עורך הדין לא הגיע – 2 הנאשמים זוכו

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

האם העדרותו של עורך דין מדיון עשויה להוביל לזיכוי נאשמים?

כאשר עורך דין לוקח לידיו תיק, הוא יודע ששמם הטוב, עתידם וגורלם של הלקוחות שלו נמצאים בידו. זוהי אחריות גדולה מאד לקחת, ולכן חשוב שאותן ידיים יהיו מקצועיות, אמינות והוגנות. לפנינו סיפור שהתרחש בשנת 2013, עת התייצבו לבית משפט השלום שני נאשמים בהתקנת גז ברשלנות אשר הובילה לפיצוץ בבית ספר, אשר למרבה המזל היה באותו הזמן ריק מילדים, ורק בנס לא התרחש אסון כבד. המדינה גייסה עורך דין שייצג אותה במקרה, אך הוא לא הופיע לדיון, ובשל כך השופט זיכה את הנאשמים מכל אשמה.

חשוב לזכור כי לא כל הופעה של עורך דין לבית המשפט נגמרת בזיכוי הנאשמים ושחרורם לחופשי, בדרך כלל מה שקורה הוא שהדיון מתבטל ונדחה, תוך הבעת מורת הרוח של השופט מן האירוע שלא צריך לקרות. נכון, כולנו בני אדם ולעיתים אנחנו חשים ברע, נאלצים לבטל דיון בשל עניינים אישיים בלתי צפויים, ואפילו נתקעים כשאר בני האדם בפקקים. אך במקרה זה תמיד שומר עורך הדין גיבוי באמצעות עורך דין שותף החולק איתו את המשרד, או אפילו חבר עורך דין שיכול להחליף אותו במקרה חירום. כבר קרו מקרים, והתגברנו עליהם בצורה נאותה ללא כל קושי משפטי. אך במקרה כדלהלן מדובר בעורך דין שפשוט לא הופיע משיקוליו שלו, ועוד הוסיף חטא על פשע בכך שטען כי לא ידע שיש דיון, דבר שהיה שקר מוחלט.

העדרו של עורך דין מדיון מונעת מן המיוצג שלו את זכויותיו, ואם השופט מחליט בכעסו לנהל את הדיון ללא עורך דין, הרי שהוא נותר חסר הגנה מול תובעיו או נתבעיו. לכן חשוב מאד לבחור עורך דין בקיא ומיומן, אמין וישר, אשר יגיע לכל דיון ואם ייבצר ממנו לעשות כן, ימצא מחליף ראוי.

כיצד ניתן לדעת עם עורך הדין הינו ישר, מקצועי ואמין?

הדרך הבטוחה ביותר לדעת אם אתם עומדים לבחור עורך דין ישר, מקצועי ואמין, היא באמצעות בדיקת הנתונים הבאים:

  1. המלצות של לקוחות קודמים – הדרך הטובה ביותר להכיר עורך דין מעולה, במיוחד במדינתנו הקטנה שבה כל אחד מכיר מישהו, היא לקבל המלצות מחברים. במידה ואין לכם אף מכר שנעזר בשירותיו של עורך דין, תוכלו לבדוק באתר העסקי שלו המלצות של לקוחות קודמים, לקרוא כיצד נעזרו בשירותיו ומה היו תוצאות הליווי המשפטי.
  2. הצלחות – ההצלחות של עורך הדין משקפות את יכולותיו, כשרונו וניסיונו. רצוי לבחון הצלחות קודמות של עורך הדין ולבדוק האם טיפל בעבר בנושאים הדומים למקרה שלכם, ולאילו הישגים הגיע בתחום זה.
  3. מוניטין – נסו לברר איזה מוניטין יש לעורך הדין שבחרתם, האם היה מעורב בעבר בשערוריות, האם נחל כשלונות בשל אי מקצועיות או בשל רשלנות, האם שמו נקשר לפרשיות שונות או שהינו מקפיד על יושרה ועל מוסר בסיסי.
  4. הרושם הראשוני – בבואכם לפגוש את עורך הדין שימו לב האם יש ביניהם כימיה מיידית, האם אתם נותנים בו אמון, האם הוא נראה כאדם שנוח לשוחח איתו גם על נושאים קשים. באמצעות תקשורת טובה, קל יהיה לכם יותר לעבוד עם עורך הדין, ולהבין האם אתם חשים בנוח במחיצת

כתב האישום נדחה עקב היעדרות עורך דין 

בשנת 2013 בחר בית משפט השלום לזכות שני נאשמים בגלל שעורך הדין מטעם המדינה לא התייצב. המדינה ניסתה לערער על הזיכוי אך המחוזי בחר לדחות את הזיכוי תוך שהוא מבהיר כי התנהלותו של עורך הדין במקרה הזה לא הייתה סבירה.

המדינה הגישה כתב אישום נגד בעל עסק להתקנת מערכות גז ופועל שהועסק על ידו לאחר שבשנת 2011 התרחש פיצוץ בחדר ההסקה בבית הספר הנמצא בבית ג’אן, אשר ייחס לשניהם עבירות של התקנה לקויה כמו גם תחזוקה לא נאותה של מתקני גז. אולם עורך הדין הפרטי אשר ייצג את התובע בתיק מכוח המינוי של היועץ המשפטי לממשלה לא טרח להגיע ולהתייצב בשני הדיונים ומסיבה זו בחר בית המשפט לזכות את השניים. לאחר הזיכוי הגישה המדינה ערעור על ידי המחלקה הכלכלית של הפרקליטות.

המדינה טענה כי מדובר בתיק חמור היות והנאשמים פעלו ברשלנות ובכך הם סיכנו באופן ממשי את שלום הציבור. היא טענה כי קיים אינטרס ציבורי מובהק כי יש לברר את התיק בבית המשפט. בנימוקים שליוו את הערעור נטען כי נגרמו נזקי גוף בעקבות הפיצוץ אך בנס לא היו נפגעים או אבדות בנפש. התובע טען להגנתו כי הוא לא השתתף בדיונים בגלל שהוא לא ידע עליהם. הוא שינה את כתובת המגורים ולא קיבל כלל את ההודעה על קיומם של הדיונים. למעשה רק בדיעבד נודע לו עליהם.

 

פסל-הצדק

אך בדיוק התברר כי לא היה דיוק בעדויות של בא כוח המערערת, כאשר הפרטים אותם מסר כלל לא היו נכונים. חשוב לציין כי גם בכתב האישום כמו גם בהודעת הערעור לא נכתב כלל כי נגרמו נזקי גוף כלשהם וכי למשיבים לא יוחסה כלל עבירה מן הסוג הזה.

השופט העיר וכתב: “בנסיבות אלו, יחוס גרימת נזקי גוף כעילה להבהיר את חומרת המשמעות של זיכוי הנאשמים, וזאת בלא שהנאשמים הואשמו בגרימת נזקי גוף, ולאחר שחקירה לא מצאה קשר סיבתי בין הנאשמים לבין נזקי גוף, היא בגדר של אי-דיוק, שלא לומר הטעיית בית המשפט”.

השופט אף הצביע על כך כי מתוך כתבי הטענות אפשר להבין כי בא כוח המדינה למעשה שיקר וכי הוא קבל הודעות באמצעות הוואטסאפ מטעמו של על ידי עורך הדין של המשיבים אשר טרח לעדכן אותו בדבר תאריכי הדיונים אשר התקיימו במסגרת המשא ומתן שהיה ביניהם.

השופט הוסיף וציין כי מדובר בהתנהלות לא ראויה של אדם במעמד של עורך דין פלילי.  וכתב לפני התגובה שלו על הערעור “בטרם נתייחס לערעור לגופו, נדגיש כי רואים אנו בחומרה את התנהלותו של ב”כ המערערת”, לאחר הקדמה זו הבהיר השופט כי במקרה זה צריך להעמיד את החומרה של כתב האישום גם אל מול החומרה של מחדלי התביעה, והערעור נדחה.

אין ספק  כי יש להחמיר חומרה יתרה עם בעלי עסק רשלנים על מנת להבטיח את שלום הציבור, אולם  במקרה הספציפי הזה לא ייחס כתב האישום גרימת נזקים למשיבים, בגוף או ברכוש אלא שמדובר בעבירות אשר כל עניינן הוא התקנה ותחזוקה של מערכת גז שלא בצורה נאותה כאשר עבירות אלו הן עבירות המוגדרות כ’רמה נמוכה’ מבחינת המשפט הפלילי.

מה אנו למדים מן הסיפור הזה?

לא רק שרשלנותם של בעל העסק להתקנת תנורי גז והפועל שלו גרמה לנזק לרכוש ועלולה היתה לגבות מחיר כבד בנפש לו בית הספר היה הומה ילדים באותו הזמן, אלא שגם עורך הדין של התביעה התרשל קשות בתפקידו והתחמק בשקרים שונים מהופעה לדיון. זהו מעשה בלתי מקצועי, חסר תום ולב ויושר, וחבל שבכלל קרה. במידה וגם אתם עומדים בפני האשמות פליליות, או שאולי אתם אלו שמגישים תביעה שכזו כנגד אחרים, חשוב מאד להצטייד בעורך דין מנוסה, מקצועי, ישר דרך ואמין.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »