זמין 24 שעות ביממה

עבירות סמים בצבא

תוכן העמוד

שימוש בסמים, למרות שהוא הפרה של החוק, אינו נדיר. יש כאלה שמנסים סמים לפני הצבא ויש כאלה שממשיכים לחוות אותם במהלך השירות הצבאי. אם לא די בכך שמדובר בעבירה פלילית נגד החוק, זהו גם מעשה שעלול להיות לו השלכות קלות על החייל שיואשם בשימוש בסמים או סחר, ובכללי עבירות סמים בצבא מטופל בצורה שכדאי לייחס לה חשיבות רבה.

עבירת סמים בצבא

סמים על מדים: על עבירות סמים בצבא

הגישה הצבאית לסמים

עבירת סמים בצבא אינה דומה לעבירת סמים של אזרח. הצבא מתייחס לעבירות סמים בצורה חמורה יותר וכתוצאה מכך ישנם כמה הבדלים חשובים בין התייחסות המערכת הצבאית לעבירות סמים לבין התייחסות המערכת האזרחית:

 

ההבדלים בין משפט אזרחי לצבאי

בעוד שהמערכת האזרחית נוהגת להקל על עבירות השימוש בסמים קלות לראשונה (כולל הוראת היועץ המשפטי לממשלה שלא להעמיד לדין משתמשים חד פעמיים), הצבא אינו מבדיל בין סמים קלים לסמים קשים. בעוד בשימוש בסמים קל העונש עשוי להיות קל יותר, אפילו אלה שנתפסו באמצעות סמים קל יעמדו לדין על כל המשתמע – וההשלכה מוצגת להלן.

 

מספר פעמים שהחייל נתפס

הצבא גם לא מבדיל בין מי שנתפס שוב – אלו המשתמשים הרגילים – לבין אלה שנתפסים לראשונה. הצבא אף הוא לדין בגין העבירה הראשונה.

 

העונש בצבא

העונש בצבא עשוי להיות כבד יותר. בנוסף לעונש המאסר, יתכנו גם עונשים רבים אשר יפגעו בשירותם הצבאי של הנאשמים בעבירה: שדרוג, אבדן סיווג ביטחוני, פיטורי יחידות יוקרתיות, אובדן רישיון צבאי ועוד. חשוב לזכור כי מלבד תקופת המאסר שעשויים להיתפס על ידי הנתפסים, הרשעה עשויה להביא גם לרישום פלילי באזרחות.

 

חייל בחופשה הוא עדיין חייל

חשוב לזכור שחייל פעיל הוא חייל גם כשהוא יוצא לחופשה. לכן שימוש בסמים בבית הוא גם עבירה והצבא תובע את מי שהשתמש בסם במהלך חופשת תפקיד. יתרה מזו, אפילו חייל מילואים בחופשה – כשהוא במילואים פעיל ובאחריות – יכול להעמיד לדין אם יתפס בגלל שימוש בסמים.

 

העונשים הצפויים

כפי שציינו, ישנם מספר עונשים המסתכנים בהאשמת עבירות סמים בצבא:

 

מאסר בפועל

ככל שהעבירה חמורה יותר יכול להיות העונש ארוך יותר. נסיבות מחמירות יכולות לכלול: שימוש חמור בסמים, עבירה שנייה, סחר בסמים, שימוש במהלך פעילות המסכנת חיי אדם ועוד.

 

פציעה בקריירה הצבאית

שחרור מהצבא, פיטורין מיחידות יוקרתיות, עיכוב קידום או שדרוג לאחור, התקשרות למשרת קבע, אובדן סיווג ביטחון, אובדן רישיון נהיגה צבאי.

 

רישום פלילי

כל מי שהורשע בעבירת סמים נענש גם עם עבר פלילי המשפיע על חיי האזרחים – מי שיש לו עבר פלילי אינו יכול לעבוד בשירות המדינה, להשיג רישיון נהיגה או נשק ועוד. תיקון לאחרונה לחוק לפיו עבירת סמים לתקופה קצרה תביא לרישום פלילי מופחת – יפוג לאחר חמש שנים. התיקון אכן מקל על מי שעבר עבירת סמים מינורית, אך עדיין זהו עבר פלילי הנובע מהרשעת פשע.

 

לחייל יש גם זכויות במצב של עבירת סמים

לחיילים בצבא יש חובות מרובות, אך זה לא אומר שלחיילים אין זכויות. להלן שתי דוגמאות חשובות לנושא עבירות הסמים בצבא:

 

סירוב דגימת שתן

לחייל מותר לסרב לדגימה בשתן אם במהלך בדיקת מניעה – בדיקה שגרתית שמשטרה צבאית חוקרת (משטרה צבאית) מדי פעם ביחידות שונות – חייל מתבקש לערוך בדיקת שתן כדי לבדוק אם הוא השתמש בסמים , זכותו של החייל לסרב לתת דגימת שתן. רק אם ניתנה לחייל צו לצעד קצין שיפוט בכיר (דרגה ומעלה) עם שמו עליו, מוטלת עליו חובה לבצע בדיקת שתן.

 

הזכות לייעוץ עם עורך דין

הזכות לחייל להתייעץ עם עורך דין: חייל שנעצר או זומן לחקירת צה”ל רשאי להתייעץ עם עורך דין פלילי מהרגע הראשון. אם לא מכבדים זכות זו, אין לקבל את הראיות שהושגו בחקירה. החייל יכול וצריך להתעקש על זכותו להתייעץ עם עורך דין לפני שהוא עונה על השאלה. קצת חקירה.

 

סיכום

האשמה בעבירות סמים במהלך השירות הצבאי היא אישום רציני שעלול להיות לו השלכות חמורות. חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי הבקיא היטב במשפט פלילי כדי לדעת כיצד להתמודד עם המערכת ולהצליח לצאת ממצב מאוד לא נעים.

צור קשר עם עורך הדין הצבאי של היום אלון ארז –
לקבלת סיוע בהתמודדות עם מערכת המשפט והמשפט הצבאי
– 050-7368203

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי: