זמין 24 שעות ביממה

עבירות הימורים

תוכן העמוד:

האדם מן הישוב יכול ללכת ברחוב, לעצור ליד דוכן פיס או טוטו, למלא טופס או לגרד כרטיס, לראות אם הרוויח משהו (ברוב המקרים – לא) ולהמשיך בדרכו, שמח וטוב לב, פחות או יותר. לעומת זאת, אם אותו אדם יארגן הגרלה שהזוכה בה מקבל פרס כספי, משחק קלפים מרובה משתמשים, הוא מסתכן בכך שהוא יואשם בעבירה פלילית – עבירת הימורים.

 

להמר כנגד החוק: על עבירות הימורים

ההגדרה החוקית

מה מוגדר כעבירה פלילית מבחינת החוק? או במילים אחרות: למה מותר למפעל הפיס ואסור לאדם מן הישוב?

החוק קובע ש”המארגן או עורך משחק אסור, הגרלה או הימור, דינו – מאסר שלוש שנים” או קנס בסכום של עד 452 אלף ₪. בנוסף, “המשחק משחק אסור, דינו – מאסר שנה אחת” או קנס של עד 58,400 ₪.

ההגדרה של משחק אסור מורכבת למעשה משני חלקים: פרס כספי ומזל.

 

פרס כספי

החוק קובע שמשחק אסור הוא משחק שבו “עשוי אדם לזכות בכסף, בשווה כסף או בטובת הנאה”. מדבר בהגדרה מאוד כוללנית שלמעשה מכסה כל פרס שהוא.

 

מזל

החוק קובע שמשחק אסור הוא משחק (או הגרלה) שבו “התוצאות תלויות בגורל יותר מאשר בהבנה או ביכולת” דהיינו שהגורם הקובע את המנצח הוא בעיקר המזל ולא יכולת כלשהי של המשתתף במשחק.

 

משחק שדורש מחשבה

לכן, מי שמשתתף במשחק ברידג’ שבו הזוכה מקבל סכום כסף איננו עובר על החוק כיוון שהמשחק דורש מחשבה והבנה. מי שמשתתף במשחק פוקר, לעומת זאת, משתתף במשחק אסור כיוון שהגורם העיקרי במשחק הוא המזל – גם אם שחקני פוקר מקצוענים אינם מסכימים עם הקביעה הזו, בתי המשפט כן מסכימים איתה.

 

חשוב להכיר

חשוב לזכור שהמזל איננו צריך להיות הגורם היחיד שקובע מנצח ומפסיד, אלא הגורם העיקרי. ההבדל בין משחק שבו הגורם הקובע העיקרי הוא יכולת או ידע ובין משחק שבו הגורם הקובע העיקרי הוא המזל איננו תמיד מובהק ומהווה בסיס לפרשנות.

 

לדוגמה:

לפי פסיקות של בית המשפט, משחק שש-בש איננו משחק מזל. למרות שלמזל (התוצאה שעולה לאחר זריקת הקוביות) יש בו חלק – בית המשפט קבע שהמזל איננו הגורם העיקרי לניצחון. לעומת זאת, משחק קלפים כמו פוקר – שגם בו יש היבט של מחשבה ושל ניסיון – הוא משחק שבו המזל הוא הגורם העיקרי שמוביל לניצחון.

 

הסדר הימורים

באשר להימורים, החוק מגדיר זאת כ”כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, בשווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר, לרבות הגרלה הקשורה בתוצאות משחקים ותחרויות בספורט.”

גם מי שיטען שהצלחתו בהימורים על משחקי כדורגל נובעת מהידע הנרחב שלו ומיכולת הניתוח שלו, הוא עדיין עובר עבירה פלילית כיוון שהחוק אוסר על כל הימור, גם אם הוא מבוסס על ידע וניתוח – אלא אם כן מדובר בהימורים שקיבלו היתר מהמדינה (טוטו, לוטו, מניות וכן הלאה.)

עבירות הימורים

איסורים נוספים הקשורים בעבירות הימורים

מלבד האיסור לארגן משחקים אסורים, הגרלות והימורים, ישנם איסורים נוספים הקשורים לכך והנכללים בתחום הפלילי של עבירות הימורים:

 

איסור משחקים אסורים

אסור להחזיק, לנהל או להשכיר מקום שנועד למשחקים אסורים.

 

איסור נוכחות

אסור להיות נוכח במקום שבו מתנהלים משחקים אסורים אלא אם כן ניתן להוכיח שהשהות במקום לא כללה השתתפות במשחק אסור. מי שנתפס במקום שבו נערך משחק אסור, חובת ההוכחה היא עליו שהוא לא השתתף במשחק ולמשטרה אין חובה להוכיח שהוא אכן השתתף ולא רק נכח במקום.

 

השתתפות קטינים בהימורים

אסור למכור כרטיסי הגרלה לקטינים או לשתף אותם בהימורים: גם אם הגרלות של מפעל הפיס או הימורי טוטו הינם מותרים על פי חוק, עדיין אסור לשתף בהם קטינים. מי שעובר על האיסור הזה מסתכן בחצי שנת מאסר.

 

עונשים נוספים על עבירות הימורים

חילוט מכשירי עבירה

מלבד העונש הקבוע בחוק על העבירה, ישנו גם עניין של חילוט מכשירי עבירה, החרמה של כל מה שקשור למשחק אסור או להימורים בלתי חוקיים. שוטר שסבור שכסף, כרטיסים, כלים, מכשירים וכל דבר אחר הוא בעל קשר למשחק אסור ומהווה חלק ממנו – הוא רשאי להחרים אותו אם יש לו יסוד סביר לחשוב כך.

 

חליטה לטובת המדינה

מאוחר יותר, בית המשפט, אם הוא הרשיע אדם בעבירת הימורים, רשאי להחליט על חליטת הכסף והכלים שנתפסו לאוצר המדינה – דהיינו החרמתם לצמיתות והעברתם לרשות המדינה. חשוב לציין שבמקרים מסוימים בית המשפט יכול להחליט על החרמת הציוד גם אם הוא איננו בבעלות האדם שהורשע אלא רק נעשה בו שימוש במהלך ביצוע עבירות הימורים.

 

סגירת מקומות הימורים

מי שבבעלותו מקום שבו מתבצעות עבירות הימורים (דהיינו שבו מהמרים או משחקים משחקי מזל) מסתכן בסגירת המקום, גם אם הוא עצמו לא השתתף במשחקים האסורים. גם אם מדובר במשחקי קלפים חוקיים, המשטרה יכולה להורות על סגירת המקום אם יש יסוד סביר להניח שהפעילות במקום מסכנת את שלום הציבור.

 

לפעמים מותר להמר

אבל החוק גם קובע יוצאים מן הכלל – מקרים שבהם משחקי מזל או הימורים אינם מהווים עבירה פלילית. מתי? כאשר מתמלאים שלושה תנאים:

 

קבוצה סגורה

המשחק או ההימורים נערכים על ידי קבוצה סגורה של אנשים – חברים שנפגשים בבית של מישהו למשחק פוקר, למשל – משחק שאליו לא מוזמנים אנשים זרים.

 

ללא אינטרס כספי

המשחק נועד לשעשוע או בידור והמטרה איננה רווחים כספיים.

 

מקום שלא נועד להימורים

המשחק או ההימורים נערכים במקום שלא משמש להימורים או משחקים אסורים – בית, בית קפה וכדומה.

אם לא התמלאו שלושת התנאים הללו הרי שמדובר בהימורים או במשחקים אסורים.

 

סיכום

עבירות הימורים הינן עבירות פליליות שהעובר עליהן מסתכן במאסר ו/או בקנס כספי. אם אתם ניצבים בפני האשמות בעבירות הימורים, עורך הדין הפלילי אלון ארז, בעל ניסיון רב בתחום הפלילי בכלל ובתחום עבירות ההימורים בפרט, יוכל לעזור לכם להתמודד עם האשמות אלו.

בכל שאלה בנושא צרו קשר עם עו”ד פלילי אלון ארז

אין בתוכן המצוי באתר, כדי לשמש או להיחשב כייעוץ משפטי ו/או המלצה משפטית ו/או חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד ואין להסתמך על המידע בכל צורה שהיא. יובהר, כי כל פעולה שתעשה על פי המידע המצוי באתר הינה על אחריות הצופה בלבד ולא יהא באילו כדי ליצור יחסי עורך דין לקוח בין הצופה לבין עורך דין אלון ארז, בין במישרין ובין בעיקיפין. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
אולמרט בעליון

בתחילת השבוע החליט נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, כי מורשעי “פרשת הולילנד” ובהם ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, לא יתחילו את ריצוי

קרא עוד »
אי הרשעה פלילית

הכלל המשפטי באופן כללי וכברירת מחדל, מרגע שהוכחה אשמתו של אדם, הרי שהדרך לציין את הפסול שבמעשה הפלילי, היא על דרך הרשעה פלילית. זאת, על

קרא עוד »
כפתור: חזור למעלה