כספים או בזירות מסחר. היא יכולה גם להיות הונאת פישינג והיא גם יכולה להיות הונאות פירמידה – פונזי.

 

זירות מסחר מפוקפקות (?)

למעשה בשנים 2017-2018 גויסו כספים רבים בשווי של 15 מיליארד דולר ב – ICOS. מאז כשלו רבים מהפרויקטים הללו. חלקם עדיין פעילים אך לא מעט מהם התגלו בסופו של דבר כהונאה.

ההונאות הנפוצות ביותר הן אלו אשר יצרו את הפיקציה כאשר הצוות שמגייס את הכספים הציג לכול את הצורה בה הוא ינסה להשיג את חזונו אותו הוא הציב לעצמו. באותה תקופה זה כבר היה מספיק עבור משקיעים פרטיים אשר בקשו להשקיע. אך לאחר הגיוס ולא פעם היה זה גם בשלבים מאוחרים יותר כאשר הביטחון כבר היה מבוסס בקרב המשקיעים, נעלם לו הצוות יחד עם הכסף.

 

לומדים להיזהר

חשוב לדעת כי ישנן זירות מסחר רבות אשר אלה מציעות את המסחר הישיר במטבעות הווירטואליים כאשר הדבר נעשה באופן שאינו מפוקח. באותן הזירות אי אפשר לעסוק במסחר באמצעות דולרים או אירו. הכול נעשה אך ורק באמצעים ווירטואליים לחלוטין. 

אז אי אפשר לומר כי אף אחד אינו ראוי לאימון. יש בהחלט את הזירות האמינות אשר אלה פועלות מתוך רצון לסייע למשקיעים ולסוחרים. אך מנגד יש בהחלט כאלה המזהות נקודות חולשה והן סוחטות ערכים מנקודות החולשה.

 

ממי צריך להיזהר?

  • עמלות משיכה גבוהות באופן לא פרורפוציונלי.
  • הרצת מטבעות בדומה להרצת מניות כאשר בורסות נוטלות חלק פעיל בהרצה על מנת להוביל לקריסה.
  • זיוף נפח מסחר – יש זירות מסחר היוצרות מצג שווא ומנפחות את היקפי המסחר כדי למשוך משקיעים.

חשוב להיות מודעים לכל הבעיות, להשקיע בחכמה ובמקרה הצורך להיעזר בעו”ד הבקי בתחום.

 

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה