עבירות מין

עבירות מין במדינת ישראל מוסברות במסגרת חוק העונשין בפרק י' סימן ה שכותרתו "עבירות מין". עבירות מין בהגדרתן מתייחסות לקשת רחבה של עבירות חמורות כגון: עבירת אונס, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה סדום, מעשה מגונה ועוד.

בעבירות מין רב הנסתר על הגלוי, שכן לרוב עבירות אלה מתבצעות בחדרי חדרים וללא עדים. לכן מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה בעבירות מין בכל הקשור לתחום זה. במרבית המקרים, אין בנמצא ראיות חיצוניות או עדויות נוספות מלבד עדויותיהם של הנאשם והקורבן ורק השניים המעורבים בפרשה יודעים את שאירע לאמיתו. בשל העובדה שמדובר בעדות קורבן שעברה טראומה לכאורה, נתונים פיזיולוגיים נוספים מהווים גורם השפעה על החלטת בית המשפט, בין היתר ישנה התייחסות לטון הדיבור של הקורבן, אופן הדיבור, שפת הגוף וגורמים פיזיולוגיים אחרים, כגון ממצאי ד.נ.א.

בהתאם לפגיעות הפיזיות והנפשיות הנגרמות עקב עבירות מיניות, קובע המחוקק ענישה מחמירה ביותר לעבירות מסוג זה. עורך דין פלילי עבירות מין אלון ארז מסביר מהן סוגי עבירות המין בישראל, מהו העונש הצפוי על עבירות בתחום המיני והאתגרים העומדים בפני הנאשמים ובתי המשפט בנוגע לעבירות מין ולסוגיות השונות בתחום זה.

אלון ארז עורך דין פלילי עבירות מין

סוגי עבירות מין בישראל:

עבירת אונס (סעיף 345 לחוק העונשין)

עבירת האינוס מדברת בעיקרה על כפיית יחסי מין, בעילת אישה (החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה) שלא בהסכמה או בהסכמה שהושגה במרמה תוך ניצול מצב תת הכרה ו/או ניצול מחלת נפש או לקות שכלית. עבירת אונס מתייחסת גם לבעילת נערה שלא מלאו לה 14 שנה או גיל ההסכמה (16 בישראל) גם אם המעשה נעשה בהסכמה ומרצונה החופשי.

העונש על עבירת אונס:

העונש המרבי על עבירת האונס עומד על 20 שנים מאסר בפועל בנסיבות מחמירות: אונס שבוצע בקטין / קטינה שטרם מלאו להם 14 שנים. כמו כן העונש המרבי על עבירות אינוס שאינן בנסיבות מחמירות עומד על 16 שנות מאסר בפועל.

ליצירת קשר עם עורך דין פלילי עבירות מין לחצו כאן

בעילה אסורה בהסכמה (סעיף 346)

הבועל קטינה שמלאו לה 14 שנים אך שלא מלאו לה שש עשרה שנה והיא אינה נשואה לו או הבועל קטינה שמלאו לה 16 שנים אך טרם מלאו לה 18 שנים תוך ניצול יחסי מרות, חינוך, הבטחת שווא לנישואין, ניצול יחסי תלות.

העונש על בעילה אסורה בהסכמה:

העונש על עבירה זו דינה מאסר בפועל עד 5 שנים.

מעשה סדום (סעיף 347)

מעשה סדום מוגדר על פי החוק כהחדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם ו/או לפיו של אדם. אדם העושה מעשה סדום באדם שטרם מלאו לו 16 שנים, או העושה מעשה סדום באדם שמלאו לו שש עשרה שנים אך טרם מלאו לו 18 שנים, תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה.

העונש על מעשה סדום:

העונש המוגדר בחוק על מעשה סדום הינו 5 שנים מאסר בפועל. אולם, העושה מעשה סדום בנסיבות אינוס, כמו למשל החדרת איבר לפי הטבעת בכפייה, העונש ברמת העיקרון הוא כמו העונש על אונס.

מעשה מגונה (סעיף 348)

הגדרתו של מעשה מגונה הינה "מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני", מעשה זה אינו נתון להגדרה מדויקת אך ניתן לפרשנות כמעשה אשר על פניו אלמנט מיני גלוי ואשר על פי אמות מידה אובייקטיביות של האדם הממוצע ייחשב למעשה לא הוגן, לא צנוע ולא מוסרי ואף ברוב המקרים מצוי במעשה זה יסוד של יצרי מין.

העונש על מעשה מגונה:

העונש המרבי על עבירה מסוג זה הינו מאסר בפעול עד 10 שנים.

כיום בנוסף לליווי משפטי צמוד של עורך דין עבירות מין ישנם גם מרכזים שונים לנפגעות תקיפה מינית אשר מלווים את הקורבן לאורך כל התהליך, דבר היוצר לעיתים מצב משפטי ייחודי בעולם הפלילי, בו הסניגור, עורך דין פלילי עבירות מין, המגן על הנאשם, צריך להתמודד במהלך ניהול ההוכחות בבית המשפט לא רק עם התובע/ת שמונה/תה לנהל את התיק מטעם הפרקליטות בבית המשפט, אלא גם עם סניגור/ית, אשר בדרך כלל מייצג חשודים / נאשמים בעבירות פליליות אחרות ואשר במקרה זה מלווה את קורבן העבירה מטעם המרכז לנפגעי עבירות מין. בתור מתמחה בפרקליטות זכור לי מקרה של סניגור שבתחילת יום הדיונים בבית המשפט ליווה קורבן עבירת מין ובצהרי היום ייצג נער שהואשם יחד עם נער אחר בביצוע מעשה סדום מזעזע בנערה בת גילן, וכל זאת בתוך אותו אולם דיונים ובאותו היום כאמור.

כפי שהוזכר לעיל, המחוקק הישראלי ביצע אבחנה בעונש שיוטל על מורשעים בעבירות מין כלל, כך שעל מורשעים בעבירות המין, כגון אונס, מעשה מגונה ומעשה סדום, יוטל עונש חמור יותר כאשר הקורבן שבו בוצעו המעשים האסורים בנסיבות המקרה הינו קטין או כאשר הקורבן סובל ממחלה נפשית ו/או ליקוי שכלי וכן נסיבות נוספות בהן קיים פער משמעותי "ביחסי הכוחות", בין אם נפשיים ובין אם פיזיים, בין מבצע המעשה האוסר לבין קורבן העבירה.

בהתאם לתיקון שנעשה בחוק העונשין לפני מספר שנים בסימן של עבירות המין, אין רלבנטיות מבחינת המחוקק הישראלי ובתי המשפט אם מבצע המעשה האסור ביצע את המעשה בגופו של קורבן העבירה או שמבצע המעשה האסור גרם לכך שקורבן העבירה יבצע את המעשה בגופו של הנאשם. לדוגמה, בגיר שהחדיר את איבר מינו של קטין לפיו ייענש באותה החומרה כמו בגיר אשר החדיר את איבר מינו לפיו של קטין.

מערכת המשפט בישראל, מעניקה לקורבן העבירה זכויות דיוניות מהותיות אשר קורבנות של עבירות אחרות לא זכאים להם. יתרה מזאת, קורבן עבירת מין, ברוב המקרים, יזכה למידת רחמים גבוהה יותר מקורבן של עבירות פליליות אחרות ולכן כאשר אדם נאשם בביצועה של עבירת מין, חשוב לבחור עורך דין פלילי עבירות מין בעל ניסיון עבר בתיקים הנוגעים לתחום זה כך שמצד אחד ייצג בחירוף נפש את לקוחו, אך מצד שני שגם לא יעורר את חמתו של בית המשפט בכך שיתעמר בקורבן העבירה, כשזו תעיד על דוכן העדים.

עורך דין עבירות מין אלון ארז, הבקיא בחוק ובפסיקה הנוגעים לתחומי עבירות מין והטרדה מינית, מייצג במקצועיות הגבוהה ביותר ובמסירות, לקוחות החשודים או נאשמים בעבירות מין והטרדה מינית.

לצפייה בפרסומים בתקשורות בתחום זה לחצו כאן

לקבלת ייעוץ בנושא עבירות מין, התקשרו עוד היום: 050-7368203
עורך דין פלילי עבירות מין אלון ארז זמין 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.