זוכה מחמת הספק למרות שתקף את אשתו

עורך דין פלילי אלון ארז
עורך דין פלילי אלון ארז
עו"ד פלילי אלון ארז

הכרעת שופט בדבר אלימות במשפחה אף פעם אינה משימה קלה, אך האם תהיתם אי פעם כיצד שופט יודע להכריע מי אומר אמת ומי לא? ההכרעה בבית המשפט הינה אמנות לא פחות מאשר הכרת החוק, וכאשר שני צדדים מטיחים האשמות קשות זה בזה ומצטיירת תמונה מאד קשה של יחסים אלימים בתוך המשפחה, בוודאי שהלב נוטה לעבר קורבן האלימות, במיוחד אם זו אכזרית וחסרת רחמים במיוחד. קשה לנו לעיתים להאמין שדווקא הקורבן בסיפור הזה יכול להיות לא אחר מן הצד הנאשם באלימות קשה.

בעבודתי בתחום הפלילים נתקלתי במקרים לא פשוטים שבבסיסם עמדה האשמה באלימות, באיומים לרצח, באוירה קשה ומאיימת בבית, בגרימת נזק במזיד ואף באיומי רצח, אשר התבררו בסופו של דבר כעורבא פרח, לא לפני שהמתלונן או המתלוננת סחטו דמעות רבות ואמפטיה מכל הסובבים. זו הסיבה שבעטייה יש צורך להתמקד בעובדות מוצקות, בעדויות ובהוכחות חותכות שיאוששו את דברי המאשים, ואשר בהעדרן מתברר כי הכל היה פרי דמיונו של התובע בשל הרצון לפגוע בנאשם באמצעות העמדת פני קורבן. 

בשנת 2014 ייצגתי גבר שהואשם על ידי אשתו כי הוא מכה אותה, פוגע בה ואף פגע בכלבה המשותפת שלהם. כאשר הקראתי בפניו את כתב האישום, בחנתי היטב את תגובותיו ואת שפת הגוף שלו, וכל מה שראיתי לפני היה אדם נורמטיבי לחלוטין שעמד בפני אישום חמור בגין תקיפת בן זוג ולא ידע איך דברים התגלגלו עד לידי כך. לטענתו, אכן בינו ובין אישתו היו סכסוכים לאחרונה ואף מריבות, אך באף אחת מהן לא הרים את ידו עליה ולא איים עליה בדבר. וככל האמור לגבי הכלבה המשותפת, הוא בסך הכל ניסה לחנך אותה לאחר שעשתה את צרכיה בסלון, וסטר קלות על אפה באופן שלא גרם לה שום נזק, לא גופני ולא נפשי, ולעדות הראה את עצמו מצולם עם הכלבה באופן שמוכיח באופן חד משמעי כי הכלבה חשה בנוח במחיצתו ולא פחדה ממנו כלל.

כתב האישום, לעומת זאת, כלל האשמות לא פשוטות בכלל. האישה פנתה אל המשטרה וסיפרה כי במספר הזדמנויות במהלך שנות הנישואין שלהם תקף אותה בעלה. היא אף תארה מקרים בהם בעלה השליך עליה חפצים שונים, איים לדקור אותה בסכין, בעט וחבט בה, ובאחד המקרים אף הצליף בכלבה המשותפת שלהם, הרים אותה באמצעות הקולר, טלטל אותה וחבט בה באופן אלים ואיים כי ישרוף אותה ואת הבית על שניהם. האישה טענה כי בשל האלימות הרבה ברחה אל בית השכנים והתחבאה שם מזעמו. בעקבות התלונה הוגש כתב אישום נגד הבעל בבית משפט השלום ברחובות שם יוחסו לו עבירות של איומים וגרימת חבלות של ממש.

האמת מתגלה במערומיה 

בנוסף לעדותו של הבעל במשפט הפלילי אשר בה גולל את הצד שלו בסיפור, החלטתי לחקור את האישה על דוכן העדים ולראות האם עדותה תישאר אמינה או תתפורר תחת העובדות שהיו ברשותי. עדות אחת היתה מטעם אחיה שנחלץ לעזרת הבעל והסכים להעיד נגד אחותו. האח טען כי הוא נוהג לעיתים קרובות לבקר את הזוג ויש לו היכרות רבת שנים עם הבעל, ומעולם לא נחשף לאלימות או לתלונות של אחותו בדבר התנהגות אלימה של הבעל בעבר, והעדות השניה היתה אותה שכנה אליה נמלטה כביכול האישה מנחת זרועו של הבעל, אשר טענה שבינה ובין המתלוננת יש יחסי חברות והן נוהגות להיפגש באופן קבוע, וכי אין שום קשר בין הביקור עליו מתלוננת אותה אישה לבין אלימות בעלה. כמו כן, מעולם לא שמעה צעקות, בכי או קולות מריבה למרות הסמיכות הרבה בין הדירות, וכי בשיחותיהן הרבות מעולם לא עלה נושא האלימות בבית. עוד הוסיפה השכנה כי היא רואה את הבעל מטייל באופן תדיר עם הכלבה ומרעיף עליה חום ואהבה, וכי לא סביר שיפגע בה.

מצוידים בעדויות אלו ובשמו הטוב של הבעל שהיה בעל עבר פלילי נקי, לא הופתענו לגלות כי האישה, שעד לפני רגע קצר היתה קורבן של אלימות קשה, מתבלבלת, מגלה שיכחה, לא מדייקת בפרטים או ‘לא בטוחה’ בקשר למה שאירע. השופט שם לב שהאישה נעזרת בעורך דינה שוב ושוב כדי לבדוק מה נאמר בכתב האישום כדי שתוכל לחזור עליו מילה במילה, וניכר בה שהיא מנסה להתחמק משאלות קשות שהוטחו בה, כגון מדוע לא פנתה לטיפול רפואי לאחר שהוכתה קשות לטענתה, או מדוע לא פנתה לעזרת אחיה ומשפחתה שבהחלט יכלו למנוע את האלימות ולגונן עליה, ובחרה לברוח לשכנתה/ חברתה במקום זאת. לאחר שלא הצליחה לספק הסברים מסברי אוזן והשופט הורה מספר פעמים לעורך דינה להפסיק להתערב ולשתול מילים בפיה, לא היה מנוס אלא להכריז על עדותה כלא קבילה ולמחוק את כל ההאשמות נגד בעלה.

הנאשמים זוכו

 

מה ניתן ללמוד מכך?

קל מאד להאשים אדם, להראות כקורבן אומלל וליצור מצג שווא של אלימות קשה כאשר אין בכך שום שמץ של אמת. קשה מאד להוכיח כי אלימות מעולם לא היתה ולא התרחשה. לא רק שבמקרה זה הושמץ הבעל ושמו הטוב נפגע, אלא שחוסר יושרתה של האישה פוגעת בכל אותן נשים שנפלו קורבן לגברים אלימים. לכן כדאי לשים לב לנקודות הבאות:

  • במידה ומתרחשת אלימות אמיתית בבית, יש כיום אמצעים רבים שניתנים להשגה בקלות יחסית ואשר יכולים לתעד את הנעשה. שום שופט אינו יכול לסתור הקלטה שבה נראה בבירור בעל ( או אישה, יש גם מקרים כאלו ) אשר נראים בבירור תוקפים, מאיימים, או משליכים חפצים. על אותו המשקל, אם אתם מרגישים שעומדים להגיש נגדכם תביעה על אלימות שלא היתה, המצלמות יכולות לתעד את התאריך והשעה שבה הואשמתם באלימות, כשלמעשה אין כזו.

 

  • במידה ואתם מואשמים על לא עוול בכפכם על אלימות, חשוב מאד להעזר בבני משפחה, חברים ומכרים שישמשו כעדים. לא תיתכן אלימות שאף אחד לא ראה ולא שמע, פרט למקרים נדירים במיוחד, ועדות רלוונטית יכולה לחלץ אתכם מאישומי שווא.

 

  • שמרו על עצמכם ונהגו בצורה סבירה וראויה, כבר ראיתי בעבר אנשים נורמטיביים וטובים נכנסים לבית הכלא בגלל ששלחו מסרונים עם טון מאיים והשתמשו בשפה בוטה כשהיו בעידנא דריתחא, צולמו כשהם מתנהגים בצורה שעשויה להתפרש כאלימות בגלל אירוע שהעלה את חמתם, ולמעשה לא יכלו כבר לטעון שמעולם לא פנו בדברים אל התובע או התובעת ולא הילכו עליו אימים.

 

פנו לעורך דין פלילי בעל נסיון והבנה בתחום האלימות במשפחה

עורך דין פלילי הבקיא באלימות בתוך המשפחה ידע כיצד להאבק על חפותכם במקרה והינכם חפים מפשע, ובמידה ואכן פעלתם באלימות, דעו מאסר וענישה אינם הדרך היחידה של השופט לנקוט באמצעים כנגדה. במקרים מסויימים, ובמיוחד כאשר הנאשם משתף פעולה, ניתן להורות על תקופת שיקום וטיפול באלימות כחלופה לענישה. מחוייבותו של עורך הדין במקרים אלו היא להביא לתוצאות הטובות ביותר של הנתבע, ולאפשר לו לעלות על מסלול לחיים בריאים יותר, שלוים יותר, וטובים יותר קודם כל עם עצמו, ולאחר מכן עם כל הסביבה.

אם גם אתם נתקלתם במקרה דומה, פנו למשרדינו – משרד עו”ד פלילי אלון ארז עוד היום בטלפון או דרך האתר

 

 

שתפו בקליק
Picture of עורך דין אלון ארז
עורך דין אלון ארז

בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מטעם הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב . מאז שנת 2009, עו”ד ארז חבר בלשכת עורכי הדין של מדינת ישראל ובנוסף מחזיק באישור מטעם בית המשפט העליון לשמש כסנגור צבאי.

את ניסיונו העשיר והידע המשפטי הרחב רכש עורך דין ארז במסגרת ייצוגם המוצלח של מאות לקוחות מרוצים בבתי המשפט השונים.

להמשך קריאה
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
הפקעת עבודות שירות

חוק העונשין שונה לאחרונה במידה משמעותית ובמסגרתו מוענקת סמכות לנציב שירות בתי הסוהר או לקצין שהוסמך על ידו לשם כך, להפסיק עבודות שירות לאדם אשר

קרא עוד »