עשיתם עבירה פלילית? כיצד תצאו זכאים

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

הגדרה של עבירה פלילית היא כל עבירה אשר היא מבוצעת כלפי אדם מסיים או ארגון כלשהו כאשר העבירה הזו פוגעת כלפי מי שהעבירה בוצעה כלפיו, בגופו, בנפשו, ברכושו או סתם כך סדר החברתי.

הרבה מאוד עבירות נמצאות תחת ההגדרה של עבירה פלילית כי אכן הרבה מאוד מהעבירות נכללות תחת הקטגוריה הזו של המשפט הפלילי.

כאשר אדם עובר עבירה פלילית ולרוע מזלו הוא גם נתפס במעשה שעבר, או אז הוא יועמד לדין ויהיה עליו להוכיח על חפותו. הדרך הנכונה להגיע לכך היא כמובן בעזרתו של איש מקצוע אשר יוכל לסייע לו בסיטואציה אשר אליה הוא נקלע. על פי רוב יהיה זה עורך דין פלילי.

עבירות צוווארון לבן

המונח ”עבירות צווארון לבן” הוא לא בעל הגדרה אחת בלעדית. על פי רוב משתמשים במושג הזה על מנת לתאר סוג מסוים של עבירות פליליות אשר יש להם מאפיינים ייחודיים משלהם. אלו שונים מהעבירות הפליליות האחרות ויש להם הגדרות שונות משלהן. על פי רוב מדובר בעבירות כלכליות שונות כמו עבירות מרמה, עבירות שוחד, עבירות גניבה, הפרת אמונים, הלבנת הון, עבירות ניירות ערך, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מחשב, עבירות מס, עבירות הגבלים עסקיים וכן הלאה.

חשוב לדעת כי מבחינת ענישה על עבירות צווארון לבן, הרי שבשנים האחרונות אנחנו עדים כי שינה החמרה בענישה מצד בית המשפט כלפי אלו שעוברים את העבירות מהסוג הזה.

אדם שאינו יכול לעמוד לדין

לא תמיד אפשר להעמיד לדין את האדם שעבר את העבירה הפלילית. במקרים רבים מדובר באדם שכבר אי אפשר להעמיד אותו לדין בגלל גילו המופלג, לעיתים המצב הבריאותי שלו אינו מאפשר את ההעמדה לדין ויש גם מקרים אשר בהם הנאשם הוא כבר לא במצב מנטלי שאפשר לדרוש ממנו לעמוד לדין.

בכל מקרה, גם אדם הנמצא באחד מהמצבים הללו יהיה חייב להוכיח כי הוא אכן לא יכול לעמוד לדין ורק אם הוא יקבל את האישור לכך הוא אכן יוכל להמשיך את חייו הלאה ללא העמדה לדין.

מה העונש של העובר עבירה פלילית?

בגלל שיש כל כך הרבה עבירות פליליות הרי שגם הענישה הינה מגוונת מאוד ויש הרבה מאוד סוגים של ענישה אשר אלו עומדות לרשותו של השופט. מובן כי העונש יהיה תמיד בהתאם לסוג העבירה שבוצעה כמו גם הנסיבות אשר הובילו לביצוע העיברה.

יש מקרים אשר בהם הענישה תהיה חמורה יותר בגלל ויש גם להיפך, את המקרים אשר בהם הענישה תהיה מחמירה פחות והנאשם ייהנה מהקלות שונות בעונשו. ברור כי הכול תלוי בנסיבות.

על פי רוב, הפנייה אל עורך דין פלילי אשר מכיר את כל התחום הפלילי על בוריו יוכל להוביל להקלות בענישה מתוך שעורך הדין מתמצא בכל הטיעונים והתנאים הנדרשים.

בגדול, הענישה יכולה להתחיל מענישה על תנאי כמו מאסר או תשלום קנס והיא גם יכולה להגיע למצבים אשר בהם יוטלו עונשים בפועל כמו תשלום קנס,  עונשי מאסר בפועל כאשר אלו כמובן ישתנו בהתאם לחומרת העבירה וחומרת המעשים.

החשיבות הרבה של עו”ד פלילי

אדם שמצא את עצמו בסיטואציה כזו כאשר הוא מואשם בעבירה פלילית עשוי לגלות כי מעבר לעונש, הוא יתמודד גם עם רישום פלילי ולא תמיד הוא יוכל לחזור לחיים במסלול הרגיל. הוא עשוי להיתקל בקושי במציאת מקום עבודה בגלל הכתם על שמו הטוב ועוד קשיים במגוון מישורים.

הפנייה אל עו”ד מומחה מהתחום הפלילי עשוי לסייע ואף לפתור חלק גדול מהבעיות.

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »