סיכום פסקי דין – עבירות צבאיות

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין צבאי אלון ארז

נדחתה עתירה של צעירה שבקשה פטור מהצבא מטעמי דת. צעירה שבקשה לקבל פטור מטעמי דת נדחתה לאחר שנמצאו תמונות מפלילות בפייסבוק אשר הוכיחו כי בינה לבין דת אין כל קשר וכי היא לא שומרת תורה ומצוות. השופטת הביעה חשש כי הדבר ישפיע על תופעת ההשתמטות וקבעה כי נשים שאינן נמנות על ציבור שומר התורה והמצוות עשויות לנצל את האפשרות לקבל פטור משירות צבאי בקלות בלתי נסבלת.

 

רקע עובדתי: העבירה הצבאית

מדובר בצעירה שלמדה במכללה הטכנולוגית לחיל האוויר בעיר באר שבע במסלול שוחרות על חשבון הצבא. בתמורה לכך היא התחייבה כי בנוסף לשירות החובה היא תשרת גם בשירות קבע.

בחודש יוני בשנת 2014 היא קבלה את צו הגיוס הראשון, אך אז על פי טענתה היא החלה להתקרב לדת ומסיבה זו היא החליטה שהיא לא תוכל לשרת בצבא. כחודשיים לפני שהגיע מועד הגיוס היא הגישה בקשה ללשכת הגיוס בבאר שבע כי ישחררו אותה מטעמי דת.

עורך דין צבאי הוא למעשה הכתובת כאשר מדובר בנושאים מהסוג הזה.

בשלב זה הוזמנה הצעירה לריאיון בלשכת הגיוס אשר במהלכו בדקו את הבקיאות שלה בכל מה שקשור לנושאי דת. עוד לפני שהיא קבלה תשובה, לאחר חודש היא הגישה עוד בקשת פטור כאשר הפעם היא ציינה כי היא מבקשת את הפטור מטעם הווי משפחתי דתי.

התשובה אותה היא קבלה אכזבה אותה מאוד למרות שעל פי דבריה, את הריאיון היא עברה בהצלחה וידעה להשיב על כל השאלות. הצעירה לא מיהרה להתייאש והיא הגישה בקשה נוספת למרות התשובה השלילית שקבלה. היא זומנה להופיע בפני וועדת הפטורים. היא סרבה לעמוד שוב בפני הוועדה והיא דרשה כי היא רוצה לקבל את הפטור באופן מידי.

הדרישה שלה לא התקבלה ועל כן היא פנתה והגישה עתירה לבג”ץ נגד צה”ל ושר הביטחון.

 

טענת הצבא

הצבא הסביר את עמדתו בכך כי למעשה העותרת לא סיפקה את כל הפרטים והיא הסתירה פרטים מהותיים רבים בעניין ההתנהלות שלה. היא גם סרבה לשתף פעולה עם הצבא החל מהזמן בו היא קבלה את הצו הראשון.

על פי טענתו, בניגוד לגרסה של העותרת אשר על פיה היא אכן הוכיחה בקיאות בדת במהלך הריאיון, הרי שבפועל היא לא ידעה באמת להבדיל בין ברכות ושונות ובין תפילות. היא גם לא ידעה מהי פרשת השבוע וכן לא ידעה להבדיל בין הקידוש של ליל שבת ושבת ביום.

מלבד זאת הציג הצבא תמונות מתוך חשבון הפייסבוק של העותרת אשר מהם ניתן היה ללמוד בפירוש כי היא לא מקפידה על לבוש צנוע, היא אינה שומרת נגיעה והיא אף נוסעת בשבת ומבלה במקומות אסורים מבחינה הלכתית.

 

סוף דבר: הפסק דין

השופטת קבעה כי מדובר בעתירה אשר הוגשה בחוסר ניקיון כפיים וכי מדובר בהערמה על הצבא. היא בקרה בחריפות את התנהלותה של העותרת אשר התעלמה מבקשות הצבא ומהדרישות שלו ואף הפרה את ההתחייבויות שלה כלפי הצבא לאחר שלמדה במכללה על חשבון הצבא.

השופטת שוכנעה מעבר לכל ספק כי אין כל טעמים מוצדקים לכך כי הצבא ייענה לבקשתה של העותרת לפטור אותה משירות צבאי מטעמי דת ולו בגלל שהיא כלל אינה מנהלך אורח חיים דתי, זאת על פי הראיות שהוכחו.

היא כתבה כי נשים אשר מבקשות פטור מטעמי דת אמורות לעמוד מאחורי ההצהרה שלהן כי הן מנהלות אורח חיים דתי וכי “נשים שאינן דתיות עלולות לנצל את הקלות היחסית שבה ניתן לקבל פטור משירות צבאי מטעמים שבהכרה דתית – והחשש הוא מפני תופעה של השתמטות מגיוס בקרב נשים”,.

העתירה נדחתה והעותרת חויבה בתשלום הוצאות על סך 5000 ₪.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה

עוד מהבלוג הצבאי שלנו

זיוף גימלים בצה”ל

ישנם חיילים המתחזים לבעלי מצב בריאותי ירוד על מנת לקבל אישורי גימל שלא כדין, חלקם אף אשר מזייפים את מסמכי אישורי הגימל כשלעצמם, התנהגות זו מכונה “זיוף גימלים” קיראו על ההשלכות של זיוף גימלים

קרא עוד »
מעמד הסדר טיעון

מה חשוב לדעת על מעמד הסדר הטיעון של סא”ל דן שרוני? חזרתה של הפרקליטות הצבאית מהסדר הטיעון עם הנאשם בצילום עשרות חיילות ששירתו תחתיו, סא”ל

קרא עוד »