זמין 24 שעות ביממה

מהו משפט בדלתיים סגורות

תוכן העמוד:

השאר פרטים ואחזור בהקדם

בדרך כלל, הליכי משפט מתנהלים בדלת פתוחה

אחד העקרונות החשובים בעולם המשפט, ברחבי העולם הדמוקרטי כולו, הוא עקרון הפומביות, לפיו הצדק צריך לא רק להיעשות אלא גם להיראות. משום כך, באופן כללי, הליכים משפטיים הם פתוחים לציבור הרחב – גם כשמדובר במשפט פלילי ובעבירות קשות כמו עבירות רצח, הציבור הרחב יכול להגיע לדיונים המשפטיים ולהיווכח בעצמו בצדק נעשה (או לא נעשה). עם זאת, ישנם מקרים שבהם הדיונים המשפטיים מתנהלים בדלתיים סגורות – מקרים חריגים שבהם ניגע במאמר זה.

מתי הליכי המשפט מתנהלים בדלתיים סגורות? מה מוביל לכך?

המצבים בהם המשפט מתנהל כשהוא סגור לציבור הרחב בחלקו או כולו הם מצבים בהם תוכן הדיון נוגע במידע רגיש מבחינה אישית או ציבורית. המקרים האלה מפורטים בחוק בתי המשפט, והם כוללים מצבים בהם מדובר בענייני ביטחון המדינה, פגיעה אפשרית ביחסי החוץ של המדינה, עבירות קשות מבחינה מוסרית, דיונים בהם מעורבים קטינים או חסרי ישע, דיונים הנוגעים בעבירות מין על מנת להגן על הקורבנות או הנאשמים, מקרים בהם העדים צריכים להישאר אנונימיים ויש להגן עליהם מפני הציבור הרחב, וכן מקרים בהם נידונים סודות מסחריים. חשוב גם לציין שמה שנידון בדיונים משפטיים בדלתיים סגורות, בניגוד להליכים משפטיים רגילים, בדרך כלל מלווה בצו איסור פרסום – בניגוד להליכים משפטיים רגילים.

מה המשמעות המשפטית של משפט בדלתיים סגורות, וכיצד הוא מתנהל?

כפי שהסברנו, דיונים בדלתיים סגורות הם בדרך כלל מעולם המשפט הפלילי (אם כי לא באופן בלעדי), והם בדרך כלל כוללים אנשים או נתונים רגישים יותר מהדיון המשפטי הסטנדרטי. מבחינה משפטית נטו אין לכך משמעויות רבות מעבר לצו איסור הפרסום. במקרים מסוימים, בוחרים לפרסם את פסק הדין בדומה להליכים משפטיים אחרים, אך בהשמטה מכוונת של שמות ופרטים מסוימים. במקרים אחרים בוחרים להימנע אפילו מכך. מבחינת המשפט עצמו – הוא מתנהל כמו כל משפט אחר, עם ייצוג של עורכי דין, עדויות, חקירות וכל מרכיב אחר של המערכת המשפטית הישראלית.

משפט בדלתיים סגורות

בהליכי משפט פליליים ורגישים, יש לפנות לעורכי דין מהשורה הראשונה

במידה ואתם עומדים בפני משפט פלילי, משפט המערב קטינים או כל סוג אחר של משפט רגיש אחר – אתם חייבים לוודא שאתם מיוצגים בצורה הטובה ביותר. עורך דין פלילי מהשורה הראשונה הוא הכרחי במצבים אלה, שכן הסיכון במשפטים פליליים, על אחת כמה וכמה אלה המתנהלים בדלתיים סגורות, הוא עצום. עו”ד פלילי טוב יכול להיות ההבדל בין הרשעה שגויה והורסת חיים, לבין משפט רגיש המתנהל בצורה נכונה ומסתיים ללא פגע.

בכל שאלה בנושא ניתן לפנות לעו”ד אלון ארז

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »