משחק הפוקר – האמנם הפך למשחק חוקי?

במהלך השבוע האחרון, מתרוצצת שמועה ברחבי הארץ, אשר תופסת תאוצה הולכת וגוברת, לפיה בית המשפט העליון קבע, כי משחק הפוקר ("טקסס הולדם"), הוא חוקי מעתה והלאה.

בתור מי שמכיר מלפני ומלפנים את השאלות המשפטיות האופפות את נושא ההימורים בכלל, ואת משחק הפוקר בפרט, השמועה הטרידה את מנוחתי, ועל כן הרגשתי חובה לקרוא את ההחלטה המדוברת, אשר יצאה תחת ידו של בית המשפט העליון, במסגרת ע"א 476/17 אמית נ' פקיד שומה ת"א 4.

לאחר קריאה חוזרת ונשנית של ההחלטה הנ"ל, להלן אביא את פרשנותי לשאלות, האם באמת משחק הפוקר "טקסס הולדם" הפך לחוקי, והאם מעתה והלאה, מי שירוויח כתוצאה מהשתתפות ממשחקי פוקר יהיה חסין מפני העמדה לדין פלילי, כפי המצב עד עתה.

כבר עתה אני נאלץ, כמו בפעמים רבות אחרות בעברי, להיות על תקן של הילד הנודניק "משבית השמחות", אשר נאלץ לצנן שמחות, והפעם את השמחה של שחקני ושחקניות הפוקר מבינינו.

במקרה שעמד על המדוכה בענייננו, נדון עניינו של מי, אשר הוכח בצורה ברורה וחד משמעית, כי הינו שחקו פוקר מקצועי בינלאומי. כלומר, מי שמשתתף לאורך שנים רבות במשחקי פוקר ברחבי העולם כבמשלח יד, בתור תעסוקה יחידה בילתה אין. קרי, כבר עתה ניתן להבחין בהבדל משמעותי ראשון בין מי אשר נדון עניינו בהחלטת בית המשפט העליון לבין הרוב המשמעותי והמוצק של שחקני הפוקר, אשר עובדים במשלח יד שאין בינה לבין הפוקר ולא כלום.

האם משחק הפוקר הוא חוקי

בנוסף, לא נושא החוקיות הפלילית הוא שעמד למבחן בהחלטת בית המשפט העליון, כי אם בחינת גובה המס, אותו יצטרך לשלם שחקן הפוקר, אשר הרוויח בשנים הרלבנטיות לפסק הדין, מאות אלפי דולרים במשחקי פוקר בחוץ לארץ. ואכן, בית המשפט העליון שב וציין בהחלטה, מושכלות ראשונים בתחום הפרשנות המשפטית, כי אין זיקה ישירה בין העובדה שמבחינת דיני המס, ניתן למסות שחקן פוקר מקצועי, בגין רווחים שגרף מהמשחק, לבין שאלת החוקיות הפלילית. קרי, וזה העיקר, בית המשפט העליון מכריע בלשון ברורה, גביית המס משחקן הפוקר איננה הופכת את המשחק עצמו לחוקי בהיבט הפלילי. [במאמר מוסגר אני מבקש להזכיר, כי בהרבה מאוד מקרים, בתי המשפט הכריעו, שניתן לגבות מס גם בגין מעשים בלתי חוקיים, כמו למשל במקרים של אנשים שהואשמו בהחזקת מקום לשם זנות, מבלי להכשיר את המעשה הפלילי עצמו].

אם אני נאלץ לסכם את הקביעות העולות מהחלטת בית המשפט העליון, הרי שגם עתה, משחק הפוקר על שלל צורותיו עודנו בלתי חוקי. גם עתה, אם יבוא אליי לקוח, ויטען בפניי, במידה מסויימת של צדק אני חייב לציין, "שבית המשפט העליון קבע, שיש הבדל בין רווח שנבע ממשחק פוקר בודד לביו רווח שנבע מרצף משמעותי של משחקים, כך שהאופציה השנייה הינה חוקית", אני עדיין אאלץ להשיב לאותו לקוח, כי גם עתה עשיית רווח מהמשחק, בכל אופציה, הינה אסורה. שלא לדבר כלל, כי נושא ניהול משחקי הפוקר כלל לא עמד על הפרק בהחלטת בית המשפט העליון, ועל כן לגבי ניהול המשחקים אין אפילו של צל של דילמה, כי הוא עודנו אסור בעליל.

לסיכום, גם עתה, לדאבון ליבם של רבים ורבות, עשיית רווח מפוקר, טרם קיבלה הכשר חוקי מטעם בית המשפט העליון. משכך, מי שיבחר לקחת את הסיכון תוך שימוש בהחלטה האחרונה של בית המשפט העליון כאמתלה חוקית למעשיו, נוטל על עצמו סיכון רב, אשר עלול להעמידו, גם עתה, לכתב אישום פלילי על כל המשתמע מכך.

למידע נוסף והתייעצות 24/7 פנו לעו"ד פלילי אלון ארז

אלון ארז - עורך דין פלילי בתל אביב
עו"ד אלון ארז
עו"ד פלילי וצבאי אלון ארז, בוגר תואר ראשון ותואר שני במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב, עם למעלה מ-10 שנות נסיון בייצוג בתחומי המשפט הפלילי והצבאי. מייצג מגוון רחב של לקוחות, החל משלב החקירות והמעצרים ועד לניהול התיקים בבתי המשפט.