עבירות אלימות בצבא

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין צבאי אלון ארז

החל בזובור בצהל ועד להטרדות מיניות, עבירות אלימות בצבא הינן שכיחות ושומעים עליהן חדשות לבקרים. האם כל התנהגות אלימה בצבא נחשבת לעבירה? כיצד החוק הצבאי מגדיר עבירת אלימות? ומה העונש בגין העבירות השונות?

עבירות אלימות בצבא ומשמעת צבאית

עבירות אלימות בצבא הינן אסורות ולו רק בגלל שהן פוגעות בסדר ובמשמעת הצבאית. עם זאת הצבא מהווה כמעין כור היתוך לאוכלוסיות שונות ומגוונות הנמצאות לא פעם תחת תנאי לחץ כאלו ואחרים, כתוצאה מכך השהות בצבא עלולה להוביל לביצוען של עבירות אלימות בצבא ולהן השלכות רבות החל מפגיעה בביטחון האישי של החיילים ועד לפגיעה בתנאי הסדר והמשמעת ההכרחיים.

חוק השיפוט הצבאי והתייחסותו לעבירות אלימות

ישנם מקרים בהם מתוקף תפקידם, על חיילים מוטל להפעיל כוח, כמו למשל בעת פעולה מבצעית או לצורך הגנה עצמית. אי לכך הצבא מגדיר מהי עבירת אלימות בחוק השיפוט הצבאי תשט”ו – 1955. כאמור על פי חוק השיפוט הצבאי ההתייחסות אל עבירות אלימות בצבא נעשית בהתאם לדרגת חומרתן.

חומרת הענישה

חומרת הענישה תעמוד בקו ישר עם חומרת העבירה, כאשר החוק מציין את העבירות השונות והענישה הצפויה על ביצוען. היות ובצבא החיילים נמצאים במסגרת היררכית קיימים גם חוקים אשר מתייחסים לעבירות אלימות כלפי חיילים בדרגות נמוכות. כך למשל הכאת חייל הנמצא בפיקודך או הנמוך ממך בדרגה וכן התעללות בצבא בו עשויה להוביל לעונש מאסר של שלוש שנים, כאשר התעללות בנסיבות מחמירות עשויה להוביל לעונש מאסר של שבע שנים.

הגבול הדק בין פעולה אלימה לבין נקיטת כוח

בצבא לא פעם נתקלים בצורך להפעיל כוח, במידה והחייל מגיב באופן שהולם את המצב ופועל במסגרת תפקידו אין הוא מבצע עבירות אלימות בצבא. עם זאת קיים גבול דק בין נקיטת כוח לבין ביצוע עבירת אלימות שהינה מעשה פלילי לכל עניין ודבר.

עבירות אלימות בצבא

התנהגות בלתי הולמת

גם כאשר מדובר בזובור כדרך “טקסית” לקבלת חייל חדש וגם במקרה של יחס מטריד לאחד הצדדים המעורבים בכך, כל עוד החייל אינו נוהג באופן ההולם את המקרה הרי שהוא מבצע דבר עבירה ועליו לתת את הדין על כך בעבירות אלימות בצבא. יש לציין כי בצבא אופייניים גם אירועי אלימות בין חברים בשל ריב, מקרים מסוג אלו עשויים להסתכם בענישה פיקודית או בשיפוט דין משמעתי בהנחה ולא נגרמה בגינם פציעה או פגיעה ממשית.

הטרדה מינית 

הטרדה מינית היא עבירה חמורה המפרה הן את המשמעת הצבאית והן את החוק האזרחי. זוהי אלימות הפוגעת בכבודו ורווחתו של הקורבן ויוצרת סביבת עבודה עוינת. בצבא, שבו ההיררכיה והדינמיקה הכוחנית בולטות, הטרדה מינית עלולה להיות מזיקה במיוחד.

הטרדה מינית מוגדרת כעבירה פלילית ויש עונשים חמורים על עבירות אלו. חוק השירות הצבאי (1986) מחייב את הצבא לקבוע נהלים לטיפול בתלונות על הטרדה מינית ולספק תמיכה והגנה לנפגעות.

חומרת העונשים על הטרדה מינית בדומה לעבירות אלימות בצבא תלויה באופיה ובחומרתה של העבירה. במקרים של הטרדה מינית החוק הרלוונטי הוא החוק “האזרחי” אודות “חוק למניעת הטרדה מינית” הקובע עונשי מאסר בגין עבירות הטרדה מינית שבוצעו על ידי אנשי צבא בהתאם לחומרת העבירות. בנוסף, חייל שמבצע הטרדה מינית עלול לעמוד לדין משמעתי, לרבות נזיפות, קנסות, הורדות בדרגה או פיטורים משירות.

עבירות אלימות וסמים בצבא

שימוש בסמים והתנהגות אלימה הם שני נושאים רציניים, ושילובם עלול להיות בעל השלכות הרסניות במיוחד. חיילים העוסקים בהתנהגות אלימה כשהם תחת השפעת סמים או אלכוהול עלולים לגרום נזק לעצמם, לחבריהם לחיילים או לאזרחים חפים מפשע, וכן עלולים לערער את המשמעת והסדר של הצבא.

עבירות סמים בצבא בעלות השלכות חמורות. הענישה על עבירות אלימות בצבא בהשפעת סמים משתנה בהתאם לחומרת העבירה.

פנייה לעורך דין המתמחה במשפט הצבאי-פלילי

לסיכום, בכל מקרה בו הופעל כוח או שחייל נקלע לאירוע אלים מסיבה זו או אחרת מומלץ לפנות לעורך דין מקצועי הבקיא ברזי המשפט הצבאי. עורך דין מקצועי יכול לבחון את התיק, לבדוק באם אכן בוצעה עבירת אלימות פלילית ולייעץ ולייצג חשודים ונאשמים במקרה ואכן בוצעה עבירה כזו. כמו כן עורך דין צבאי מנוסה יכול ללוות את החייל לכל אורכו של התהליך החל משלבי החקירה, דרך המעצר והשימוע וכלה בדיון המשפטי, תוך שהוא נסמך על ניסיון מעשי רב בתחום.

עבירות אלימות בצבא – שאלות נפוצות

מדוע חשוב כל כך להסתייע בעורך דין פלילי מומחה?

עורך דין פלילי מומלץ הוא קריטי לתוצאות בתיק שלך מכיוון שתיקים פליליים הם מורכבים ויכולים לגרום להשלכות קשות, כגון מאסר, קנסות ורישום פלילי. עורך דין פלילי מיומן יכול לספק הכוונה וייצוג משפטי, להגן על זכויות הנאשם בעת ביצוע עבירות אלימות בצבא ולבנות הגנה חזקה. יש לו הבנה מעמיקה במשפט הפלילי, בהליכי בית המשפט ובתקדימים משפטיים, מה שמאפשר לו לזהות ולנצל חולשות בתיק הפרקליטות.

עורך דין פלילי מומחה יכול גם לנהל משא ומתן על עסקאות טיעון או חלופות אחרות כדי להפחית את האישומים או העונשים. בנוסף, הוא יכול להעניק תמיכה רגשית לנאשם ותחושת יציבות, שיש מישהו בצד שלו שפועל לטובתו. בסופו של דבר, העסקת עורך דין פלילי מומחה יכול לעשות את ההבדל בין תוצאה חיובית לתוצאה הרסנית.

כיצד לבחור את עורך הדין הפלילי הנכון?

בחירת עורך דין פלילי נכון היא החלטה קריטית שיכולה להשפיע באופן משמעותי על תוצאות התיק שלך לאחר ביצוע עבירות אלימות בצבא. להלן מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת עורך דין פלילי:

ניסיון: חפש עורך דין בעל ניסיון רב בטיפול בתיקים דומים לשלך. שאל על ההצלחות שלו, לרבות ניסיונו בניהול משא ומתן בהסדרי טיעון ובבית המשפט.

התמחות: בחר עורך דין המתמחה במשפט פלילי. המשפט הפלילי הוא תחום מורכב, ועורך דין המתמקד אך ורק בהגנה פלילית יהיה בעל הבנה מעמיקה יותר של החוק, ההליכים והתקדימים המשפטיים שיוכלו לשמש לטובתכם.

מיומנויות תקשורת: ודא שעורך הדין מתקשר באופן ברור ומובן. שאל את עורך הדין על התקשורת במהלך ההתקדמות בתיק שלך ובאיזו תדירות אתה יכול לצפות לשמוע ממנו.

כימיה: בחר עורך דין שאתה מרגיש איתו בנוח ושאתה מרגיש שיוכל לייצג את האינטרסים שלך ביעילות. סמוך על האינסטינקטים שלך.

עו”ד צבאי אלון ארז זמין 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, צור קשר עוד היום.

 

השמעת המאמר לכבדי ראייה

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה

עוד מהבלוג הצבאי שלנו

זיוף גימלים בצה”ל

ישנם חיילים המתחזים לבעלי מצב בריאותי ירוד על מנת לקבל אישורי גימל שלא כדין, חלקם אף אשר מזייפים את מסמכי אישורי הגימל כשלעצמם, התנהגות זו מכונה “זיוף גימלים” קיראו על ההשלכות של זיוף גימלים

קרא עוד »
מעמד הסדר טיעון

מה חשוב לדעת על מעמד הסדר הטיעון של סא”ל דן שרוני? חזרתה של הפרקליטות הצבאית מהסדר הטיעון עם הנאשם בצילום עשרות חיילות ששירתו תחתיו, סא”ל

קרא עוד »