זמין 24 שעות ביממה

עבירות סמים בצבא

תוכן העמוד

שימוש בסמים, למרות שהוא הפרה של החוק, אינו נדיר. יש כאלה שמנסים סמים לפני הצבא ויש כאלה שממשיכים לחוות אותם במהלך השירות הצבאי. אם לא די בכך שמדובר בעבירה פלילית נגד החוק, זהו גם מעשה שעלול להיות לו השלכות קלות על החייל שיואשם בשימוש בסמים או סחר, ובכללי עבירות סמים בצבא מטופל בצורה שכדאי לייחס לה חשיבות רבה.

עבירת סמים בצבא

סמים על מדים: על עבירות סמים בצבא

הגישה הצבאית לסמים

עבירת סמים בצבא אינה דומה לעבירת סמים של אזרח. הצבא מתייחס לעבירות סמים בצורה חמורה יותר וכתוצאה מכך ישנם כמה הבדלים חשובים בין התייחסות המערכת הצבאית לעבירות סמים לבין התייחסות המערכת האזרחית:

 

ההבדלים בין משפט אזרחי לצבאי

בעוד שהמערכת האזרחית נוהגת להקל על עבירות השימוש בסמים קלות לראשונה (כולל הוראת היועץ המשפטי לממשלה שלא להעמיד לדין משתמשים חד פעמיים), הצבא אינו מבדיל בין סמים קלים לסמים קשים. בעוד בשימוש בסמים קל העונש עשוי להיות קל יותר, אפילו אלה שנתפסו באמצעות סמים קל יעמדו לדין על כל המשתמע – וההשלכה מוצגת להלן.

 

מספר פעמים שהחייל נתפס

הצבא גם לא מבדיל בין מי שנתפס שוב – אלו המשתמשים הרגילים – לבין אלה שנתפסים לראשונה. הצבא אף הוא לדין בגין העבירה הראשונה.

 

העונש בצבא

העונש בצבא עשוי להיות כבד יותר. בנוסף לעונש המאסר, יתכנו גם עונשים רבים אשר יפגעו בשירותם הצבאי של הנאשמים בעבירה: שדרוג, אבדן סיווג ביטחוני, פיטורי יחידות יוקרתיות, אובדן רישיון צבאי ועוד. חשוב לזכור כי מלבד תקופת המאסר שעשויים להיתפס על ידי הנתפסים, הרשעה עשויה להביא גם לרישום פלילי באזרחות.

 

חייל בחופשה הוא עדיין חייל

חשוב לזכור שחייל פעיל הוא חייל גם כשהוא יוצא לחופשה. לכן שימוש בסמים בבית הוא גם עבירה והצבא תובע את מי שהשתמש בסם במהלך חופשת תפקיד. יתרה מזו, אפילו חייל מילואים בחופשה – כשהוא במילואים פעיל ובאחריות – יכול להעמיד לדין אם יתפס בגלל שימוש בסמים.

 

העונשים הצפויים

כפי שציינו, ישנם מספר עונשים המסתכנים בהאשמת עבירות סמים בצבא:

 

מאסר בפועל

ככל שהעבירה חמורה יותר יכול להיות העונש ארוך יותר. נסיבות מחמירות יכולות לכלול: שימוש חמור בסמים, עבירה שנייה, סחר בסמים, שימוש במהלך פעילות המסכנת חיי אדם ועוד.

 

פציעה בקריירה הצבאית

שחרור מהצבא, פיטורין מיחידות יוקרתיות, עיכוב קידום או שדרוג לאחור, התקשרות למשרת קבע, אובדן סיווג ביטחון, אובדן רישיון נהיגה צבאי.

 

רישום פלילי

כל מי שהורשע בעבירת סמים נענש גם עם עבר פלילי המשפיע על חיי האזרחים – מי שיש לו עבר פלילי אינו יכול לעבוד בשירות המדינה, להשיג רישיון נהיגה או נשק ועוד. תיקון לאחרונה לחוק לפיו עבירת סמים לתקופה קצרה תביא לרישום פלילי מופחת – יפוג לאחר חמש שנים. התיקון אכן מקל על מי שעבר עבירת סמים מינורית, אך עדיין זהו עבר פלילי הנובע מהרשעת פשע.

 

לחייל יש גם זכויות במצב של עבירת סמים

לחיילים בצבא יש חובות מרובות, אך זה לא אומר שלחיילים אין זכויות. להלן שתי דוגמאות חשובות לנושא עבירות הסמים בצבא:

 

סירוב דגימת שתן

לחייל מותר לסרב לדגימה בשתן אם במהלך בדיקת מניעה – בדיקה שגרתית שמשטרה צבאית חוקרת (משטרה צבאית) מדי פעם ביחידות שונות – חייל מתבקש לערוך בדיקת שתן כדי לבדוק אם הוא השתמש בסמים , זכותו של החייל לסרב לתת דגימת שתן. רק אם ניתנה לחייל צו לצעד קצין שיפוט בכיר (דרגה ומעלה) עם שמו עליו, מוטלת עליו חובה לבצע בדיקת שתן.

 

הזכות לייעוץ עם עורך דין סמים בצבא

הזכות לחייל להתייעץ עם עורך דין: חייל שנעצר או זומן לחקירת צה”ל רשאי להתייעץ עם עורך דין פלילי מהרגע הראשון. אם לא מכבדים זכות זו, אין לקבל את הראיות שהושגו בחקירה. החייל יכול וצריך להתעקש על זכותו להתייעץ עם עורך דין לפני שהוא עונה על השאלה. קצת חקירה.

 

עורך דין צבאי סמים

מדיניות צה”ל נוקשה מאוד בכל הנוגע לנושא הסמים. בשנים האחרונות הצבא מנסה להפחית ואף לעצור לגמרי את התופעה, ולכן נקבעה מסגרת לאכיפה נוקשת ואף מאיימת אשר כל חייל שנחשד בעבירת סמים, חווה אותה. נקיטת הצעדים הקשה והאגרסיבית כלפי אלו העוברים עבירות סמים בצבא היא בלתי מתפשרת וצעדים אלו לעיתים, בלתי הפיכים. שאיפת הצבא היא להוביל לכתב אישום בכל עבירת סמים, והפרקליטות הצבאית אף דורשת עונשי מאסר. באם הנך מעורב בעבירות סמים, בין אם זה קרה בשטח צבאי או בין אם היית בחופשה בבית או לאחר השעות בבסיס, פנה בהקדם אל עורך דין צבאי פלילי המומחה בתחום הסמים כדוגמת עורך הדין אלון ארז, לקבלת ייעוץ.

 

עצות של עורך דין צבאי סמים

דגימת שתן לבדיקת סמים, היא בדיקה שנהוג לקיים אותה באם נמצא חשד לשימוש בסמים, ולעיתים אף באופן אקראי ללא חשד על מנת ליצור תחושת הרתעה. לא רבים יודעים אך יש מקרים אשר ניתן לסרב לבדיקה זו. מאחר ומדובר בבדיקה הפוגעת בפרט של החייל, מותר לבצע אותה רק במידה וניתן לכך צו מתאים. אם החייל התבקש לבצע בדיקה ולא היה כל צו המחייב זאת, זכותו הבסיסית לסרב. עורך דין צבאי סמים, מסביר את הדבר לחשוד מיד עם הפגישה איתו, באם טרם נבדק. באם יש צו כזה והחייל סרב לבצע בדיקה, אזי מדובר בעבירה פלילית לכל דבר ועניין. בצבא, בדיקה זו נפוצה כי מגיעים מפעם לפעם אנשי מצ”ח ליחידות השונות לבצע בדיקת סמים לחיילים, על מנת לאתר חיילים כאלה. הנטייה היא לרכז קבוצת חיילים בחדר אחד, ליטול מהם חוגרים ולדרוש בדיקה. מצ”ח מכריחים את החייל לדגום שתן אך מדובר בבדיקה שהחייל רשאי לסרב לה ולא יאונה לו כל רע ברמת העיקרון.

 

נחשדתם בשימוש בסמים בצבא? פנו עוד היום לעורך דין מיומן

באם נקלעתם לסיטואציה כזו של בדיקה או שמא נחשדתם בעבירות סמים, פנו מיד אל עורך צבאי המטפל בתיקי סמים. הוא ידאג כבר לבדוק עבורכם את הנסיבות שהובילו אתכם לסיטואציה, יסביר לכם את זכויותיכם, וידאג לתוצאה הטובה ביותר עבורכם. פנו בהקדם אל עורך דין אלון ארז, עורך דין צבאי פלילי.

 

עורך דין סמים בצבא

עבירות סמים נחשבות לעבירות די נפוצות, יש הנוטים לחשוב כי מדובר בעבירה קלה, דבר שהוא לא נכון מיסודו. עבירות סמים בצבא הן חמורות יותר, לכן באם נתפסת והנך חשוד בעבירות של סמים, מומלץ לקבל סיוע מיידי על ידי עורך דין צבאי המומחה בתחום הסמים. אדם שנחשד כי ביצע עבירות סמים, ייחקר על ידי המשטרה הצבאית, ויוגש נגדו בסיום התיק, באם יש בסיס לכך, כתב אישום. ליווי של עורך דין סמים בצבא, כסיוע מקצועי כבר מתחילת התהליך, יסייע בידכם למזער את הנזקים ואת העונש. שימוש בסמים במסגרת הצבא נחשב לעבירה חמורה מאוד, וזה כלל לא חשוב באם יש לכם עבר פלילי או לא, יש סייגים רבים שחשוב לדעת אותם לדוגמת הבדיקות השונות שמותר או אסור לערוך לכם, להימצאות סמים ועוד. לייעוץ פנו אל עורך הדין הצבאי אלון ארז, המומחה בפלילים וגם בתחום זה.

 

תפקידו של עורך דין סמים בצבא

כאשר קיים חשד כלשהו לשימוש בסמים במסגרת השירות הצבאי, מחפשים ברוב המקרים סימנים והוכחות לכך, ובתוך כך מבקשים מהחשוד לעבור בדיקת שתן. לא כולם יודעים כי סירוב לבצע בדיקת שתן על פי צו ובדיקות נוספות, נחשבים לעבירה פלילית על פי חוקי הצבא וניתן להגיש על כך כתב אישום לבית הדין הצבאי. באם השתמשת בסמים גם אם זה חד פעמי במסגרת השירות הצבאי שלך, יתכן כי הנך יכול לאבד יכולת להתמודד על תפקידים מבוקשים כמשרות ציבוריות, עריכת דין ועוד. לא חסרים חיילים ששילמו מחיר יקר על שימוש עצמי בסמים. כאן נכנס עורך דין סמים בצבא, אשר בעזרת טיפול נכון בתיק זה, ינסה להוציא אותך באופן המיטבי עבורך.

 

שימוש בסמים בצהל

עורך דין מומחה בתחום, אשר גם משמש כעורך דין צבאי הוא לא דבר שקל למצוא. עורך דין פלילי רגיל לא יוכל לסייע לכם אם הוא לא מוסמך כעורך דין צבאי. לכן פנו עוד היום אל עורך הדין אלון ארז, עורך דין פלילי ומוסמך לשמש גם כעורך דין צבאי, שיוכל להעניק לכם ייעוץ מקצועי מן המעלה הראשונה.

 

סיכום

האשמה בעבירות סמים במהלך השירות הצבאי היא אישום רציני שעלול להיות לו השלכות חמורות. חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין צבאי מיומן הבקיא היטב במשפט פלילי כדי לדעת כיצד להתמודד עם המערכת ולהצליח לצאת ממצב מאוד לא נעים.

צור קשר עם עורך הדין הצבאי של היום אלון ארז –
לקבלת סיוע בהתמודדות עם מערכת המשפט והמשפט הצבאי
050-7368203

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה