על הפרקליטות הצבאית ועל הסנגוריה הצבאית

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין צבאי אלון ארז

הפרקליטות הצבאית היא היחידה הצבאית הממונה על יישום כל ההיבטים המשפטיים השונים בפעילות צה”ל. היא מאגדת בתוכה גם את הסנגוריה הצבאית, התביעה הצבאית וכן מחלקות הקשורות לשירותים המשפטיים השונים שצבא ההגנה לישראל נזקק להם הן בארץ והן כלפי חוץ. בראשה עומד הפרקליט הצבאי הראשי שהוא גם המונה על התביעה והסנגוריה.

תפקידה של הפרקליטות הצבאית הוא לדאוג לכך ששלטון החוק בצה”ל יישמר, ולייעץ לצה”ל בכל מילוי משימותיו בצדדים הנוגעים למשפט מקומי ובינלאומי.

 

אכיפת הדין הצבאי

אכיפת הדין הצבאי על ידי הפרקליטות מתקיימת בכל יחידות צה”ל השונות ללא יוצא מהכלל. היא אוכפת את הדין על חיילי צה”ל ויחידותיו, מייצגת חיילים וגופים צבאיים בכל הקשור לחוק ומשפט, מטמיעה דינים וחוקים ומפקחת על הפעלת הדין המשמעתי בכל יחידות צה”ל ושלוחותיו. לצורך כך היא עושה שימוש בכוח אדם מיומן וייעודי בסדיר ובמילואים, המסייע לה במילוי משימות אלה, במיוחד עורכי דין.

כל מה שמוכר לנו מעולם המשפט האזרחי נכון גם למשפט הצבאי, בהתאמות הנדרשות כמובן. התובע הצבאי הראשי ופקודיו מגישים כתבי אישום ומעמידים לדין, את אלו שעברו על חוקי הצבא.

 

הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ”ר)

הפצ”ר, המופקד על כל מערך עורכי הדין של הפרקליטות, חייב להיות פרקליט שמאחוריו שנים של ניסיון משפטי. מלבד תפקידו כראש הפרקליטות הוא משמש גם יועץ משפטי לרמטכ”ל ולגופי המטכ”ל השונים. את המינוי קובע שר הביטחון ולפי המלצת הרמטכ”ל.

הפצ”ר כפוף בהחלטותיו המשפטיות להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ובהיבט הפיקודי הוא כפוף ישירות לרמטכ”ל. הוא זה שבסמכותו להורות לחקור חיילים, לשנות פסקי דין משמעתיים ולבטל כתבי אישום צבאיים. קביעותיו של הפצ”ר בענייני חוק ומשפט מחייבות קצינים בכירים כמו גם את יחידות הצבא השונות.

 

מחלקת הדין הבינלאומי

מחלקת הדין הבינלאומי עלתה לכותרות בעקבות הפעילות המשפטית הבינלאומית נגד חיילי צה”ל וקציניו בזמן המבצעים הצבאיים. היא מטפלת בכל מה שקשור בייעוץ ובייצוג של חיילים במקרים כאלה, כולל ייצוג בבית המשפט העליון בשבתו כבג”ץ ומתן חוות דעת רלוונטיות. בגלל הרלוונטיות של דיני הלחימה הבינלאומיים למציאות בישראל, מחלקה זו גם מלווה את הקשר עם צבאות זרים, כמו גם ייצוג המדינה מול תביעות של ארגוני זכויות אדם.

 

הסנגוריה הצבאית הראשית

הסנגוריה הצבאית, שאף היא חלק אינהרנטי מהפרקליטות הצבאית, מייצגת את חיילי וקציני צה”ל שנחקרו או הוגש נגדם כתב אישום לבית הדין הצבאי ואשר אין ידם משגת לשכור את שירותיהם של עורכי דין צבאיים פרטיים. חיילים וקצינים, הנחקרים בגין ביצועם של עבירות צבאיות זכאים לבקש להתייעץ עם סנגור בזמן החקירה.

אם כאמור לעיל, אין באפשרותם לשכור עורך דין צבאי פרטי ורק אז, כדאי לאותם חיילים וקצינים להיעזר בשירותי הסניגוריה הצבאית, על מנת לעמוד על הזכויות המגיעות להם במהלך ההליך המשפטי בעניינם, החל משלב החקירה ועד לשלב המשפט בבית הדין הצבאי.

 

מהו עורך דין צבאי פרטי

עורך דין צבאי פרטי הינו עורך דין העוסק בדין הפלילי באזרחות אך יש לו אישור מבית המשפט העליון לעסוק בדין צבאי ולכן הוא יכול לייצג חיילים וקצינים בכל דרגה ובכל מעמד כאשר הם מואשמים בעבירות של סמים, אלימות, הטרדה מינית ועבירות מין, עבירות נשק, עבירות פליליות שונות ומקרים של עריקות. עורך דין זה הינו בקיא ומנוסה בכל היבטי המשפט הצבאי ובדין הצבאי ויכול לתת מענה לכל חייל בכל מצב ובכל שלב של הדיון הצבאי.

 

מדוע מומלץ לקחת עורך דין צבאי פרטי?

הסנגוריה הצבאית אינה עולה לחייל דבר, אך השירות שהיא מציעה הינו שירות משפטי יבש ונטול גישה אישית. אמנם אנשי הסנגוריה הצבאית הינם עורכי דין מקצועיים, מנוסים ובקיאים בחוק הצבאי ובכלל, אך אין להם את הלהט והמוטיבציה לחלץ את החייל שעליו הם פורשים את חסותם מן הצרה שהוא שקוע בה. עבורם, בין אם החייל יורשע ובין אם החייל יזוכה, היינו הך, הם מקבלים את משכורתם ולאחר מכן לא יפגשו אותו יותר לעולם. לעומת זאת, לעורך דין צבאי פרטי יש אינטרס מובהק להילחם עבור התוצאות הטובות ביותר שניתן להגיע אליהן מאחר וההצלחה בבית הדין הצבאי הינה שיקוף של הצלחת עורך הדין ומשרדו, והכישורים והמוניטין שלו עומדים למבחן בכל פעם מחדש. לכן עורך דין צבאי פרטי יעשה ככל שאל ידו לחלץ את החייל מן הצרה שהוא נתון בה, להביא לזיכויו אם ניתן, או לפחות להביא להפחתה והקלה ניכרים בעונשו ובהשלכות על עתידו. בנוסף, עורך הדין הצבאי מגיע עם השקפת עולם וזוית ראייה שהיא שונה מן המערכת הצבאית בה כולם מכירים את כולם ומעוניינים להתקדם בתפקידם.

 

כיצד עורך דין צבאי פרטי יכול לסייע לכם במקרה והואשמתם בפלילים בצבא?

חשוב מאד לפנות לעורך דין צבאי פרטי כבר בשלבים המוקדמים ביותר שבהם מתחוור לכם שהינכם מואשמים בפלילים. ככל שתקדימו לפנות לעורך הדין כך ייטב מאחר וכך תוכלו לקבל הדרכה וייעוץ כיצד לפעול ומה לומר כדי להבטיח הליך משפטי תקין, מהיר וללא תקלות. לאחר מכן ילמד עורך הדין את המקרה שלכם ויגיש כתב הגנה אשר מתמקד בהיבטים הבאים:

  • מה היה הרקע למעשה? אחד הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון כאשר בוחנים מקרה פלילי הינו, איך הגיעו הדברים לידי כך, ייתכן כי רגע אחד של חוסר שיקול דעת, אי הבנת חומרת המעשים, אי הבנה כי יהיו לכך השלכות חמורות, מצוקה כלכלית או מצוקה נפשית הובילו למעשה, או שהדבר קרה בעידנא דריתחא או תוך כדי איבוד שליטה, מה שיכול לקרות לכל אדם.
  • מהו עברו של החייל? אם מדובר בחייל ללא עבירות קודמות, ייתכן וניתן לשקול הקלה בעונש או להסתפק באזהרה, ואם מדובר בחייל בעל עבר פלילי, ייתכן ויש צורך להגיש לו עזרה וסיוע על מנת שיוכל לפתוח דף חדש ולעלות על המסלול לחיים ישרי דרך.
  • מהו מצבו המשפחתי, הכלכלי והנפשי של החייל? חיילים אשר מגיעים מרקע קשה, משפחה לא מתפקדת, מצב כלכלי קשה, מצוקה נפשית גדולה, אי התאמה לתפקיד או למערכת הצבאית אשר יצרה לחץ מאד חזק על החייל, כל אלו חייבים להילקח בחשבון על מנת לברר כיצד הם השפיעו על החלטותיו ושיקוליו לפעול כפי שפעל.
  • מה יהיו ההשלכות העתידית של אישום פלילי על החייל? אישום פלילי בקרב חיילים, במיוחד אם הם צעירים מאד, עלול להמיט עליהם אסון. חייל עם עבר פלילי לא יוכל לעסוק במקצועות שונים כגון בטחון, אבטחה, עבודה עם ילדים והדרכה, וייתכן שאפילו מוסדות להשכלה גבוהה ידחו את פניותיו. בנוסף, זהו כתם קשה על חייו של החייל, אשר יקשה עליו בעתיד למצוא עבודה, למצוא זוגיות ולהקים משפחה. לכן, במידה וניתן להלחם על מחיקת האישום הפלילי, חשוב לעשות זאת על מנת להביא לעתיד בהיר וטוב יותר לחייל ששינה את דרכיו.

 

עורך דין צבאי פרטי לתוצאות הטובות ביותר

עורך דין צבאי פרטי יילחם על חפותו של החייל או לכל הפחות להביא להקלה משמעותית והפחתה בעונש הצפוי לו, תוך שאיפה להביא למחיקת האישום הפלילי על מנת שזה לא ימשיך להעיב על חייו. אם גם אתם מצאתם את עצמכם מואשמים בפלילים, פנו עוד היום ותקבלו את הייעוץ, הליווי, הייצוג וההדרכה שאתם זקוקים לה על מנת להיחלץ מן המשבר בתוצאות הטובות ביותר האפשריות.

צרו קשר עוד היום עם עורך דין צבאי אלון ארז – לעזרה בהתמודדות עם מערכת החוק והמשפט הצבאית.

 

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה

עוד מהבלוג הצבאי שלנו

זיוף גימלים בצה”ל

ישנם חיילים המתחזים לבעלי מצב בריאותי ירוד על מנת לקבל אישורי גימל שלא כדין, חלקם אף אשר מזייפים את מסמכי אישורי הגימל כשלעצמם, התנהגות זו מכונה “זיוף גימלים” קיראו על ההשלכות של זיוף גימלים

קרא עוד »
מעמד הסדר טיעון

מה חשוב לדעת על מעמד הסדר הטיעון של סא”ל דן שרוני? חזרתה של הפרקליטות הצבאית מהסדר הטיעון עם הנאשם בצילום עשרות חיילות ששירתו תחתיו, סא”ל

קרא עוד »