זמין 24 שעות ביממה

על הפרקליטות הצבאית ועל הסנגוריה הצבאית

תוכן העמוד

הפרקליטות הצבאית היא היחידה הצבאית הממונה על יישום כל ההיבטים המשפטיים השונים בפעילות צה”ל. היא מאגדת בתוכה גם את הסנגוריה הצבאית, התביעה הצבאית וכן מחלקות הקשורות לשירותים המשפטיים השונים שצבא ההגנה לישראל נזקק להם, הן בארץ והן כלפי חוץ. בראשה עומד הפרקליט הצבאי הראשי שהוא גם המונה על התביעה והסנגוריה.

תפקידה של הפרקליטות הצבאית הוא לדאוג לכך ששלטון החוק בצה”ל יישמר, ולייעץ לצה”ל בכל מילוי משימותיו בצדדים הנוגעים למשפט מקומי ובינלאומי.

אכיפת הדין הצבאי

אכיפת הדין הצבאי על ידי הפרקליטות מתקיימת בכל יחידות צה”ל השונות ללא יוצא מהכלל. היא אוכפת את הדין על חיילי צה”ל ויחידותיו, מייצגת חיילים וגופים צבאיים בכל הקשור לחוק ומשפט, מטמיעה דינים וחוקים ומפקחת על הפעלת הדין המשמעתי בכל יחידות צה”ל ושלוחותיו. לצורך כך היא עושה שימוש בכוח אדם מיומן וייעודי בסדיר ובמילואים, המסייע לה במילוי משימות אלה, במיוחד עורכי דין.

כל מה שמוכר לנו מעולם המשפט האזרחי נכון גם למשפט הצבאי, בהתאמות הנדרשות כמובן. התובע הצבאי הראשי ופקודיו מגישים כתבי אישום ומעמידים לדין, את אלו שעברו על חוקי הצבא.

הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ”ר)

הפצ”ר, המופקד על כל מערך עורכי הדין של הפרקליטות, חייב להיות פרקליט שמאחוריו שנים של ניסיון משפטי. מלבד תפקידו כראש הפרקליטות הוא משמש גם יועץ משפטי לרמטכ”ל ולגופי המטכ”ל השונים. את המינוי קובע שר הביטחון ולפי המלצת הרמטכ”ל.

הפצ”ר כפוף בהחלטותיו המשפטיות להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ובהיבט הפיקודי הוא כפוף ישירות לרמטכ”ל. הוא זה שבסמכותו להורות לחקור חיילים, לשנות פסקי דין משמעתיים ולבטל כתבי אישום צבאיים. קביעותיו של הפצ”ר בענייני חוק ומשפט מחייבות קצינים בכירים כמו גם את יחידות הצבא השונות.

מחלקת הדין הבינלאומי

מחלקת הדין הבינלאומי עלתה לכותרות בעקבות הפעילות המשפטית הבינלאומית נגד חיילי צה”ל וקציניו בזמן המבצעים הצבאיים. היא מטפלת בכל מה שקשור בייעוץ ובייצוג של חיילים במקרים כאלה, כולל ייצוג בבית המשפט העליון בשבתו כבג”ץ ומתן חוות דעת רלוונטיות. בגלל הרלוונטיות של דיני הלחימה הבינלאומיים למציאות בישראל, מחלקה זו גם מלווה את הקשר עם צבאות זרים, כמו גם ייצוג המדינה מול תביעות של ארגוני זכויות אדם.

הסנגוריה הצבאית הראשית

הסנגוריה הצבאית, שאף היא חלק אינהרנטי מהפרקליטות הצבאית, מייצגת את חיילי וקציני צה”ל שנחקרו או הוגש נגדם כתב אישום לבית הדין הצבאי, ואשר אין ידם משגת לשכור את שירותיהם של עורכי דין צבאיים פרטיים. חיילים וקצינים, הנחקרים בגין ביצועם של עבירות צבאיות זכאים לבקש להתייעץ עם סנגור בזמן החקירה.

אם כאמור לעיל, אין באפשרותם לשכור עורך דין צבאי פרטי ורק אז, כדאי לאותם חיילים וקצינים להיעזר בשירותי הסניגוריה הצבאית, על מנת לעמוד על הזכויות המגיעות להם במהלך ההליך המשפטי בעניינם, החל משלה החקירה ועד לשלב המשפט בבית הדין הצבאי.

צרו קשר עוד היום עם עורך דין צבאי אלון ארז – לעזרה בהתמודדות עם מערכת החוק והמשפט הצבאית – 050-7368203

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
כפתור: חזור למעלה